Gydytojo priimamasis
Dar kartą apie karpas
"Kaip padėti 4 metukų vaikui, kuriam niekaip negalima nuo rankos piršto pašalinti karpų? - klausia Jurga S. iš Alytaus. - Keletą kartų gydytoja buvo pašalinus, bet ataugo ir vėl. Ar yra kokia galimybė atsikratyti?"
Darželio ir mokyklos auklėtiniai, studentai ir kareiviai, mokslininkai ir darbininkai, prezidentai ir premjerai - visi serga karpomis. Tik karpa karpai nelygu. Vieniems ji nepastebima, kitiems -trukdanti, tretiems - dar kitokia. Nors dažniausiai karpos būna plaštakų ir padų odoje, tačiau pasitaiko ir kitose kūno vietose. Karpos ant plaštakų ir sukelia didžiausią nepasitenkinimą, nes jos yra matomos. Tai dažniausiai yra estetinė problema. Karpomis užsikrečiama tiesioginio arba netiesioginio kontakto būdu - paduodant ranką žmogui, užsikrėtusiam virusinėmis karpomis, baseinuose, pirtyse, sporto salėse, per bendro naudojimo reikmenis ir t.t. Dažniausiai užsikrečiama, kai yra pažeistas normalus odos epitelio barjeras. Vaikams karpos gali išnykti savaime per kelis mėnesius, metus. Tačiau jei karpos trukdo, yra skausmingos ar greitai dauginasi, reikėtų gydyti.
Kaip atsikratyti karpų
Karpoms gydyti liaudies medicina siūlo itin originalius receptus. Tokio išradingumo, matyt, nesulaukė jokia kita liga. Pavyzdžiui, manyta, kad karpų atsikratyti padeda bėgiojimas po rasą. Kitas būdas sudėtingesnis, nors ne mažiau išradingas - esą reikia surasti stambų žiogą ir jis turi nukąsti karpą. Akivaizdu, kad senovėje karpų gydymas buvo neveiksmingas, todėl beviltiškumas vertė griebtis netikėčiausių metodų. Šiais laikais karpos gydomos keturiais vadinamaisiais klasikiniais metodais. Karpos yra naikinamos, nes tai yra vienintelis jų gydymo būdas. Kol kas dar nesugalvota, kaip išvengti karpas sukeliančio viruso ar jį pašalinti iš organizmo. 1. Krioterapija (gydymas šalčiu - skystu azotu) yra paplitęs gydymo metodas, tačiau jei karpos gilios ar senos, šis metodas mažai veiksmingas, prireikia nuo kelių iki keliolikos procedūrų. 2. Elektrokoaguliacija yra efektyvesnis gydymo būdas už krioterapiją, tačiau sukelia randus. Chirurginis karpų pašalinimas labai retai naudojamas dėl randėjimo ir dažno ligos atsinaujinimo. 3. Efektyvus, tačiau brangus gydymo metodas yra karpų šalinimas medicininiais lazeriais. Gydant lazeriu prireikia vietinės, o kartais ir bendros nejautros. Kartais reikia kelių gydymo procedūrų. Gydymas medicininiai lazeriais dažniausiai taikomas, kai išnaudotos kitos gydymo galimybės arba karpos yra didelės ir gilios. 4. Dažniausiai virusinės karpos gydomos vietinio poveikio preparatais. Tirpalai karpoms naikinti yra veiksmingi, tačiau nepatogūs naudoti. Karpas reikia tepti 2-3 kartus per dieną 4-6 savaites. Šie vaistai parduodami vaistinėse be recepto, jie tikrai veiksmingi, tačiau tepant vaistą, ypač vaikui, prireiks labai daug kantrybės.
Neretai karpos išnyksta savaime. Liaudis sako: "Jei labai patikėsi gydymo būdu, kad ir žiogo įkandimu, karpos tikrai išnyks".
Liaudies patarimai
• Pavasarį - vasarą žydi ugniažolės. Išspauskite geltonojo stiebelio skysčio ant karpos. Darykite tai kuo dažniau. Kartais karpos išnyksta. • Dėkite nakčiai stipraus šermukšnio uogų nuoviro kompresus.
Atsiminkite
Tai, kas padeda nuo vienos karpos, nebūtinai padės nuo kitų. Tai, kad vienam žmogui tiko šis būdas, nebūtinai jis tiks jums. Neretai tam pačiam žmogui keletas karpų naikinama skirtingais būdais.
Sandra Bytautienė