• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

FIFA prezidentas Sepas Blateris (Sepp Blatter) pasaulio futbolo čempionatu Pietų Afrikoje naudojosi kaip scena: jis vaizdavo geradarį, pasaulinės futbolo šeimos tėvą, nuosekliai nutylėdamas klaidas kaip, pavyzdžiui, teisėjavimą. Blaterio tikslas yra perrinkimas kitai FIFA prezidento kadencijai ir, aišku, Nobelio taikos premija.

REKLAMA
REKLAMA

Po pasaulio čempionato triukšmas nurimo, laikinas FIFA viešpatavimas baigėsi, o Pietų Afrika vėl tapo Pietų Afrika, su savo taisyklėmis ir įstatymais, išsivadavusi nuo FIFA rinkodaros policijos diktato. Jie savo lėktuvą išties vadina “FIFA One", panašiai kaip JAV prezidento “Air Force One". O Blateris prieš daugelį metų prisitaikė trumpinį JSB (Joseph Sepp Blatter), visai kaip Džonas F.Kenedis. Jis gali sau leisti tokį pasipūtimą: JSB jaučiasi esąs ne tik sporto federacijos prezidentas, bet ir milijardų žmonių šeimos galva ir net pasaulinės religijos vadovas. “Futbolas yra daugiau nei kokia nors viena religija", - pompastiškai tvirtina jis. Parėjusį sekmadienį jis su Pietų Afrikos prezidentu Jakobu Zuma, svarbiausiu “futbolo pasaulio čempionato bendrosios įmonės" partneriu, Johanesburgo priemiestyje Aleksandroje atidarė festivalį “Football for Hope". Čia yra svarbu ne tik futbolas, bet ir švietimas bei sveikatos apsauga. FIFA į plėtros projektus investavo daugybę milijonų dolerių. Švietimas, badas, taika - tai yra Blaterio temos. Jis mėgsta vaizduoti geradarį.

REKLAMA

“Dirbu ateičiai, jaunimui"

FIFA propaganda yra nukreipta į Nobelio taikos premiją. Ta linkme darbuojasi kai kurie lobistai, o Blateris visiškai atvirai kalba apie “daugybę iniciatyvų", apie kurias jam tenka girdėti: “Mes remiame tavo kandidatūrą Nobelio taikos premijai!" Jei tai įvyktų, jis jos neatsisakytų: “Tikrai ne. Manau, to niekas nesuprastų!" FIFA devizą jis pakeitė jau prieš trejus metus. Iki tol buvo kviečiama “Už gėrį žaidime", dabar - “Už žaidimą. Už pasaulį". FIFA suvažiavime birželio pradžioje jis delegatams pareiškė: “Dirbu ateičiai, jaunimui. Tai yra mano misija". O juk šis pasaulio čempionatas parodė, kad FIFA vertėtų didesnį dėmesį skirti savo pagrindiniam uždaviniui - rengti profesionalias sporto varžybas. Bet turint omeny pasipiktinimą keliančias pasaulio čempionato teisėjų klaidas, apie tai vargu ar galima kalbėti. Protesto audrą visame pasaulyje Blaterio komanda iš pradžių pasitiko mirtina tyla - kaip kokie Šiaurės Korėjos partijos bonzos. FIFA informacinė politika, anot Blaterio, “skaidri organizacija", yra prieštvaninė. O gal geriau reikėtų sakyti, kad FIFA užsiima dezinformacijos politika?

REKLAMA
REKLAMA

Klausimai nepageidaujami

Žurnalistams Blateris neseniai pažadėjo spręsti teisėjų problemą ir pergalvoti savo nelanksčią poziciją nenaudoti pagalbinių techninių priemonių kaip vaizdo įrašai, kameros vartuose arba mikroprocesorius kamuolyje. Lygiagrečiai su šiuo pokalbiu FIFA žiniasklaidos atstovus pakvietė į čempionato teisėjų treniruočių stovyklą. Tačiau arbitrams ir toliau buvo draudžiama komentuoti savo darbą. Tik žurnalistams palikus stovyklą netoli Pretorijos, FIFA paskelbė paskutinių rungtynių arbitrų sudėtį. Korespondentai būtų mielai uždavę keletą klausimų kai kuriems iš čempionato pašalintųjų teisėjų, pavyzdžiui, šveicarui Masimui Busakai (Massimo Busacca), tačiau tai buvo nepageidautina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

FIFA verslo principai

Vasario pabaigoje jam iššūkį metė įtakingiausi Azijos futbolo funkcionieriai - Mohamedas Bin Hamamas (Mohammed Bin Hammam) iš Kataro ir “Hyundai" atžala Čung Mong Junas (Chung Mong Joon) iš Pietų Korėjos. Užkietėję priešininkai, abu FIFA vykdomojo komiteto nariai, pareikalavo apriboti FIFA prezidento kadencijos laiką ir paskelbė kitą kandidatą ateinančiais metais dalyvauti kovoje dėl prezidento posto. Blateriui prireikė daug pastangų maištui numalšinti, kad FIFA suvažiavime galėtų vėl iškelti savo kandidatūrą. “Esu pasirengęs, jei norite, - pareiškė jis delegatams iš 207 šalių. - Esu laimingas! Esu laimingas FIFA prezidentas! Mūsų šeima yra vieninga!" Kiek laiko truks pilietinė taika? Į šį klausimą bus atsakyta gruodžio pradžioje, kai Blaterio “apskritojo stalo riteriai", 24 FIFA vykdomojo komiteto nariai, paskelbs, kur vyks 2018 ir 2022 metų pasaulio čempionatai. Jei šie turnyrai grynai atsitiktinai vyks Rusijoje (2018 m.) ir Katare (2022 m.), Blaterio ateitis FIFA soste būtų užtikrinta.

REKLAMA

FIFA visada vyksta kažkokie sandoriai, sutartys yra jos veiklos principas. Tarkime, prieš porą savaičių sužinota apie sandorį, kurį patyliukais sudarė FIFA, daugybė aukštų FIFA funkcionierių ir Cugo (Šveicarija) prokuratūra: korumpuoti futbolo veikėjai, iš rinkodaros agentūros ISL/ISMM susižėrę milijoninius kyšius, išsipirks 5,5 mln. frankų. Prokuratūra nutraukė tyrimą, funcionierių pavardės slepiamos, galima sakyti, su valstybės sankcija. Taip elgiamasi FIFA, tai vyksta Sepo karalystėje.

Blateris FIFA dirba nuo 1975 m.: iš pradžių technikos direktoriumi, nuo 1981 m. generaliniu sekretoriumi, nuo 1998 m. prezidentu. Kadaise jis pažadėjo kadencijos laiką apriboti 8 metais. Šiuo metu jis prezidentauja jau 12 metų ir 2011 m. tikriausiai bus patvirtintas eiti šias pareigas dar sykį. Jis jau dabar sako: “Niekada nesakysiu, kad tai paskutinė mano kadencija. Niekada negali žinoti". Jis vėl imtųsi pareigų net 2015 m. Jis to nori, jei tik leis sveikata. JSB yra jau 74-eri. Jį visuomet lydi gydytojas, kartais net “FIFA One", nes gamtos dėsnių pakeisti negali nė pats Jozefas Blateris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų