REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visa Lietuva nekantriai laukia, kada startuos Kinijoje rengiamas XVIII pasaulio vyrų krepšinio čempionatas, kuriame dėl aukščiausių apdovanojimų kovos ir mūsų nacionalinė rinktinė.

Visa Lietuva nekantriai laukia, kada startuos Kinijoje rengiamas XVIII pasaulio vyrų krepšinio čempionatas, kuriame dėl aukščiausių apdovanojimų kovos ir mūsų nacionalinė rinktinė.

REKLAMA

Kol iki čempionato pradžios skaičiuojamos paskutinės likusios dienos, apžvelgėme Lietuvos rinktinės pasiekimus pasaulio pirmenybėse ir ne tik. Taip pat išskyrėme šių metų rinktinės žaidėjus, kurie dar šiemet taikysis perrašyti krepšinio istorijos metraščius.

Kovos pasaulio pirmenybėse

Lietuvos rinktinė iki šiol dalyvavo keturiuose pasaulio vyrų krepšinio čempionatuose. Debiutas įvyko 1998 m. Atėnuose, kur užimta 7 vieta. Identiškas rezultatas pakartotas 2006-siais Japonijoje surengtose pasaulio pirmenybėse.

Jau kitame 2010-siais Turkijoje vykusiame pasaulio vyrų krepšinio čempionate Lietuvos rinktinė kartelę užkėlė į dar neregėtas aukštumas. Tose pirmenybėse mažajame finale buvo parblokšti serbai bei iškovoti bronzos medaliai.

REKLAMA
REKLAMA

2014-siais Ispanijoje surengtose pirmenybėse lietuviai buvo vos per žingsnį nuo to, kad pakartotų iki šiol geriausią pasiekimą pasaulio pirmenybėse. Šįkart mažajame finale po dramatiškos kovos (93:95) buvo pralaimėta Prancūzijai.

REKLAMA

Per keturis pasaulio vyrų krepšinio čempionatus lietuviai iš viso sužaidė 36 varžybas. Per jas pavyko iškovoti 24 pergales. Pagal pergalių ir pralaimėjimų balansą įspūdingiausiai lietuviai atrodė 2010-ųjų pirmenybėse. Tais metais iškovotos 8 pergalės ir patirtas tik vienas pralaimėjimas (turnyro pusfinalyje prieš JAV rinktinę).

Sunkiausiai lietuviams sekėsi 1998-siais ir 2006-siais, kuomet pavyko laimėti po 5 kartus, o pralaimėta po 4 dvikovas. Nieko keisto, kad šiuose čempionatuose lietuvių finišas buvo identiškas (užimtos 7 vietos).

Palankiausi ir neparankiausi varžovai

Lietuvos rinktinė pasaulio pirmenybėse kovojo su pačiomis įvairiausiomis varžovėmis.

Po tris kartus teko susikauti su JAV (1 pergalė – 2 pralaimėjimai), Turkijos (1 – 2), Australijos (1 – 2), Argentinos (3 – 0) bei Ispanijos (1 – 2) nacionalinėmis rinktinėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Po du kartus kovota su Pietų Korėjos (2 pergalės – 0 pralaimėjimų), Brazilijos (2 – 0), Italijos (1 – 1), Naujosios Zelandijos (2 – 0) ir Prancūzijos (1 – 1) rinktinėmis.

Po kartą Lietuvos rinktinės varžovais buvo Vokietija, Kanada, Libanas, Kinija, Serbija, Meksika, Angola, Slovėnija, Graikija, Kataras, Rusija. Šiose dvikovose lietuviams nepavyko nugalėti tik Graikijos ir Rusijos nacionalinių rinktinių.

Šiais metais šis sąrašas dar kartą pasikeis mažiausiai trimis įrašais. Grupėje Lietuva kovos su Australija, Kanada ir Senegalu. Dvikova su australais reikš, kad tai yra dažniausiai pasaulio pirmenybėse sutinkami lietuvių varžovai (laukia jau 4 tarpusavio akistata). Tuo pačiu rungtynės su Senegalu bus pirmoji šių rinktinių akistata pasaulio čempionatų istorijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesunku paskaičiuoti, kad pasaulio pirmenybėse daugiausia problemų lietuviams įprastai pridaro Europos rinktinės, kurioms jau buvo pralaimėtos 8 dvikovos. Po du kartus lietuviai krito kovodami su JAV ir Australijos rinktinėmis.

Didžiausios pergalės ir skaudžiausi pralaimėjimai

Pergales didžiausiais skirtumais pasaulio čempionatuose Lietuva iškovojo prieš toli gražu ne krepšinio šalies atstoves. Du kartus net 41 taško skirtumais buvo sutriuškintos Pietų Korėjos (1998 m., 97:56) ir Kataro (2006 m., 106:65) rinktinės.

Nepasigailėjo lietuviai Pietų Korėjos krepšininkų ir 2014-siais vykusiose pirmenybėse. Tada varžovai nugalėti 30 taškų skirtumu (79:49). Sykį net 21 taško skirtumu lietuviams pavyko nugalėti australus (2006 m., 78:57) ir 19 taškų skirtumu įveikti argentiniečius (2010 m., ketvirtfinalis, 104:85).

REKLAMA

Pati Lietuvos rinktinė pasaulio čempionatuose rimtesnių sutriuškinimų išvengė. Skaudžiausiai pralaimėta ne taip ir seniai – 2014-ųjų pusfinalyje varžovams iš JAV nusileista net 28 taškų skirtumu (68:96).

Dar vienas skaudus pralaimėjimas patirtas 2006-ųjų ketvirtfinalyje. Tuomet lietuviai nepasipriešino būsimiems pasaulio čempionams ispanams (67:89). Dukart Lietuva varžovams pralaimėjo 15 taškų skirtumu. 1998-siais pralaimėta Rusijai (67:82, ketvirtfinalis), 2010-siais JAV (74:89, pusfinalis) rinktinei. Penktas skaudžiausias pralaimėjimas patirtas 2006 m., kai kovoje dėl 5-8 vietų pralaimėta Turkijai (84:95).

Geriausi krepšininkų pasirodymai

1998 m. Lietuvos rinktinėje ryškiausiai žibėjo Artūro Karnišovo žvaigždė. Pelnydamas po 17,1 taško per rungtynes jis buvo antras rezultatyviausias čempionato žaidėjas. Jį lenkė tik ispanas Alberto Herreros (17,9 taško per rungtynes). Tas pats A. Karnišovas sugriebdamas vidutiniškai po 6 kamuolius per rungtynes pagal šį rodiklį Lietuvos rinktinėje užėmė pirmą vietą.

REKLAMA

2006 m. nesublizgėjusio Lietuvos rinktinėje rezultatyviausiai žaidė Arvydas Macijauskas. Tiesa, pelnydamas po 13,6 taško per rungtynes bendrame čempionato rezultatyviausių žaidėjų sąraše jis liko tik 23 pozicijoje.

Bronziniame 2010-ųjų čempionate rezultatyviausiai Lietuvos rinktinėje žaidė Linas Kleiza. Pelnydamas po 19 taškų per rungtynes tarp visų žaidėjų užėmė 7 vietą. Linas buvo ir geriausias kovotojas dėl atšokusių kamuolių rinktinėje (vid. po 7,1 kamuolio per rungtynes, 11 vieta čempionate). Lietuva laimėjo bronzos medalius, o L. Kleiza tapo pirmuoju (ir kol kas vieninteliu) lietuviu, kuris pateko į simbolinį geriausių turnyro žaidėjų penketą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2014 m. Lietuvos rinktinę į pergales vedė Jonas Valančiūnas. Jis pelnydavo po 14,4 taško per rungtynes (17 vieta čempionate). Jonas geriausiai rinktinėje kovojo ir dėl atšokusių kamuolių (vid. po 8,4 kamuolio per rungtynes, 6 vieta čempionate). Jei lietuviams mažajame finale būtų pavykę nugalėti prancūzus, tikėtina, kad J. Valančiūnas būtų pakartojęs L. Kleizos pasiekimą – būtų išrinktas į simbolinį geriausių čempionato žaidėjų penketą. Kas žino, gal 2019 metais J. Valančiūnui pavyks tą padaryti.

Kurie žaidėjai taikosi į rekordus?

