„Izraeliečiai nusipirko aerodromą – aerodromą vardu Azerbaidžanas“, – „Foreign Policy“ cituoja neįvardyto aukštas pareigas užimančio JAV administracijos valdininko žodžius, pasakytus pokalbyje su straipsnio autoriumi, žurnalistu Marku Perry.

JAV administracija mano, kad Izraelis gavo priėjimą prie karinių oro bazių Azerbaidžane, tvirtina leidinys, remdamasis informacija, gauta iš Amerikos valdininkų. Ar tai reiškia, kad Izraelis per vieną žingsnį prisiartino prie karo su Iranu? Tiesa, žurnalas praneša: jau po šio straipsnio pasirodymo oficialus Azerbaidžano atstovas pareiškė, kad jo šalis nesuteikė Izraeliui galimybės naudotis savo karinėmis oro bazėmis

Iš pradžių autorius remiasi 2009 metų skubiu diplomatiniu pranešimu „Slapta Azerbaidžano ir Izraelio simbiozė“, kuris vėliau buvo paskelbtas „WikiLeaks“. Donaldas Lu, JAV pasiuntinio Azerbaidžane pavaduotojas, šį pranešimą išsiuntė į Vašingtoną. Jeigu tikėtume dokumentu, Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas pasakė, kad jo šalies santykiai su Izraeliu – lyg ledkalnis: „devyni dešimtadaliai neregimi akiai“.

REKLAMA

Tad dabar JAV administracija, kaip teigia šaltiniai, priėjo išvadą: „Izraelio ir Azerbaidžano aljanso „povandeniniai aspektai“ didina riziką, kad Izraelis smogs Iranui. Neįvardyti šaltiniai Jungtinėse Valstijose – „keturi aukšto rango diplomatai ir karinės žvalgybos pareigūnai“, – teigia, kad Izraelis gavo galimybę naudotis KOP bazėmis prie Irano sienos.

JAV žvalgybos tarnybų vadovybė sunerimusi: Izraelio karinė ekspansija į Azerbaidžaną – kliūtis JAV mėginimams pašalinti trintį tarp žydų ir persų valstybių. „Kaip man paaiškino, dabar mūsų štabai turi nagrinėti ne tik scenarijaus, pagal kurį karas plėsis į Persų įlankos rajoną, pasekmes, bet ir tokio varianto pasekmes, kai karas plėsis į Kaukazą“, – rašo autorius.

Stiprėjantys Izraelio ir Azerbaidžano ryšiai sunkina šių šalių santykius su Turkija, kuri bijo neigiamų ekonominių ir politinių karo su Iranu padarinių.

„Neseniai, lankydamasis su vizitu Teherane, Azerbaidžano gynybos ministras viešai pareiškė, kad jo šalies panaudojimas Iranui atakuoti yra negalimas“- teigiama straipsnyje. Jis pavadino Iraną „broliška ir draugiška šalimi“.

„Bet net jei Azerbaidžano vyriausybė laikysis šios priesaikos, ji vis tiek yra pajėgi suteikti Izraeliui vertingą pagalbą“, – mano autorius. Šaltinis JAV karinėje žvalgyboje pastebėjo: Azerbaidžano gynybos ministras nepareiškė atvirai, kad Izraelio bombonešiams neleis tūpti Azerbaidžane po antskrydžio, o Izraelio padaliniams, kurie ieškos ir gelbės numuštų lėktuvų lakūnus – ten bazuotis.

REKLAMA

„Mes atidžiai sekame Irano veiksmus. Bet dabar mes sekame ir tai, ką Izraelis daro Azerbaidžane. Ir mums tai nepatinka“, – pasakė vienas iš neįvardytų šaltinių Jungtinėse Valstijose – žvalgybos pareigūnas, prognozuojantis Izraelio smūgio Iranui pasekmes.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų