Aistras kursto futbolą žaidžiančių vaikų perėjimo mokestis: už 10 metų vaiką – 500 eurų

Lietuvos futbolo padangėje pastaruoju metu ne tik diskutuojama apie prabėgusius federacijos prezidento rinkimus, bet aptarinėjamas ir naujas funkcionierių užmojis.

Lietuvos futbolo federacija (LFF) išreiškė planus apmokestinti jaunųjų žaidėjų perėjimą iš vienos futbolo akademijos į kitą. Nors planuota naują reglamentą priimti dar savaitgalį vykusiame vykdomojo komiteto posėdyje, bet kilus ginčams nutarta sprendimą atidėti vėlesniam laikui.

Vis istorijos esmė gana paprasta. Jei vaikas norėtų pereiti į kitą akademiją, ši turėtų jam išduoti paleidžiamąjį raštą. Ji už vaiką gautų tam tikrą sumą, kaip kompensaciją, kurią turėtų sumokėti naujoji vaiko futbolo akademija.

Už 10–11 metų vaiką tektų sumokėti – 500 eurų, 11–12 metų – 750 eurų, 12–13 metų – 1000 eurų, 13–14 metų – 2000 eurų, 15–16 metų – 3000 eurų, 17–19 metų – 4000 eurų.

Vienas aršiausių šios naujos galimos tvarkos priešininkų yra buvęs nacionalinės komandos puolėjas ir „Vilnius Football Academy“ įkūrėjas Darvydas Šernas. Jis TV3 sporto žurnalistui Viliui Stalgaičiui sakė, kad pakankamai gerai sudėliota sistema jau dabar yra.

„Man tai iš viso nesuvokiama, kaip galima apmokestinti dešimties metų vaiką. Net nesvarbu, koks tai būrelis, ar tai futbolas, krepšinis, rankinis. Nežinau, kodėl LFF net tą siūlo, juk yra visa sistema jau dabar sudėliota FIFA organizacijos. Nuo 12 iki 16 metų vaikai, kurie lanko akademijas, jei jie tampa profesionalūs žaidėjai ir pasirašo pro kontraktus, visos tos akademijos gauna kompensacijas. Todėl viskas yra jau dabar padaryta. Sulaukėme daug palaikymo ir iš tėvų. Nelabai visi supranta, kodėl norime įvesti kažką kito“, – sako buvęs futbolininkas.

REKLAMA

Darvydas Šernas. (Vilnius Football Academy“ nuotr.)

Anot D. Šerno, tai gali turėti didelių padarinių ateityje pačiam futbolo lygiui.

„Tai turėtų padarinių vaikams ir visam futbolui. Jei 10 ar 11 metų vaikas negalės laisvai rinktis akademijos, labai daug šansų, kad jis tiesiog mes futbolą. Kadangi jis ateis pabandyti ir jam gali kažkas netiki. Komandos draugai, stadionas, lokacija ar treneriai ir jis norės pasirinkti kitą akademiją, bet jam reiks mokėti už tai pinigus“, – mintis dėsto pašnekovas.

Tuo tarpu visai kitokios nuomonės yra vaikų ir jaunių futbolo asociacijos prezidentas Dainius Gudaitis

„Pagrindinis argumentas yra tas, kad būtų taisyklės. Net galima pavadinti kelių eismo taisyklėmis perėjimo iš akademijos į akademiją. Dabar nėra apibrėžtos nei sąlygos, nei taisyklės. Todėl tvyro chaosas, kadangi nėra tvirto reglamento“, – tvirtina jis.

Šios iniciatyvos kritikai beda pirštų į galimus atvejus, kai reikės mokėti 500 eurų mokesti už dešimties metų vaiką. 

„Visos šios detalės dar tikrai bus svarstomos. Matote, vaikai dažniausiai sportuoti pradeda nuo labai ankstyvo amžiaus, tai gali būti ketveri ar penkeri metai. Viskas priklauso ir nuo akademijos lygio, ar tai yra profesionali ar masinio masiškumo akademija. Tai čia reiks apsispręsti“, – kalba D. Gudaitis.

Pašnekovas taip pat atsakė ir į D. Šerno priekaištus, kad neva dėl tokio naujo modelio kai kurie vaikai gali tiesiog mesti futbolą.

„Na, Darvydas Šernas nėra joks autoritetas vaikų futbole. Manau, kad pagrindinis dalykas yra tos akademijos, kurios dirba ilgai ir turi patirtį. Manau, vaikų nesumažės, bet įsivyraus kažkokia tvarka. Matote, kiek yra skandalų, nesusipratimų, o viskas dėl to, kad nėra aiškiai reglamentuotos vaikų perėjimo tvarkos. Šis reglamentas juk įsigalioja tik tada, jei abi akademijos nesusitaria tarpusavyje. Viskas juk buvo ir diskutuojama, kalbėsimės ir su akademijų bendruomene ir galutinai apsispręsime labai greitai. Nežinau, kodėl visi kalba apie tuos dešimtmečius, juk ten ir vyresniems taikoma. Estijoje panašus modelis priimtas, galbūt iš pirmo jis sutiktas su tam tikrais riksmais, bet įsivažiavo ir mes matome normalią tvarką vaikų futbole. Mes norime, kad viskas tiesiog būtų aišku pagal aiškius reglamentus, kad nebūtų persiviliojimų“, – tikina pašnekovas.

REKLAMA

Anot. D. Gudaičio, bus sudaryta ir ginčų komisija, kuri nagrinės nesutarimus tarp akademijų, jei tokie kils. 

Į visą diskusiją įsitraukė ir futbolo komentatorius bei vaikų treneris Žydrūnas Grudzinskas. Jo nuomone, šią tvarką tiesiog norima priimti per greitai.

„Iš vienos pusės kaip ir turi būti tvarka, tik klausimas kokia. Tikrai nesutinku, kad nuo dešimties metų reikia kompensuoti numatytas tvarkas, kurios iš piršto laužtos. Vaikas turi migruoti, judėti, žaisti, kur jam patinka. Kada ateina laikas, kai artėjame link profesionalumo, juk yra mechanizmas FIFA patvirtintas nuo 12 metų. Tai kodėl mes kažką turime sugalvoti nuo dešimties, nuo 8 ar vos gimusiam (šypsosi). Nuo 12 metų jau reikia didesnių erdvių treniruotėms ir didesnis štabas. Tai vėl yra nemažos sumos. Ir kai tėvai moka mėnesinį mokesti ,tai  jo pakanka tiems paprastiems dalykams. Ir ką daro akademijos, taip pat ir mes, mes tarsi paimame iš mažiukų ir perkeliame didesniems, kad kompensuoti jų išlaidas.“, – teigia Ž. Grudzinskas.

Žydrūnas Grudzinskas (kairėje).

Anot jo, retai kada profesinio meistriškumo vaikai bėgioja. Jie dažniausiai nusėda vienoje vietoje.

„Kiek tokių vaikų būna? Jie dažniausiai nusėda juk vienoje vietoje. Čia dar vienas klausimas, kad akademijos ar mokyklos turi turėti tam tikrus sertifikatus, nes, vadinasi, jei vaikai ten lieka, jos turi gerą struktūra, trenerius. Iškyla finansinis klausimas, kas tada turėtų kompensuoti, ar tai klubai, ar miestas remti futbolą. Svarbiausia reikia atskirti masiškumą, mažiukų grupės ir meistriškumą, elitines grupes. Ten turime ieškoti galimybių, kaip kompensuoti ir išlaikyti, kad federacija matytu rinktinėse vaikus, kurie turi potencialo“, – sako buvęs sportininkas.

Paklaustas, ar sutinka su nuomone, kad dėl visos šitos situacijos vaikai kai kurie net gali mesti futbolą, Ž. Grudzinskas atsakė: "Įvertinkime iš tėvelių pusės viską. Jei persikeli į kitą rajoną gyventi, pakeiti lokaciją ir nori eiti į arčiau esančią sporto mokyklą ir dar reikės sumokėti 500 eurų, natūralu, jam kils klausimas, kam tu, vaikeli, esi tame futbole. Eik šokt, dainuot ar šaškėm žaisti. Reglamentavimas aišku reikalingas, bet mes turime daryti tą labai atsargiai ir niekur neskubėdami. Numatyti pasekmes, taisykles, o dabar buvo pateikta, kilo kipišas ir tada ima aiškintis“.


Rašyti komentarą...
T
Tėvas
2020-08-30 17:06:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Taip ir turi būti,nes atsiradęs gabesnis vaikas vienoje akademijoje ,bandomas pervilioti kitos,o jei taip - mokėk. Pritariu šitai naujovei.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų