Atoninis vidurių užkietėjimas - daugelio miesto gyventojų bėda. Pagrindinis šiuolaikinio žmogaus valgis - greitosiomis sugrūstas sumuštinis su kava (vietoj pilnaverčių pusryčių) ir vėlai valgomi atvėsę pietūs. Užtat savaitgaliais skrandis taip apkraunamas, kad viską suvirškinti vos suspėja iki pirmadienio ryto.
Didžiąją dienos dalį prastovime arba prasėdime.
Virškinamasis traktas reaguoja į mūsų nejudrumą ir jo funkcijos taip pat sulėtėja. Bendras organizmo tonuso sumažėjimas (sėdimas darbas, fizinis neaktyvumas) lemia vidurių užkietėjimo išsivystymą. Tuštinamasi retai (kartą per kelias paras), sunkiai. Atoninis vidurių užkietėjimas atsiranda dar ir dėl to, kad vartojame lengvai pasisavinamą maistą (mėsą, kiaušinius, pieno produktus), kuriame yra mažai ląstelienos. Atoninis vidurių užkietėjimas - pats dažniausias, jis neretai vargina kelionėse ar pakeitus gyvenamąją aplinką.
Spazminis vidurių užkietėjimas - visiškai kitoks sutrikimas. Neramus charakteris, stresai, nervinė įtampa - dažniausios priežastys, išprovokuojančios sunkumo jausmą pilvo apačioje, maudulį, apetito stoką, slogią nuotaiką ir nedarbingumą. Šių nepatogumų galima išvengti truputėlį pailsėjus, šiek tiek paįvairinus maistą, padirbus fizinį darbą. Nuo spazminio vidurių užkietėjimo retai padeda klizmos, laisvinantys vidurių lašai. Paprasčiausiai reikia stengtis išvengti stresų arba išmokti į juos ne taip jautriai reaguoti, apriboti, jei rūkote, cigarečių kiekį, išgerti raminančios vaistažolių arbatos arba lašų (pvz., valerijono) ir leisti organizmui pailsėti.
Kad nereikėtų vidurius laisvinančių vaistų
Vidurius galima normalizuoti įtraukus į meniu juodųjų slyvų nuoviro ir burokėlių patiekalų. Pusryčiams rekomenduojama valgyti avižinių dribsnių košę, o po įprastų pietų - 2-3 šviežius obuolius. Efektyvu iš ryto, kol tuščias skrandis, išgerti 1-2 arbatinius šaukštelius aliejaus arba stiklinę drungno virinto vandens. Vidurių užkietėjimą galima gydyti daržovių dieta ir fiziniais pratimais. Morkų, kopūstų, agurkų salotos ypatingai gerai stimuliuoja žarnyno veiklą.
Žarnyną normalizuoja ir produktai, kuriuose gausu augalinės ląstelienos, mechaniškai dirginančios jo gleivinę: rupi duona, grikių košė, vaisiai, uogos. Chemiškai žarnyną stimuliuoja rūgštūs pieniški produktai, gira, vaisiai ir daržovių sultys. Paprastai valgantieji augalinį maistą tuštinasi du kartus per parą; mėsos, kiaušinių, vištienos sultinio mėgėjai - ne dažniau kaip kartą per 2-3 dienas.
Jei teisingai maitinantis sutriko tuštinimasis, nedelskite, pasirodykite gydytojui. Vidurių užkietėjimas gali būti susijęs ir su labai rimta liga.