Albertas ONIŪNAS
Neseniai Klaipėdoje įvykęs Savivaldybės tarnautojo Jurgio Rimos bei advokatės Liudmilos Rožkovos sulaikymas, inkriminavus jiems kyšio ėmimą, parodė, kad STT darbuotojai rado būdą, kaip apeiti jiems labai trukdantį 1998 metų Konstitucinio Teismo išaiškinimą. Šis dokumentas gina piliečių teises ir užtikrina, kad jie netaptų specialiųjų tarnybų provokacijų aukomis - iki tol taip jau ne kartą buvo atsitikę. Čia nenagrinėsime, kalti ar ne yra J. Rima ir L. Rožkova. Tai - teismo reikalas. Tik atidžiau pažvelgsime į slaptą STT operatyvinio darbo virtuvę.
Pirmas būdas - paprastas
Yra du būdai, kaip demaskuoti kyšius mėgstantį pareigūną. Pirmas - pats paprasčiausias: ateina verslininkas į STT būstinę ir pareiškia, kad pareigūnas Jonaitis reikalauja kyšio už tam tikras paslaugas. Verslininkas parašo oficialų pareiškimą, yra "apginkluojamas" diktofonu bei mikro vaizdo kamera ir siunčiamas su iš anksto pažymėtais pinigais pas tą Jonaitį. Iškart po kyšio perdavimo į Jonaičio kabinetą įsiveržia STT agentai, randa pinigus ir viskas tampa gražu ir aišku. Joks teismas nesuabejos tokios operacijos teisėtumu. Bėda ta, kad tokios situacijos yra daugiau teorija. Praktiškai jei verslininkas ir kreipiasi į STT, tai tik neprotokoluojamo pokalbio metu pasako, kam davęs kyšį, tačiau jokiu būdu nerašo pareiškimo. Tada naudojamas antrasis kyšininkų gaudymo būdas.
Modelis negelbsti
Sukuriamas Nusikalstamos veikos elgesio imitacijos modelis (toliau NVIEM). Šis modelis gali būti sankcionuotas generalinio prokuroro arba jo pavaduotojų. Paprastai, taikant NVIEM, STT etatinis darbuotojas arba slaptas informatorius vaidina verslininką ar kitą suinteresuotą asmenį ir duoda kyšį pareigūnui. Viskas užfiksuojama, tačiau bylai atsidūrus teisme kyla problemų. Mat praktikoje kyšiai siūlomi kone visiems - kas paima, tas ir sudega. 1998 metais Konstitucinis Teismas išaiškino, kaip turi būti taikomas NVIEM. Jei nėra jokių išankstinių operatyvinių duomenų, kad Jonaitis ima kyšius, o pritaikius modelį jis tą kyšį iš STT agento paėmė, STT operacija teismas turi laikyti provokacija ir Jonaitį išteisinti. Esmė ta, kad STT privalo prisijungti prie jau daromo nusikaltimo, o ne pati tą nusikaltimą tiesiog tuščioje vietoje sukurti. "Akistatoje" jau buvo aprašyta ne viena tokia byla. Kartais STT iš įvairių savanaudiškų paskatų dirbantys žmonės tiesiog įsiūlo valdininkui kyšį, norėdami geriau pasirodyti prieš savo šeimininkus, arba slapta kur nors kabinete padeda.
Paprasta ir genialu
Taigi jau treji metai, kaip, taikant NVIEM, būtina turėti informacijos, kad nusikaltimas jau vyksta. Tačiau jos nėra. Niekas nerašo pareiškimų, kad prieš mėnesį ar metus davęs kažkam kyšį. Davė, gavo paslaugą ir tyli - natūralu. Tarnyba atsiduria aklavietėje. NVIEM taikyti neišeina, o savanorių pareiškėjų apie prievartaujamą kyšį belaukiant ir pražilti galima. Todėl sumanyta, kaip apeiti įstatymą. Jei nėra geranoriškai bendradarbiauti nusiteikusių verslininkų, reikia juos sukurti. Pavyzdžiui, imame slaptą bendradarbį, įkuriame jam priedangos firmą ir taip padarome verslininku. Tuomet siunčiame tą "verslininką" su pažymėtais pinigais kur tiktai reikia. Ir joks NVIEM nereikalingas. Paprasta, kaip ir viskas, kas genialu. Tokią išeitį iš situacijos sumąstęs STT agentas turėjo gauti iš vadovybės riebią premiją.