Tituluočiausias krepšininkas (vertinant pasiekimus Europos čempionatuose, pasaulio pirmenybėse ir Olimpiadose – aut. past.) 2019-ųjų Lietuvos rinktinės sąraše – Jonas Mačiulis. Jo sąskaitoje 2 sidabro ir 2 bronzos medaliai. Po tris medalius yra iškovoję Paulius Jankūnas (1 sidabro, 2 bronzos), Mantas Kalnietis ir Renaldas Seibutis (abu laimėję po du sidabro ir vieną bronzinį apdovanojimą).

REKLAMA

Daugiausia oficialių rungtynių (iš šių metų rinktinės sudėties – aut. past.) vilkint Lietuvos aprangą taip pat yra sužaides J. Mačiulis (nuo 2007 metų rinktinėje sužaidė 83 rungtynes). Pagal šį rodiklį J. Mačiulis jau šiemet gali pavyti ketvirtoje vietoje esantį, bet jau karjerą rinktinėje baigusį Robertą Javtoką (91 rungtynės). Tam reikia, kad Lietuva šiose pirmenybėse sužaistų maksimalų rungtynių skaičių (8 rungtynės įvyktų jei Lietuva kovotų dėl 1-4 arba dėl 5-8 vietų – aut. past.). Pagal šį rodiklį šiemet į viršų pakilti turėtų ir 80 rungtynių už Lietuvą kol kas sužaidęs M. Kalnietis.

Šiuo metu jis dalijasi 7 vietą su A. Karnišovu. Lietuva sužais mažiausiai 3 rungtynes, todėl Mantas ne tik aplenks A. Karnišovą, bet ir pasivys karjerą baigusį Eurelijų Žukauską (83). Kiti daugiausia rungtynių Lietuvos rinktinėje sužaidę krepšininkai – Paulius Jankūnas (68), J. Valančiūnas (62) ir R. Seibutis (58).

REKLAMA

Iš dabartinės rinktinės sudėties rezultatyviausias Lietuvos krepšininkas – M. Kalnietis (827 tšk., 6 vieta). Iki 5 vietoje esančio Arvydo Sabonio Mantui trūksta net 168 taškų, todėl bent jau šiame čempionate tikėtis, jog bus pagerintas šis rezultatas – sunku.

Rezultatyviausių žaidėjų sąraše palypėti aukščiau pretenzijų turi atitinkamai 10 ir 11 vietose esantys Jonas Mačiulis (637 tšk.) ir Jonas Valančiūnas (631 tšk.). 9 vietoje esantis Šarūnas Marčiulionis per savo karjerą yra pelnęs 685 taškus. Aštuntas sąraše – Ramūnas Šiškauskas yra pelnęs 772 taškus, tad teoriškai taip pat yra pavejamas.

J. Valančiūnas yra penktas visų laikų Lietuvos krepšininkų sąraše pagal pelnytus dvitaškius (241). Iki ketvirtoje vietoje įsitaisiusio A. Karnišovo Jonui trūksta 50 taiklių dvitaškių metimų. J. Valančiūnas užima trečią vietą pagal atkovotus kamuolius (407). Jį lenkia tik Gintaras Einikis (500) ir A. Sabonis (532). Tiesa, Jonas jau dabar karaliauja Lietuvos rinktinėje pagal blokuotus metimus (68). Jis aplenkė iki tol blokų karaliumi save titulavusį E. Žukauską (58).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal rezultatyvius perdavimus antroje vietoje yra M. Kalnietis (409). Jį lenkia tik karjerą rinktinėje baigęs Šarūnas Jasikevičius (483). Norėdamas pakilti iki pirmos vietos Mantas per rungtynes turėtų atlikti beveik po 10 rezultatyvių perdavimų (su sąlyga, kad Lietuva žais maksimalų rungtynių skaičių čempionate –aut. past.).

Pagal perimtus kamuolius šių dienų Lietuvos rinktinėje išsiskiria J. Mačiulis (86, 5 vieta). Iki trečioje vietoje esančio Š. Jasikevičiaus (101) ir ketvirtoje įsitaisiusio A. Karnišovo (100) J. Mačiuliui trūksta ne tiek ir daug.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų