ES susitarė pateikti pasiūlymą Turkijai dėl migracijos

Europos Sąjungos lyderiai penktadienį sutarė dėl bendros pozicijos, kuri bus išdėstyta Turkijos premjerui, siekiant sudaryti susitarimą, turintį padėti suvaldyti didžiausią migracijos krizę žemyne nuo Antrojo pasaulinio karo.

Pabėgėliai blaškosi po Graikiją: ieško kito kelio apeiti užkardas (nuotr. SCANPIX)

28 ES šalys visą dieną derėjosi dėl pasiūlymo, pagal kurį Turkija turėtų priimti visus neteisėtus migrantus iš Graikijos, padėdama suvaldyti precedento neturintį antplūdį, kai nuo 2015-ųjų pradžios į Bendriją atvyko 1,2 mln. žmonių iš Sirijos ir kitų šalių.

Vis dėlto už šį susitarimą reikės brangiai sumokėti: paspartinti seniai stringantį Turkijos stojimo į ES procesą, skirti Ankarai milijardus eurų papildomos pagalbos ir suteikti bevizį režimą, nors būgštaujama dėl žmogaus teisių padėties toje šalyje.

REKLAMA

Kritikai taip pat sakė esantys susirūpinę, kad susitarimas dėl neteisėtų migrantų grąžinimo pagal principą „vienas už vieną“ galbūt gali kirstis su tarptautiniais įstatymais.

„Susitarimas dėl ES pozicijos, @eucopresident (Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas) pateiks jį Turkijos ministrui pirmininkui prieš rytojaus ES Vadovų Tarybos posėdį“, – Liuksemburgo premjeras Xavier Bettelis parašė savo „Twitter“ žinutėje.

Vienas aukšto rango ES pareigūnas sakė, kad tas pasiūlymas yra „ne sutartis, o bendra pozicija“, todėl dar galės vykti derybos su Turkijos premjeru dėl galutinio teksto. Pasak jo, D.Tuskas „supranta kiekvienos (ES narės) raudonąsias linijas“.

„Gera galimybė“

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad tai yra „gera galimybė sustabdyti žmonių kontrabandininkų verslą“, susijusį su precedento neturinčiu migrantų antplūdžiu.

Tačiau A.Merkel tvirtino, kad turi būti nustatytos „išankstinės sąlygos“ ir aiškūs planai, kaip patikrinti tūkstančius prieglobsčio prašytojų, esančių Graikijos salose ir juos išsiųsti į Turkiją.

Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu, prieš įsėsdamas į lėktuvą Ankaroje, sakė, kad siūloma sutartis yra „aiški ir sąžininga“, bet pridūrė: „Turkija niekada netaps atviru kalėjimu migrantams.“

Penktadienį 7 val. 30 min. Grinvičo (9 val. 30 min.) A.Davotoglu susitiks su D.Tusku, Europos Komisijos pirmininku Jeanu-Claude'u Junckeriu ir Nyderlandų premjeru Marku Rutte, o ES lyderiai turėtų vėl susirinkti galutinių konsultacijų 12 val. Grinvičo (14 val. Lietuvos) laiku, sakė ES pareigūnai.

REKLAMA

Italijos premjeras Matteo Renzi pareiškė, kad penktadienis bus „intensyvi“ diena.

„Ties tarptautinio teisėtumo riba“

Migrantų krizė suskaldė Europą, kurioje tvyro būgštavimai, kad dėl pabėgėlių antplūdžio valstybėms narėms sugrąžinus sienų kontrolę, gali žlugti vienu iš sėkmingiausių ES pasiekimų laikoma Šengeno zona, kurios viduje žmonės gali laisvai judėti, netikrinami pasienyje. Nerimą didina ir populistinių partijų su antiimigracine platforma iškilimas.

Europos lyderiai atsargiai vertino galimybę galutinai susitarti su Turkija, kurios gyventojų daugumą sudaro musulmonai ir kuri ne vieną dešimtmetį siekia prisijungti prie ES.

D.Tuskas sakė su „atsargiu optimizmu, o jei atvirai, tai labiau atsargiai, nei optimistiškai“ vertinantis galimybę sudaryti susitarimą su Ankara. Tuo tarpu Vokietijos kanclerė Angela Merkel įspėjo, jog reikia išspręsti dar daug klausimų.

Kiti ES lyderiai reiškė būgštavimus, kad susitarimas, pagal kurį ES už kiekvieną į Turkiją iš Graikijos grąžinamą migrantą sirą turėtų priimti po vieną asmenį iš toje šalyje esančių pabėgėlių stovyklų, bus neteisėtas.

Susitarimo „vienas už vieną“ tikslas yra paskatinti sirus prašyti prieglobsčio Bendrijoje dar tebebūnant Turkijoje, užuot leidusis į pavojingą kelionę Egėjo jūra žmonių kontrabandininkų laivais.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad šis planas yra „labai komplikuotas, jį bus labai sunku įgyvendinti ir jis balansuoja ties tarptautinio teisėtumo riba“.

Belgijos premjeras Charles'is Michelis savo ruožtu išsakė susirūpinimą dėl žmogaus teisių padėties Turkijoje ir Ankaros konflikto su kurdų separatistais.

REKLAMA

„Negaliu pritarti deryboms, kurios kartais atrodo kaip tam tikra šantažo forma“, – pridūrė jis.

Pabėgėliai yra humanitarinis, o ne derybinis klausimas, sako Turkijos premjeras

 

Turkijos premjeras Ahmetas Davutoglu penktadienį įspėjo Europos Sąjungos lyderius, kad Ankaros siūlymas pažaboti į Europą plūstančių migrantų srautą yra humanitarinis, o ne „derybinis“ klausimas.

 

„Turkijos požiūriu pabėgėlių klausimas nėra derybinis klausimas, bet vertybių, humanitarinių bei europinių vertybių klausimas“, – sakė A.Davutoglu, atvykęs į viršūnių susitikimą Briuselyje.

„ES ir Turkija, mes turime tą patį tikslą, tą patį siekį – padėti pabėgėliams, ypač sirams, taip pat užsitikrinti naują ateitį mūsų žemyne šviesiu būdu“, – sakė premjeras prieš pirmąjį susitikimą su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku.

D.Tuskas pristatys A.Davutoglu prieštaringai vertinamus Bendrijos planus dėl migrantų srauto pažabojimo. Juose numatyta, kad Turkija priims atgal visus migrantus iš Graikijos mainais į kai kurias svarbias nuolaidas, visų pirma – pažadą paspartinti seniai įstrigusį jos stojimo į ES procesą.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų