Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas savo rinkimų kampaniją pradėjo kandžiai sukritikuodamas posovietines reformas, kurios buvo vykdomos ankstesnio prezidento Boriso Jelcino vadovavimo laikotarpiu, rašo Indijos nacionalinis dienraštis "The Hindu".
Sovietų Sąjungos žlugimą V. Putinas apibūdino kaip "didžiulio masto nacionalinę tragediją", kurios buvo galima išvengti. Pasak dabartinio Rusijos vadovo, tuomet egzistavusias kultūrines, etnines ir religines problemas "buvo galima naujai išspręsti vienoje valstybėje". Toks pareiškimas yra tarsi nuosprendis B. Jelcinui, kuris kartu su Baltarusijos ir Ukrainos lyderiais panaikino Sovietų Sąjungą, nes ši bet kuriuo atveju buvusi pasmerkta.
V. Putino teigimu, Sovietų Sąjungos žlugimas buvo naudingas elitui ir nacionalistams, o paprasti žmonės dėl to nukentėjo. 30 minučių kalboje, pasakytoje ketvirtadienį vykusiame susitikime su savo rinkimų kampanijos aktyvistais, dabartinis Rusijos vadovas nė karto nepaminėjo B. Jelcino, tačiau negailestingai sukritikavo pastarojo vykdytą užsienio ir vidaus politiką.
"Rimtos socialinių ir ekonominių reformų klaidos lėmė itin skaudžias pasekmes, nustumdamos visą trečdalį Rusijos gyventojų žemiau skurdo ribos", - teigė V. Putinas. Jis pridūrė, kad žmonės prarado visas savo santaupas ir kentėjo dėl ilgai neišmokamų atlyginimų. Anot V. Putino, 1998 metais kilusi didžiulė finansų krizė "iš esmės suparalyžiavo fiskalinę sistemą bei padarė Rusiją žeminamai priklausomą nuo tarptautinių finansinių institucijų ir spekuliantų".
1999 metų pabaigoje Rusijos užsienio skola padidėjo beveik iki 90 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). V. Putino teigimu, suaktyvėjo separatizmas, ir kai kurie regionai nustojo mokėti federalinius mokesčius bei ėmė reikalauti atskirų užsienio valiutų atsargų, valiutų, muitų ir energetikos sistemų. Dabartinis Rusijos vadovas tvirtino, kad tam tikruose regionuose viršenybę prarado Rusijos konstitucija, nes buvo priimti federaliniams prieštaraujantys vietiniai įstatymai. Nekontroliuojant federaliniam centrui, separatizmas esą paskatino terorizmą Čečėnijoje ir sukėlė pavojų Rusijos teritoriniam vientisumui. "Dešimtojo dešimtmečio pabaigoje Rusija ėmė prarasti svarbiausius vienos valstybės bruožus", - sakė V. Putinas.
Dabartinio prezidento nupieštas apokaliptinis B. Jelcino vadovavimo laikotarpio vaizdas tapo puikiu atskaitos tašku įvertinti pažangą, pasiektą nuo 2000 metų, kai vadovavimą Rusijai perėmė V. Putinas. Jo teigimu, nuo 2000-ųjų BVP padidėjo beveik 30 proc., o infliacija sumažėjo 200 proc. Be to, rekordinį 84 mlrd. JAV dolerių lygį pasiekė tvirtos valiutos atsargos, vidutinės vieno gyventojo pajamos išaugo 50 proc., o skurstančiųjų skaičius sumažėjo trečdaliu.
ELTA