„Mano vaikai mokosi Londone, aš šioje mokymo sistemoje įžvelgiu daugiau privalumų nei Lietuvos“, – rašo antrus metus Britanijoje gyvenanti lietuvė. O ką šiuo klausimu manai tu? Kokią mokymo sistemą renkiesi ar rinksiesi savo vaikams?

Moksleiviai (nuotr. SCANPIX)

Moksleiviai (nuotr. SCANPIX)

Kalba netaisyta

Jau keli mėnesiai internetinėje erdvėje stebiu tarsi susišaudymą tarp rašančių apie mokyklas, tarp mokytojų ir mokinių, tarp mokyklų vadovų. Aštrios nuomonės, argumentai, mokinių kontrargumentai. Man vis kirbėjo ši tema, brendo, kapsėjo ir vis žadėjau parašyti.

Pradėsiu nuo to, kodėl manausi galinti išsakyti savo nuomonę. Pirma, turiu pradinių klasių mokytojos išsilavinimą. Antra, daugiau nei dvidešimt metų organizuoju vaikams renginius, spektaklius, stovyklas, įvairias dirbtuves, ilgalaikius visuomeninius projektus. Trečia, šiuo metu organizuoju jau ketvirtą respublikinį konkursą vaikams. Ketvirta, pati auginu keturis vaikus. Penkta, iš patirties galiu lyginti mokyklą Lietuvoje ir Anglijoje.

Pabrėšiu tik, kad tai mano asmeninė patirtis, ne statistika, ne skaičiai. Ir tai yra subjektyvi mano nuomonė. Čia tokia ilga įžanga tiems, kurie tarp eilučių jau perskaitė: „Ir vėl ji varys ant Lietuvos.“

REKLAMA

Labai dažnai ir daug galvoju apie švietimo sistemą Lietuvoje, apie pačius mokytojus, apie tai, kaip viskas pasikeitė, kodėl mokiniai nuvažiavo nauju greituoju traukiniu, o didžioji dalis mokytojų į jį taip ir nespėjo. Galvoju, kodėl jie taip pyksta, kad nespėjo drauge su savo mokiniais? Man atrodo, kad iš to pykčio, neprisitaikymo, negebėjimo kontroliuoti naujos situacijos, valdyti nebesuvaldomos naujos kartos vaikų, mokytojai jiems tarsi keršija dar ir dar labiau spausdami jau nebe prie sienos, o prie grindų. Tarsi bandydami kojomis užlipę ir prispaudę dar vis kontroliuoti ir saugoti savo autoritetą: „Aš mokytojas, todėl esu už tave savaime viršesnis, didesnis, privalai manęs klausyti“.

Didžioji dalis mokytojų kaltina mokinius ištižimu, atsilikimu, negebėjimais, versdami juos kas dieną dešimtis kartų blogai jaustis dėl pamiršto sąsiuvinio, nepadarytų darbų, kraudami ir kraudami jiems vis didesnę nepasitikėjimo savimi kuprą. Vilniaus licėjaus direktorius, S. Jurkevičius sako: „Nuolaidžiavimas mokiniams ugdo ištižėlių kartą“. Fizikos mokytoja internete viešai prisipažįsta: „Man visada buvo svarbiausia įkrėsti mokiniams į galvas nors tą žinių minimumą, kuris vertas minimalaus įvertinimo. Dvejetus vesdavau be jokio gailesčio… Ir kaip jūs manote, ką gavau už savo principingumą?“

Žinau, ką jūs gavote ir ką dar gausite, miela mokytoja, jeigu tuoj pat nepadarysite sau kažko, kad pagaliau pradėtumėte galvoti, jog mokytojas nėra savaime viršesnis už mokinį, vien todėl, kad jis mokytojas. Mokinys ir mokytojas yra du vienodi lygūs partneriai, turintys tą patį tikslą – augti, mokytis ir džiaugtis mokymosi procesu. Ir užaugti savimi pasitikinčia, brandžia, žinančia, ko nori ar ko siekia, asmenybe. Kodėl taip kalbu? Nes visa švietimo sistema, mokytojai atsiliko, nespėjo į traukinį, nesugebėjo taip greitai keistis, kaip keitėsi šiuolaikiniai vaikai, neįsisavino labai svarbių evoliucijos ir naujųjų technologijų pokyčių. Kai dvimetis tapšnoja per ekraną ir pats junginėjasi sau patinkančias daineles anglų kalba, mokytojai pirmoje klasėje dar vis moko juos skaityti su ta pačia metodine medžiaga, kurią išmoko, pasigamino, įsigijo prieš dešimt ar net dvidešimt metų ir vis dar naiviai tiki, kad jie yra teisūs, ir jie „perlauž“ tuos vaikus, nes žino kaip juos reikia mokyti! Nors kuo toliau, tuo labiau tai atrodo juokingai.

REKLAMA

Kiekvieną dieną mokytojai dėl kiekvienos smulkmenos šokdina savo mokinius ir jų tėvus: pamiršai pieštuką, atsinešk pratybas, nepadarei namų darbo, jūs nupirkote ne tą pratybų sąsiuvinį, jūsų vaikas pamiršo sportinę aprangą ir taip toliau, tarsi pasaka be galo. Tiek daug pastabų dėl tvarkos, kad visi pamiršta apie esmę. Ko mes visi susirinkom į mokyklą??? Išmokti tvarkos ar išmokti mokytis? Kiekvieną kartą, kai mokytojai vaiko tėvus po parduotuves dėl smulkmenų, skambina, kad jų vaikas kažką pamiršo, rašo pastabas apie neatliktus darbus, kritikuoja vaikus už negebėjimus, kiekvieną kartą jie daro mus ir mūsų vaikus durneliais. Šiaip sau, iš principo, kad mokytojas yra autoritetas ir jo reikia klausyti. Gyvendama Lietuvoje aš tikrai pavargau pusę etato dirbti mokykloje – aprūpinti savo tris vaikus, lankančius mokyklą ar darželį, viskuo, ko reikia mokyklai. Aš pavargau būti kalta, kad kažką pamiršau nupirkti, nunešti, patikrinti. Pavargau būti kalta už vaikų daiktus ir namų darbus.

Ir kad būčiau objektyvi, palyginsiu:

Lietuvoje man reikėjo nupirkti vaikams begalę priemonių ir rūpintis, kad jie jas visada turėtų – Londone man nereikia nei nieko pirkti, nei rūpintis, kad jie kažką pamiršo.

Lietuvoje jie gaudavo daugybę namų darbų kasdieną – Londone gauna tik atostogoms ar savaitgaliui, bet juos padaryti nebūtina.

Lietuvoje uniforma vaikui kainuoja minimum 150 Lt – Londone nupirkau dvigubai pigiau.

Lietuvoje kuprinės neįmanoma panešti, ir ji kainuoja mažiausiai 100 Lt – Londone kuprinė skirta pietų dėžutei nešiotis ir kainavo 20 litų.

REKLAMA

Lietuvoje nuolat iš savo draugų girdžiu apie pokalbius su mokytojais, apie jų reikalavimus, kritiką, pastabas – Londone aš girdžiu tik komplimentus ir pagyras savo vaikams. Kaskart išeinu iš susirinkimų tarsi ant sparnų, pakylėta ir apie save labai geros nuomonės. Bet tai tikrai nereiškia, kad mano vaikai kažkokie neeliniai. Ne, jie paprasčiausi mokiniai su savo trūkumais ir bėdom, tik apie trūkumus čia kalba mažai ir pirštą įsmeigę tarsi į žaizdą, jo nesukioja.

Gerai, tarkim, kad man pasisekė, nes jau girdėjau, kad kiekvienoje mokykloje yra kitaip ir uniformų kainos gali labai skirtis. Prisipažinsiu, buvau nustebusi, už mano sūnaus Kristupo, kuris nuo rugsėjo eis į Westminster Academy, uniformą paklojusi 100 svarų: švarkas, dveji marškiniai, kaklaraištis, dveji sportiniai marškinėliai, trumpos ir ilgos sportinės kelnės, džemperis, raktas spintelei. Berods, viską išvardinau. Palyginti su dabartine, pradine mokykla, tai labai didelė suma.

Užduodami namų darbai kiekvienoje mokykloje taip pat skiriasi – mano vaikams užduoda mažai, todėl daugelis iš karto pasakys, kad man nepasisekė, nes jeigu neduoda daug namų darbų, reiškia žemi reikalavimai, tai yra – mažiau žinių ir kvailesni vaikai. Ir čia prieiname esminį klausimą, į kurį aš sau labai aiškiai atsakiau. Kas geriau: ar mažiau žinių, bet geresnė vaiko nuomonė apie save ir psichologiškai stipresnis, ar daugiau žinių, bet labai prasta savivertė? Juk jam nuo pirmos klasės Lietuvoje kalama į galvą, kad viską pamiršta, yra žioplas ir išsiblaškęs?

REKLAMA

Aš pasirinkau pirmąjį variantą sau ir savo vaikams, todėl jie mokosi Londone ir būtent todėl aš toje mokymo sistemoje įžvelgiu daugiau privalumų nei Lietuvos.

Labai gerai prisimenu praeitą rudenį, kai mano kitas sūnus - Marijonas - turėjo problemų dėl mokytojos, kuri pradėjo jo reikalauti teisingai rašyti, o jis buvo lankęs anglišką mokyklą tris mėnesius. Ji jam piešė liūdnus veidelius ir rašė pastabas: „Išmok spelinti“. Rezultatas buvo siaubingas – septynmetis nuolat kalbėjo apie savižudybę. Buvo daug bėdos ir rūpesčio, kalbėjau su direktore ir pavaduotojomis mokykloje. Visos jos kartojo tą patį: „Svarbiausia, kad vaikas būtų laimingas ir norėtų eiti į mokyklą“. Po kelių mėnesių tą mokytoją atleido, ir dabartinė jo mokytoja sako: „Aš esu labai laiminga, mokydama Marijoną“. Daugelis mano draugų, šeimos narių, kurie gerai žino Marijoną, nuolat kartoja, kaip pasikeitė tas vaikas: laimingas, atsipalaidavęs, nuolat šypsosi, yra tikrai labai mielas ir labai nori eiti į mokyklą.

Labai daug kas, gyvenantis JK stebisi, kad aš taip džiaugiuosi mokyklomis, pasakoja įvairias istorijas ir siaubus, kurie ten vyksta. Galbūt, kad pasisekė, nes nieko panašaus mano vaikų mokykloje nevyksta. Galbūt tai ir yra bonusas man už tai, kad aš pasirinkau sąmoningai gyventi Vakarų Londone, mokėti brangiau už buto nuomą, bet vaikus leisti mokytis į geresnę mokyklą. Atsakymo nežinau. Statistikos nevedu, pasakoju tik savo patirtis.

Birutė Jakučionytė, www.jakucionyte.lt

 

