Jau kovo 13-ąją Vilniuje, „Forum Palace“ esančiame „Balsas.lt“ klube, visų kovinio sporto šakų gerbėjų laukia neeilinis reginys – čia prasidės pirmasis oficialios Baltijos šalių Muaythai lygos turnyras.
Tai bus pirmosios tokio lygio Muaythai varžybos ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, kurios iš kitų išsiskirs ne tik ypatingai aukštu jame dalyvaujančių sportininkų meistriškumo lygiu, bet ir savo tikslais.
Pirmą kartą organizuojamame atvirame turnyre susirungs stipriausi kovotojai, nepriklausomai nuo federacijos, kuriai jie priklauso, ar laimėtų titulų.
2010 m. atvirame turnyre savo meistriškumą demonstruos pajėgiausi sportininkai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Jie kovos dėl absoliutaus Baltijos šalių Muaythai čempiono titulo.
Gimęs mūšio lauke
Muaythai, arba Tailando boksas, pirmą kartą paminėtas dar 1630 m. Siamo karalystės Ajutijos dinastijos metraščiuose, tačiau tikroji šios kovos meno istorija siekia daugiau nei 2 tūkst. metų.
Muaythai gimė Tolimųjų Rytų mūšio laukuose. Šio meno buvo mokomi Siamo karalystės kariai, kad galėtų apsiginti nuo priešo praradę ginklus.
Ilgainiui Tailando boksas tapo daugelio karių gyvenimo būdu. Muaythai meistrai susiremdavo milžiniškuose turnyruose, savo didybe prilygstančiuose Romos gladiatorių kovoms – nugalėtojams atitekdavo garbė tapti karališkosios šeimos sargybiniais.
Tailandiečiai sako, jog Muaythai karys turi 9 ginklus: po du kumščius, alkūnes, kelius, pėdas ir patį svarbiausiąjį – galvą, kuria reikia ne smūgiuoti, o mąstyti.
Tailando boksas išsiskiria iš daugelio kitų kovos menų, kuriuose smūgiai alkūnėmis bei keliais griežtai draudžiami. Muaythai sportininkai kovoja stovėdami, todėl ringe neišvysime ilgai trunkančių imtynių ar kitų veiksmų parteryje.
Paprastas ir labai efektyvus Tailando boksas kovotojus įgalina naudoti įvairiausias smūgių technikas ir visa tai daryti su triuškinančia jėga.
Dėl to Muaythai kovos technika plačiai naudojama JAV jūros pėstininkų „Jūros ruonių”, Vokietijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių specialiųjų karinių pajėgų ruošimo programose.
Daugiau nei sportas
Muaythai kovos menas reikalauja didelės ištvermės bei jėgos. Treniruotės yra labai intensyvios, dinamiškos, nepabostančios ir puikiai lavina kūną, todėl Muaythai renkasi ne tik profesionalūs kovotojai, bet ir mėgėjai, norintys sutvirtėti ir tapti sveikesniais.
Pastaraisiais dešimtmečiais gilias tradicijas turinti kovos meno šaka sparčiai populiarėja Europoje. Vien Lietuvoje šiuo metu veikia per 20 Muaythai klubų, kuriuose Tailando bokso paslapčių mokosi daugiau nei 3 tūkst. mėgėjų ir profesionalių kovotojų.
Tačiau Tailando bokso kovotojų teigimu, Muaythai yra daugiau nei sportas. Tai savotiškas gyvenimo būdas, tam tikra filosofija, ugdanti discipliną ir padedanti lengviau orientuotis kasdienėse situacijose.
Gilios šio Rytų kovos meno tradicijos neišnyko ir yra puoselėjamos iki šiol. Prieš kiekvieną Muaythai kovą atliekamas ritualas „Wai Khru“ („Khru“ – mokytojas).
Jo metu kovotojas atsiklaupia ringo centre ir nusilenkia 3 kartus. Taip atiduodama pagarba savo mokytojui, tėvams ir Dievui, kuriuo tikima. Paskui šokamas ritualinis šokis „Ram Muay“, padedantis susikaupti ir nusiteikti artėjančiai kovai.
* * *
Bilietus į kovo 13 d. „Balsas.lt“ klube Vilniuje vyksiančias Baltijos šalių Muaythai lygos turnyro varžybas galima įsigyti visose BILIETAI LT kasose ir internetu.