Vienais iš favoritų laikyti lietuviai sekmadienį finale 15:19 nusileido Nyderlandų rinktinei, kuri ir nugriebė vieną vienintelį bilietą į 2024 m. Paryžiaus olimpines žaidynes. Visgi tiek vyrų, tiek moterų 3x3 rinktinės jau ruošiasi gegužės 16-19 dienomis vyksiančiam turnyrui Debrecene (Vengrijoje), kur bus paskutinė galimybė iškovoti kelialapius.
„Negalima liūdėti, – slogias emocijas šalin vijo trijulių rinktinių treneris Dainius Novickas. – Jeigu būtume užbaigę sezoną, tai galėtume vertinti, liūdėti ar žiūrėti kažkur toliau. Dabar pasitaisome klaidas, turime dvi savaites dar vienam pasiruošimui ir važiuojame. Niekas neuždaryta. Visi pasikalbėjome, paverkėme ir toliau važiuojame. Niekas neprarasta.“
Su naujienų portalu tv3.lt bendravęs strategas papasakojo apie vyrų rinktinę kamuojančias traumas, koją kišusį jaudulį ir pasiruošimą kovai dėl paskutinių olimpinių kelialapių.
Išbalansavo traumos
Į Lietuvą iš Japonijos vyrų rinktinė sugrįžo tik vakar, antradienį, tačiau šiandien jau nuo pat ryto D. Novickas paniręs į darbus – peržiūri draugiškų moterų rinktinės rungtynių įrašus prieš Ukrainą.
„Moterys turėjo draugiškus turnyrus, tai kaip tik žiūriu įrašus ir rytoj jau išskrendame į Lenkiją su moterų rinktine toliau darbuotis.
Šiandien, vadinkime, oficialiai tokia laisva diena. Panos irgi išvažiavo daiktus susikrauti, o aš atsikėliau, turime peržiūrėti septynerias rungtynes, tai žiūrinėju, išsiskalbti gal bent spėsiu“, – juokėsi treneris.
Tiesa, po ilgos kelionės D. Novicką vejasi ne tik nuovargis, tačiau ir nerimas. Iškart nusileidus lėktuvui tyrimus darytis išskubėjo Šarūnas Vingelis, kuriam po finalinės kovos buvo įtartas stresinis kojos lūžis.
„Laukiame to atsakymo, nes vakar tik nusileidę vakar važiavo darytis tyrimus, patikrinti tą koją, kas ten yra.
Šarūnui po finalo buvo labai prastai, vos paėjo, bet kelionėje jau jis sakė, kad pats nesupranta, atrodo, viskas gerai. Neaišku, ar čia nuo streso, ar kaip, tai vertinsime tą koją, žiūrėsime“, – pasakojo pašnekovas.
Ši trauma – ne pirmoji, kuri kamuoja olimpinį kelialapį medžiojančius krepšininkus. Turnyrą Japonijoje dėl traumos turėjo praleisti Marius Užupis, o Gintautas Matulis susitraumavo likus vos porai dienų iki varžybų starto.
Nepaisant to, D. Novickas teigė, kad su traumomis du turnyrą praleidę krepšininkai tvarkosi gerai, o po Š. Vingelio tyrimų atsakymų jie spręs, kaip formuoti sudėtį išvykai į Vengriją.
„Marius visą laiką sportavo, pažanga yra, tai daktarai įvertins, bet manau, kad viskas bus gerai. Tos mikrotraumos tikrai ne į naudą. Per tas draugiškas rungtynes su japonais Gintą (Gintautą Matulį – aut. past.) šiek tiek pastūmė, nugara susirakino ir likus dviem dienoms neatsigavo, tik 70 proc. galėjo žaisti.
Žiūrėsime, kokios būklės, ką keisti, ar kažką dar kviestis, jei abu (Š. Vingelis ir M. Užupis – aut. past.) negalės sportuoti, nes tada realiai liks keturi žmonės. Turime šiek tiek laiko, tai bandysime padaryti, kas būtų geriausia Lietuvai“, – ryžtingai sakė jis.
Bandys tvarkytis su jauduliu
Nyderlandams lietuviai turnyre nusileido du kartus. Pirmą kartą nepasipriešino grupių etape, o antrasis pralaimėjimas kainavo ir taip trokštamą bilietą į žaidynes. Visgi treneris sakė, kad finale koją kišo ne žaidybiniai elementai, tačiau psichologinė būsena.
„Aš manau, kad galbūt sutrukdė šiek tiek tas jauduliukas, nes tikrai buvo daug emocijų po varžybų, ašarų akyse vyrų.
Girdžiu daug visokių nuomonių, bet reikia suprasti, kad vyrai buvo taip arti, tai aš tik įsivaizduoju, ką jie jautė prieš išeinant į aikštelę. Jei aš visas degiau, tai įsivaizduoju, kaip vyrai jautėsi.
Olandai jau vis tiek buvę olimpiadoje Tokijuje prieš ketverius metus ir dabar buvo vieni iš favoritų. Jie turėjo ir labiau patyrusių žaidėjų, kurie atstovavę ir 5 prieš 5, o mums šiek tiek pamaišė ta įtampėlė“, – svarstė treneris.
Toks jaudulys lietuviams sutrukdė geriau išnaudoti progas. Nors Nyderlandai mačą užbaigė nesurinkę maksimalaus – 21 – taškų skaičiaus, tačiau jie geriau pasinaudojo bene visomis mūsiškių klaidomis.
„Abu kartus pralaimėta, finale galbūt mes patys neužtaikėme, nes buvo tikrai geresnės rungtynės. Susitvarkėme su W. de Jongu daugiau, bet padarėme pora tų klaidelių, patys laisvi neįmetėme.
Mes tikrai daug įdedame darbo, stengiamės nė vienos progos nepraleisti, bet sakau, didžiausias minusas buvo jaudulys tikriausiai. Tikrai žmonės pataiko treniruotėse ir turnyruose, ir Prancūzijoje, ir čia – Japonijoje, bet jei laisvas žmogus nepataiko, tai tikriausiai tik psichologija ir jaudulys.
Patys finale įmetėme tik 15 taškų, olandai įmetė 19 ir jie pataikė visus laisvus metimus, kuriuos jiems leidome. Kai padarėme klaidas, jie sumetė 100 proc. praktiškai, o kur jų klaidos buvo, mes nepataikėme nė vieno. Tas nepataikymas viską ir nulėmė“, – apmaudžios nesėkmės priežastis vardino D. Novickas.
Visgi po tokios, net ir nemalonios, patirties strategas įžvelgė privalumų, kurie gali pagelbėti Vengrijoje.
„Teks daugiau kalbėtis, žiūrėti daugiau vaizdo įrašų ir dabar turbūt bus lengviau, nes jau vieną turnyrą turėjome, o dabar važiuosime į antrą tai, manau, vyrai jau susitaikys“, – kalbėjo pašnekovas.
Atiduos viską
Kaip jau minėta, į Debreceną vyks ir moterų rinktinė. Jau kurį laiką sporto salėje ir draugiškuose turnyruose olimpinei atrankai atkakliai ruošiasi Marina Solopova, Dalia Donskichytė, Martyna Petrėnaitė, Kamilė Nacickaitė-van der Horst, Gabrielė Šulskė, Santa Okockytė, Gabija Meškonytė, o netrukus prie jų prisijungs ir Giedrė Labuckienė bei Monika Grigalauskytė.
„Žiūriu kaip tik dabar įrašus draugiškų turnyrų su ukrainietėmis, tai dar trūksta to perėjimo nuo 5 prieš 5 krepšinio, nes yra dar tokių klaidų, bet kol kas laimėjome tuos turnyrus.
Važiuojame dabar į Lenkiją, kuri bus stipri ir irgi jau pralošė turnyre finale, kaip ir mes. Tada susitiksime su ispanėmis, kurios tikrai stiprios, Azerbaidžanu, tai manau, bus geros pamokos“, – pasiruošimo planus pasakojo D. Novickas.
Treneris teigė, kad džiaugiasi, jog į turnyrą Vengrijoje vyksta abi rinktinės. Anot jo, taip gali būti lengviau susitvarkyti su įtampa ir spaudimu.
„Dabar bus darbelių, nes važiuos ir moterų, ir vyrų rinktinė, tai delegacija bus didelė, apie 20 žmonių. Bandysime kuo labiau vienas kitą palaikyti, padėsime vieni kitiems. Tikiu, kad ir palaikymas bus didesnis“, – vylėsi jis.
Nors merginos treniruotes pradėjo vėliau nei vyrai, tačiau D. Novickas jų pajėgumu neabejoja – jos atiduos viską.
„Žinome, kad galime, esame įrodę ir Europos čempionate, ir Europos žaidynėse, žinome, kad galime žaisti, ir eisime tą daryti.
Turime stipriausią sudėtį, kurią galime turėti, tai bandysime. Turėsime mažiau treniruočių, daugiau turnyrų, kad merginos pajaustų tą žaidimo stilių 3x3 ir manau, kad tikrai turime didelius šansus. Jos viską žino pačios, viską atiduos, kad patektų“, – dėstė treneris.
Trūksta tik vieno žingsnio
Lietuviams pralaimėtas finalas iššaukė daug nemalonių emocijų, tačiau D. Novickas tvirtina, kad motyvacija nė kiek nesumažėjo:
„Gaila, kad mums vieno žingsnio pritrūko, bet turime dar vieną atranką, nereikia nukabinti nosių. Žinome dėl ko dirbame, dėl ko sportavome.“
Prisimindamas prabėgusias atrankas D. Novickas pastebėjo ir tendenciją, kad 3x3 rinktinė po truputį vis artėjo prie olimpinės svajonės, tad būtent turnyras Vengrijoje gali ir tapti sėkmingu.
„Tada latviams ketvirfinalyje pralošėme, trūko dviejų žingsnių, dabar trūko vieno žingsnio, tai reikia žengti tą paskutinį, lemiamą žingsnį. Vis geryn, geryn, tai tetrūksta vieno žingsnio“, – sakė pašnekovas.
D. Novickas atviravo, kad turnyre jis tikisi ne tik delegacijos palaikymo, tačiau, dėl patogesnės ir artimesnės lokacijos, ir Lietuvos sirgalių grupės.
„Važiuosime su aukštai pakelta galva, aukštai iškelta Lietuvos vėliava, tikiuosi, kad prisijungs ir sirgalių.
Kiek žinau, šiek tiek jų jau ruošiasi atvažiuoti, tai aš tik dar kartą kviečiu atvažiuoti į Debreceną. Jausti tą užnugarį sirgalių tikrai yra labai malonu ir būtų tik dar papildoma motyvacija. Su aukštai pakelta galva žengsime tuos paskutinius žingsnius“, – žadėjo trijulių rinktinių treneris.
Turnyras Debrecene (Vengrija) vyks gegužės 16-19 d., o jame bus išdalinti likę 3 kelialapiai. Dėl jų kovos 16 komandų. Tris bilietus išsidalins ir moterų rinktinės.
Šiuo metu yra žinomos 5 iš 8 Paryžiaus olimpiados vyrų 3x3 krepšinio turnyro dalyvės. Anksčiau pagal reitingą į olimpiadą pateko Serbija, JAV ir Kinija, o pirmąjį atrankos turnyrą laimėjo Latvija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!