Nuo rugsėjo pabaigos paralyžiuota Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) veikla, nes nutrūko dviejų jos narių, tarp jų ir pirmininko Vytauto Andriulio, įgaliojimai, o Seimas iki šiol nepaskyrė naujų narių.
Tai ketvirtadienį Seimo posėdyje pripažino Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, pateikdamas nutarimą dėl dviejų narių paskyrimo.
"Nuo mūsų operatyvumo priklausys, kada pradės funkcionuoti komisija", - sakė Seimo pirmininkas.
A.Paulauskas teisinosi, jog tik spalio 3 dieną buvo gauti teikimai dėl naujų narių skyrimo, o praėjusią savaitę Seimas neposėdžiavo.
Ketvirtadienį Seimui pateiktame nutarimo projekte Seimo pirmininkas siūlo antrai kadencijai paskirti V.Andriulį ir Algimantą Dziegoraitį.
Šias kandidatūras Seimui pasiūlė Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir Lietuvos teisininkų draugija.
Seimas sprendimą dėl jų paskyrimo ketina priimti kitą savaitę po kandidatų susitikimo su frakcijomis.
Kai kurie valdančiosios Socialdemokratinės koalicijos frakcijos atstovai kritiškai įvertino pasiūlytas kandidatūras.
Frakcijos nariui Algirdui Sysui užkliuvo pretendentų amžius. Vienas jų yra 66, kitas - 64 metų amžiaus. A.Sysas suabejojo, ar jų skyrimas neprieštarauja Valstybės tarnybos įstatymui, numatančiam, jog valstybės tarnautojų amžiaus riba yra 62 su puse metų.
Seimo pirmininkas teigė, jog amžiaus šiuo atveju yra ne trūkumas, o privalumas.
"Man visada norėjosi, jog sprendimus etikos, moralės klausimais priimtų žmonės turintys didesnę gyvenimo patirtį. Tai suteikia svorio jų sprendimams", - sakė A.Paulauskas.
Jei Seimas pritars siūlomoms kandidatūroms, A.Paulauskas iš komisijos narių pasiūlys Seimui pirmininko kandidatūrą.
Anksčiau Seimo posėdžių sekretoriate užregistruotame nutarimo projekte komisijos pirmininku siūloma skirti V.Andriulį. VTEK sudaryta iš 5 narių, skiriamų ketverių metų kadencijai. Kitų komisijos narių kadencija nėra pasibaigusi.
Dabartinė komisija buvo sudaryta 1999 metais.
Vėliau jos sudėtis buvo pakeistas iš jos atsistatydinus Raimundui Mieželiui, Zenonui Juknevičiui ir Justinui Marcinkevičiui.
Po vieną Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nepriekaištingos reputacijos narį siūlo prezidentas, Seimo Pirmininkas, ministras pirmininkas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir Lietuvos teisininkų draugija.
VTEK kontroliuoja kontroliuoja, jog valstybės tarnyboje dirbantys asmenys tinkamai derintų savo privačius ir viešuosius interesus, skelbia metines valstybės tarnyboje dirbančių asmenų viešųjų ir privačių interesų deklaracijas, prižiūri lobistų veiklą.
Komisija gali siūlyti Seimo valdybai ir prezidentui atleisti jų paskirtu pareigūnus, atlikti tyrimus, ar šie pareigūnai nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo.
Atsižvelgiant į komisijos išvadas iš savo posto turėjo atsistatydinti susiekimo ministras Algis Žvaliauskas, vėliau susiekimo ministru dirbęs Gintaras Striaukas, Farmacijos departamento direktorius Gintautas Viskaitis, nuo Klaipėdos valstybinio jūrų uosto kuravimo nušalintas susiekimo viceministras Arijus Ramonas.
VTEK taip pat tyrė skandalingai pagarsėjusį tuometinio ūkio ministro Eugenijaus Maldeikio vizitą į Maskvą, po kurio šis turėjo atsistatydinti.
BNS