Pinky White
2014-06-17 23:01:31
Nežinau. Iš dalies pritariu, iš dalies ne. Švietimo sistema niekur nėra tobula. Lietuva siekia išspausti kuo daugiau, svetur tiesiog nori, kad bent bandytų mokytis. Kaip pasekmė, Lietuvoje vaikai dviejomis klasėms lenkia JK mokinius, automatiškai yra labiau vertinami. Negana to tai padeda vaikui suvokti kas jam sekasi, kas ne, o tai daro įtaką asmenybės formavimuisi. Galbūt nesijaučia laimingi, tačiau supranta kaip gyventi ir blaiviai mąsto. Tuo tarpu svetur (JK) tiesiog moko tiek, kad nedingtų motyvacija. Didžioji dalis mokinių yra, atsiprašant, išlepinta asilų gvardija, kurie kaltins visus, tik ne save, jeigu negauna ko nori. Nepajudina savo subinės ir gyvena su rožiniais akiniais. Galima sakyti, kad Lietuvos tvarka pernelyg žiauriai elgiasi silpnų mokinių atžvilgiu. Gali kone versti ties savižudybės, bet jeigu jis pats su tuo nesusitvarkys, tuomet negali būti užtikrintas, jog jis to nepadarys dėl kažkokios kitos nesėkmės.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ir as 2014-06-19 17:43:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ei Jus ten LT vaikus ne mokyklose laikote, o konclageriuose. Gyvenime ten vaiku nebeleisciau.   ATSAKYTI
dangyra 2014-06-19 17:42:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai pritariu, mes irgi gvename UK,   ATSAKYTI
xxl 2014-06-19 09:17:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tegu gyvena laimingi vaikai, tusciom galvom :D Niekur nera tobulos sistemos, bet LT ismokina vaikus savarankiskumo ir "pastovejimo" uz save. Nei UK nei Norvegijoje nemokina tiek daug kiek LT, gal mokiniams ir tevams baisu is karto, bet kai vaikai baigia mokslus gali drasiai pretenduoti i uzsienio darbo vietas (neskaitant juodu darbu uzsienyje).    ATSAKYTI
Ju 2014-06-20 00:50:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet kaskodel as pazystu ne viena ir ne du su aukstaisiais issilavinimais, gautais LT, kurie dirba sandeliuose... Gaila, bet UK nebent tik med. issilavinima ivertins, ne daugiau. Kas kita jei turi patirties, tuomet gal ir surasi silta vietel :)   ATSAKYTI
Mano 3 anukai 2014-06-18 05:06:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lanko(negaliu pasakyt kad mokosi) mokyklas JK.Galiu pasakyt viena:be kalkuliatoriaus net 2+2 nepasakys kiek yra.Ir ne paslaptis kad LT baige 5 klases JK atitinka 8 klases lygi.....   ATSAKYTI
i 2014-06-18 01:33:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tikra tiesa:)   ATSAKYTI
palyginimui 2014-06-18 00:04:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
http://www.clsb.org.uk/Inspection-Report o čia informacija apie privačią ir mokamą nokyklą,kri anot tikrintojų yra išskirtinai sėkmingai ir mokslas kainuoja virš 4000 GPB semestras ir mokami pietūs ir mokamos muzikos pamokos.Kai tėveliai sumoka nemažus pinigėlius,tai vaikutis nedrįsta mąstyti,kad jam nėra ūpo mokytis.   ATSAKYTI
Special K 2014-06-18 06:05:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuvoj reik i sikna i spirt ir dviracio nenupirkt, sutaupysi 4000 gbp, valio!   ATSAKYTI
academy 2014-06-17 23:44:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nėra ta mokykla tokia gera.paskaitykit ofsted ataskaitą apie tą akademiją.Seniau ji buvo lūzerinė mokykla,bet dabar reikalai pasitaisė grade1 ir 2,bet Grade 3 Requires
improvement
A school that requires improvement is not yet a good school, but it
is not inadequate. This school will receive a full inspection within
24 months from the date of this inspection.
Grade 4 Inadequate A school that has serious weaknesses is inadequate overall and
requires significant improvement but leadership and management
are judged to be Grade 3 or better. This school will receive regular
monitoring by Ofsted inspectors.
A school that requires special measures is one where the school is
failing to give its pupils an acceptable standard of education and
the school’s leaders, managers or governors have not
demonstrated that they have the capacity to secure the necessary
improvement in the school. This school will receive regular
monitoring by Ofsted inspectors.Reikalauja pastovios kontrolės,nes ugdymas ir nepilnavertis.šypsenos dar nereiškia kokybės.Geri rezultatai niekada nepasiekiami lengvuoju būdu.Kiekvienas supranta geri rezultatai savaip.Paklauskim savęs kodėl turtuoliai anglai leidžia savo vaikus į privačias mokyklas,kur mokslas yra brangus ir reikalavimai bei tvarka didžiulė.Atsakymas-ten ugdo elitą ir valstybės protą,o academy mokyklos-proletariatams,emigrantams,ugdo darbininkiją.
