Sveikindamas Trakuose trečiadienį (05.21) susirinkusius Vilniaus dešimtuko parlamentų pirmininkus, prezidentas Rolandas Paksas pabrėžė, kad Vilniaus dešimtuko misija - vieninga ir nedaloma Europa - dar nebaigta.
Todėl, pasak prezidento, reikia ir toliau aktyviai remti NATO plėtrą.
"Remiame Albanijos, Kroatijos ir Makedonijos narystę NATO. Sieksime, kad Aljanso durys būtų atviros visoms narystės reikalavimus atitinkančioms valstybėms", - sakė prezidentas.
Jo teigimu, "mūsų pareiga - padėti šalims, siekiančioms kurti euroatlantinį saugumą ir pasirinkusioms nelengvą reformų kelią".
"Spręsdamos sudėtingus integracijos uždavinius Ukraina, Gruzija, Azerbaidžanas ir daugelis kitų valstybių galėtų pasiremti mūsų patirtimi", - kalbėjo R. Paksas.
Vilniaus dešimtukas vienija dešimt narystės NATO siekiančių valstybių, iš kurių septynios - Lietuva, Latvija, Estija, Slovėnija, Slovakija, Rumunija ir Bulgarija - pernai lapkritį gavo kvietimą tapti Aljanso narėmis. Dar trys valstybės - Kroatija, Makedonija ir Albanija - liko kandidatėmis į NATO.
Savo kalboje R. Paksas taip pat pažymėjo, kad Vilniaus dešimtuko misija neapsiriboja tik plėtra, todėl reikia aktyviai siekti, kad NATO išliktų stiprus gynybinis aljansas, besiremiantis 5-uoju straipsniu ir transatlantiniu bendradarbiavimu.
"Stiprindami tarpusavio partnerystę, prisidėtume kovojant su tarptautiniu terorizmu, užkirstume kelią masinio naikinimo ginklams. Mūsų kariai ir ekspertai jau dalyvauja tarptautinėse operacijose Balkanuose, Afganistane ir Irake. Tai rodo, kad mūsų įsipareigojimai NATO yra rimti ir bus ištesėti", - kalbėjo Lietuvos vadovas.
Jis pabrėžė, kad "tęsdami vidaus reformas, pertvarkydami ginkluotąsias pajėgas ir jas pakankamai finansuodami užtikrintume NATO veiksmingumą tarptautinėje saugumo erdvėje".
"Ne tik Europos, bet ir viso pasaulio saugumas yra vienas ir nedalomas. Tad norime, jog NATO būtų aktyvus, saugumą kuriantis Aljansas", - sakė Lietuvos prezidentas.
Antradienį Trakuose vykstančiame susitikime dalyvauja Albanijos, Bulgarijos, Estijos, Kroatijos, Latvijos, Lietuvos, Makedonijos, Rumunijos, Slovakijos ir Slovėnijos parlamentų vadovai, taip pat ir Gruzijos parlamento pirmininkė. Gruzijos prezidentas yra pareiškęs, kad jo šalis taip pat sieks narystės NATO.
Susitikimo dalyviai diskutuos apie Europos saugumą ir transatlantinius ryšius, priims deklaraciją.
BNS žiniomis, susitikimo deklaracijos projekte ketinama pabrėžti JAV ir Europos ryšių svarbą užtikrinant Europos saugumą.
2000 metų gegužės 19 dieną Vilniuje devynių NATO valstybių kandidačių (Albanijos, Bulgarijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Makedonijos, Slovėnijos, Slovakijos ir Rumunijos) užsienio reikalų ministrai pasirašė "Vilniaus pareiškimą", kuriuo prasidėjo politinis ir praktinis bendradarbiavimas tarp narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje siekiančių valstybių.
Pareiškimą pasirašiusios valstybės pradėtos vadinti V9 grupe, o jų bendradarbiavimas - "Vilniaus procesu".
2001 metų gegužės 10-12 dieną Bratislavoje įvykusios V9 premjerų konferencijoje prie grupės prisijungė Kroatija ir Vilniaus grupė tapo "dešimtuku".
BNS