Ant visiškai švarios namo sienos vienoje Vilniaus gatvių ryte pastebėjau mažą ir neišvaizdų grafito piešinį. Kitą dieną šalia jo puikavosi išpurkštas ne visiems suprantamas užrašas, o per mėnesį jau visa siena buvo nutepliota įvairiausio dydžio ir sudėtingumo grafitais. Vieną dieną radau juos uždažytus. O gal nevertėjo?
Jeigu eidami gatvėmis žiūrite ne tik po kojomis, tikrai pastebite grafitus, užrašus, trafaretus, plakatus, lipdukus ir kitas išraiškos formas. Vieni juos įdėmiai nužiūri, kiti piktinasi. „Omni.lt“ paklausė savo skaitytojų, kaip jie vertina grafitus. Daugumai (43 proc.) svarbu, kurioje vietoje jie nupiešti, kitiems (25 proc.) grafitai gražūs priklausomai nuo jų kokybės. Beveik ketvirtadalis (23 proc.) mano, kad grafitai yra vandalizmas, o jų piešėjai – nusikaltėliai, ir tik mažuma (8 proc.) atsakė, kad šie piešiniai jiems patinka.
Yra žmonių, kurie į savavališką miestų puošimą žiūri visai kitu kampu. Tokie yra tinklalapio http://www.artincities.com kūrėjai iš Olandijos, kurie mano, jog visi pasaulio miestai yra tarsi didelės meno galerijos su nuolat besikeičiančiais eksponatais. „Meno negamina kokios nors institucijos valdyba ar kompanija. Menas yra trumpi asmeniniai užrašai, dideli žavūs projektai ar intriguojantys maištai“, – teigia šio tinklalapio kūrėjai. Jie miestą mato kaip didelę meno galeriją, kuria mielai naudojasi menininkai.
„ArtinCities“ („Menas miestuose“) renka visų pasaulio miestų „eksponatų“ nuotraukas. Tinklalapio kūrėjams įdomu, kas pastūmėja menininkus išnaudoti miestų erdvę ir kodėl jie tai daro nelegaliai. O gal pasaulio miestuose vyrauja kažkokios vietinės, regioninės ar tarptautinės mados? Įžvelgti tendencijas galima peržiūrėjus nelegalias „parodas“ daugiau nei 300 miestų. Tinklalapio kūrėjai kiekvieną kviečia siųsti nuotraukas iš savo miesto, o vėliau jas publikuoja savo parodose.
Tinklalapyje yra nuotraukų ir iš Lietuvos. Tiesa, kol kas tik iš trijų miestų – Jonavos, Vilniaus ir Visagino. Lietuviai olandams nusiuntė nuotraukų su įvairiausiais grafitais, visaginiečiai nufotografavo dar ir traukinį, o vilnietis (o gal Vilniaus svečias) Czakoo savo kūrinį – lipduką (http://www.artincities.com/dbimages/czakoo0014.jpg) kitoje kelio ženklo pusėje. „Omni.lt“ patikrino – lipdukas tebėra. Lietuvos miestai, palyginti su nuotraukomis iš kitur, neatrodo itin originaliai. Fotografijų kiekiu bei spalvingumu mus pralenkia ir Latvija.
Mūsų kaimynai latviai į „parodą“ nusiuntė originalesnių nuotraukų. Daugpilio gyventojai atrado šablonų – boružėlės lipduką ant langų, akmenų, sienų, taip pat pieštų langų ar už namo kampo susigūžusių būtybių. Vilniečiai irgi improvizuoja, bet saviraiškai naudoja brutalesnį piešimų stilių (taip sušvelnintai apibūdinama nemokančių piešti žmonių kūryba).
Žinoma, daugiausia nuotraukų yra iš tinklalapio kūrėjų gimtinės – Olandijos. Gali susidaryti įspūdis, kad Amsterdamas iš tikrųjų yra viena didelė paroda, kurios eksponatai – piešiniai ant stiklo, stulpų, gatvių, automobilių. Daug nešvankių, kurie Marijos žemėje nebūtų toleruojami, daug trafaretų (kai kurie jų puošia ir Lietuvos miestų namus) ar šokiruojančių užrašų. Vieni jais reiškia savo politines pažiūras, religinius įsitikinimus, kiti tiesiog džiaugiasi, kad jų piešiniai pasiekia visuomenės akis.
Geriau įsižiūrėjus tą patį galima aptikti ir mūsų šalyje, netgi mažiausiuose miesteliuose. Jeigu, anot tinklalapio kūrėjų, visa miesto erdvė yra galerija, o visa, kas neįprasta – eksponatai, tai juo gali tapti netgi jūsų pasimatymo metu ant turėklo išraižytas „M+T=M“.