Sulaikyti keturi valdininkai
O dabar - pats laikas sugrįžti prie klaipėdiečių J. Rimos ir L. Rožkovos bylos. Pranešta, kad lapkričio 19 dieną, 17 valandą, Klaipėdoje, savo kabinete, buvo sulaikyta advokatė Liudmila Rožkova (47 m.). Tuo pačiu metu miesto savivaldybėje sulaikytas Turto departamento Turto valdymo skyriaus viršininkas Jurgis Rima (57 m.). Atlikus kratą jo kabinete, viename dokumentų segtuve rastas vokas su 3 000 JAV dolerių. Šių banknotų numeriai STT agentams buvo žinomi iš anksto. Dar 7 000 žymėtų dolerių turėjo būti rasti L. Rožkovos biure. Tačiau aptikta tik 2 000 JAV dolerių. Kur likusieji - istorija nutyli. Laikoma, kad šiuos pinigus Kauno verslininkas Kęstutis Vilkauskas, laisvalaikio klubo "Gama" savininkas, davė kaip kyšį norėdamas laimėti savivaldybės paskelbtą Žvejų kultūros rūmų nuomos konkursą.
Šių metų gegužės 24 dieną Kaune STT agentai dėl 6 000 JAV dolerių kyšio ėmimo sulaikė miesto savivaldybės Turto valdymo skyriaus Turto apskaitos ir kapitalo atstovavimo poskyrio viršininkę Jūratę Bartkuvienę (48 m.) ir advokatę Sauleną Pranę Krūvelienę (55 m.). Savivaldybė buvo paskelbusi negyvenamųjų patalpų nuomos konkursą, kuriame dalyvavo laisvalaikio klubas "Gama". K. Vilkauskas nunešė advokatei kyšį ir jo klubas konkursą laimėjo. Situacija analogiška kaip ir uostamiestyje, tas pats ir kyšio davėjas. Tik Kaune kyšio davėjo asmenybę STT pavyko nuslėpti nuo visuomenės, o uostamiestyje - ne. Kilo didžiulis susidomėjimas Kauno verslininku K. Vilkausku. Jis net davė interviu dienraščiui "Klaipėda".
Doras verslininkas?
K. Vilkauskas tvirtino tenorėjęs treniruoti vaikus, o tam reikėję patalpų. Kaune iš jo buvo pareikalauta kyšio, tai jis ir kreipęsis į STT. Vėliau nusprendė, kad Klaipėdoje valdininkai kitokie ir kyšių neima, todėl bandė laimę ir uostamiestyje. Tačiau ir vėl teko kreiptis į STT. Dabar K. Vilkauskas neatmetė galimybės, kad bandys išsinuomoti patalpas kuriame nors kitame mieste. Štai toks nepaprastai, tiesiog neįtikėtinai sąžiningas verslininkas tasai K. Vilkauskas.
K. Vilkausko biografija nepaprastai spalvinga. Buvo Policijos akademijos kursantas, Kūno kultūros instituto studentas, tris kartus teistas, Konservatorių partijos narys (dabar narystė sustabdyta).
Teisėsauga toleravo sukčių
1995 metais K. Vilkauskas drauge su A. Montvila vienos Telšių parduotuvės savininkui prisistatė ekonominės policijos pareigūnais ir nureketavo. Už tai abu buvo nuteisti, tačiau be realios laisvės atėmimo bausmės. 1997 metais K. Vilkauskas su tuo pačiu A. Montvila vienam telšiškiui už solidžią sumą pažadėjo išlaisvinti Pravieniškėse bausmę atliekantį brolį. Kad būtų svariau, parodė tam telšiškiui nuotrauką, kurioje K. Vilkauskas nusifotografavęs su V. Landsbergiu. Tais pačiais metais K. Vilkauskas apsiėmė padėti vienam vaikinui, norinčiam gauti JAV vizą. Čia ir vėl buvo pasinaudota minėta nuotrauka, taip pat ir Konservatorių partijos nario pažymėjimu. Panašiu metu K. Vilkauskas "padėjo" Ispanijoje įsidarbinti ketinusiems žmonėms. Galop buvo sulaikytas prie Seimo su visom savo nuotraukom. Nusikaltimų K. Vilkauskui buvo inkriminuota daug, tačiau bausmė - vos dveji metai. Tikėtina, kad už bendradarbiavimą su teisėsauga. Mat 1997 metais, po sulaikymo, pas K. Vilkauską buvo rastas Generalinei prokuratūrai priklausantis diktofonas "Sony". Oficialiu raštu Generalinės prokuratūros ONKT vyr. prokuroro vyr. padėjėjas Jonas Šneideraitis paprašė bylą tiriančių pareigūnų tą diktofoną grąžinti. Beje, daug nuotraukų, kur K. Vilkauskas nufotografuotas su V. Landsbergiu, buvo baudžiamojoje byloje, bet šiandien jų ten nėra - visi vokai atplėšti.
Išsivedė agentą
Beje, prokuratūros darbuotojas J. Šneideraitis vėliau perėjo dirbti į STT, kur darbuojasi ir šiandien. Nesunku nuspėti, kodėl ir K. Vilkauskas, teikęs paslaugas Generalinei prokuratūrai, vėliau jas ėmė teikti STT. Operatyvininkai, pereidami į kitą darbą, paprastai pasiima ir savo slaptuosius bendradarbius, nors teoriškai turėtų juos perduoti savo įpėdiniui.
Grįžtant prie Klaipėdos žvejų kultūros rūmų nuomos konkurso stebina aplinkybė, kad tas konkursas dukart iš eilės neįvyko, nes neatsirado norinčiųjų. O trečią kartą atsirado net trys pretendentai - K. Vilkausko klubas, A. Sadausko individuali įmonė ir Vokietijos pilietis Davidas Gringauzas. Šio piliečio paraiškoje trūksta ne tik būtinų dokumentų, bet ir nėra parašo. K. Vilkausko popieriuose nėra pažymos, kad sumokėtas konkurso dalyviui privalomas trijų mėnesių rūmų nuomos mokestis - 84 660 litų. Dar vienas patvirtinimas, kad "doras Kauno verslininkas" nė nesirengė iš tiesų dalyvauti konkurse, o veikė tik STT interesais. Ūkanotas ir vokiečio ketinimas dalyvauti, nes su jo pateiktais popieriais nebuvo jokių šansų. Kas gali paneigti, kad tas vokietis apskritai buvo pakištas konkursui STT, kaip ir K. Vilkauskas, o tokiu atveju panašu, kad ir pats konkursas buvo inicijuotas ir kontroliuojamas specialiosios kontoros.
STT kuriozai
Kalbant apie STT darbo metodus būna ir kuriozinių atvejų. Štai prieš gerą mėnesį iki J. Rimos sulaikymo į jo kabinetą atėjo vienas interesantas, nešinas polietileniniu maišeliu. Žmogus išėjo, o į kabinetą iškart įlėkė du STT agentai. Jie pareiškė matę, kad interesantas įėjo su maišeliu, o išėjo be jo, ir pareikalavo, kad J. Rima parodytų, kur yra maišelis ir koks jo turinys. Tuo pat metu durys prasivėrė ir interesantas atsiprašęs paėmė savo užmirštą maišelį. Agentams taip pat beliko atsiprašyti ir išsinešdinti. Kitas atvejis. Sulaikant A. Rimą, krata jo kabinte tęsėsi apie dvi valandas. STT agentai dirbo taip nuoširdžiai, kad vienas jų net pametė savo užrašų knygelę, kurioje buvo užrašyti visi J. Rimos ir L. Rožkovos duomenys (kur gyvena, kokiais automobiliais naudojasi, automobilių valstybiniai numeriai), taip pat pažymėti sekimo rezultatai (kur valdininkas ar advokatė kurią valandą ėjo, kada išėjo ir panašiai).