   ATSAKYTI
ha 2014-06-17 23:06:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
pati esu baigusi lietuvoj 10 klasiu ir isvaziavau i anglija. cia as mokausi koledze ir atvirai pasakius mokslas uk ir lt skiriasi. mano nuomone mokytis yra geriau lietuvoje. mokytojai uzduoda namu darbus, yra ta apkrova ir mokiniai kazkaip daugiau ismoksta. cia anglijoje prasidejo issidirbinejimai pvz mokytojai negali priversti mokinio skaityti, jeigu sis nenori, namu darbu beveik neuzduoda,o jeigu uzduoda,tai per 15-20 min padarai namu darbus ir viskas. cia mokymosi lygis yra zemesnis nei lietuvoje ir jau vaikai kurie turetu moketi gerai skaityti,jie nesugeba skaityti. manau, kad lietuvoje mokslas daug geresnis nei uk. cia mano asmenine nuomone.   ATSAKYTI
Pinky White 2014-06-17 23:01:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nežinau. Iš dalies pritariu, iš dalies ne. Švietimo sistema niekur nėra tobula. Lietuva siekia išspausti kuo daugiau, svetur tiesiog nori, kad bent bandytų mokytis. Kaip pasekmė, Lietuvoje vaikai dviejomis klasėms lenkia JK mokinius, automatiškai yra labiau vertinami. Negana to tai padeda vaikui suvokti kas jam sekasi, kas ne, o tai daro įtaką asmenybės formavimuisi. Galbūt nesijaučia laimingi, tačiau supranta kaip gyventi ir blaiviai mąsto. Tuo tarpu svetur (JK) tiesiog moko tiek, kad nedingtų motyvacija. Didžioji dalis mokinių yra, atsiprašant, išlepinta asilų gvardija, kurie kaltins visus, tik ne save, jeigu negauna ko nori. Nepajudina savo subinės ir gyvena su rožiniais akiniais. Galima sakyti, kad Lietuvos tvarka pernelyg žiauriai elgiasi silpnų mokinių atžvilgiu. Gali kone versti ties savižudybės, bet jeigu jis pats su tuo nesusitvarkys, tuomet negali būti užtikrintas, jog jis to nepadarys dėl kažkokios kitos nesėkmės.    ATSAKYTI
Special K 2014-06-17 22:37:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Turbut girdejot kad Britanijoje lietuvius skaito labai gerais atsakingais darbuotojais,o anglu ne, kodel gavojat? Todel turbut kad Lietuvoje mokesi. Gyvenimas gal sunkesnis ten, bet uztai ismoksta gyventi ir atvyke i tokia Anglija uzima geresnes vietas nei patys anglai, lenkai ir t.t. Darykit isvadas!    ATSAKYTI
As 2014-06-20 01:13:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lietuviai aria kaip arkliai sandeliuose ir fabrikuose. Faktiskai mazai cia ju yra ilinde i geras vietas. Ir sakot sistema nekokia JK, bet as mokiaus LT, bakalaura (lengviau gal del to buvo), bet palyginus kas liecia kursinius, tai JK yra zymiai sunkiau, reikalavimai labai griezti, o ir cituoti autorius gali tik neissipleciant nes labiausiai yra vertinamas asmeninis kritinis mastymas (o ar geras jis ar nelabai, prilauso turbut nuo intelekto). O sistema man cia pradinese mokyklose patinka, nes mano vaikas kasdena su dziaugsmu eina i mokykla (as vaikysteje tuo pasigirti negalejau). Per susirinkimas gaunu tiek pagyru apie mano dukrele, kad norisi verkti is laimes. Gal ir truksta jiems didesnio spaudimo, bet manau cia nuo mokyklos, o gal net ir nuo pacos mokytojos priklauso. Nes kai dukrele buvo 1-mokele, tai namu darbus matematinius daznai duodavo, o dabar --oje klaseje mokytoja kita, ir va apleido sita reikala. Bet gi teveliai, kurie taip pergyvena del vaiku nesprusimo, gali su jais patys namie uzsiimti :)   ATSAKYTI
Special K 2014-06-17 22:22:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
bla bla o faktai kad lietuviu vaikai tarpusavi kalba angliskai ir sansu lietuviskai ismokt nebegaus, kad juos vercia halal maista valgyt, greit ir musulmonais pavers, ir tik kas penktas baltas? Kaip sakiau be 20000 svaru i metus uz moksla jei nemokesi nieko gero nebus. Plius cia suauge zmones iki siol nezino kad rusai nuleme antra pasaulini kara ir mazai kas zino kur ta LIetuva yra. Retas atvejis kad anglas kokia kita kalba moketu, tai va toks cia ju issilavinimas. As baiges mokykla Lietuvoje trim kalbom snekejau.   ATSAKYTI
As 2014-06-17 20:50:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jakucionyte, išmokite rašyti be klaidų, tada rašykite apie mokslą.   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų