Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas teigia, kad dešimties Rytų, Vidurio ir Pietų Europos valstybių vadinamosios Vilniaus grupės veiklą būtina tęsti, kol į NATO bus pakviestos trys likusios kandidatės - Albanija, Makedonija ir Kroatija.
"Politinis NATO kandidačių solidarumas, pasireiškęs Vilniaus proceso metu siekiant bendro tikslo - pakvietimo narystei NATO - davė puikų rezultatą", - Trakuose trečiadienį (05.21) vykstančiame dešimties Vidurio, Rytų ir Pietų Europos šalių parlamentų pirmininkų susitikime sakė Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
Jis paragino tęsti Vilniaus dešimtuko narių valstybių bendradarbiavimą, siekiant, kad visos jo narės būtų pakviestos į NATO.
"Nors NATO durys liko atviros, mes - Vilniaus proceso nariai - turime išlaikyti Vilniaus proceso konstruktyvumą ir prasmingumą, remdami Albanijos, Kroatijos ir Makedonijos pakvietimą į NATO. Esame pasiruošę dalytis savo integracijos patirtimi ir padėti joms geriau pasiruošti būsimai narystei", - sakė A. Paulauskas.
Jis taip pat pažymėjo, kad "išlaikant tarpusavio solidarumą", kuris pasitarnavo septynių Vilniaus grupės valstybių pakvietimui į NATO, turi būti plėtojamas bendradarbiavimas su Gruzija, Ukraina ir kitomis šalimis.
"Tikiu, jog NATO durys turi likti atviros visoms demokratinėms valstybėms, kurios nori ir gali prisidėti prie euroatlantinio saugumo ir stabilumo stiprinimo", - teigė A. Paulauskas.
Vilniaus dešimtukas vienija dešimt narystės NATO siekiančių valstybių, iš kurių septynios - Lietuva, Latvija, Estija, Slovėnija, Slovakija, Rumunija ir Bulgarija - pernai lapkritį gavo kvietimą tapti Aljanso narėmis. Dar trys valstybės - Kroatija, Makedonija ir Albanija - liko kandidatėmis į NATO.
Trečiadienį Trakuose vykstančiame susitikime dalyvauja V10 grupės - Albanijos, Bulgarijos, Estijos, Kroatijos, Latvijos, Lietuvos, Makedonijos, Rumunijos, Slovakijos ir Slovėnijos - parlamentų vadovai, taip pat ir Gruzijos parlamento pirmininkė. Gruzijos prezidentas yra pareiškęs, kad jo šalis taip pat sieks narystės NATO.
Susitikimo dalyviai diskutuos apie Europos saugumą ir transatlantinius ryšius, priims deklaraciją.
BNS žiniomis, susitikimo deklaracijos projekte ketinama pabrėžti JAV ir Europos ryšių svarbą užtikrinant Europos saugumą.
2000 metų gegužės 19 dieną Vilniuje devynių NATO valstybių kandidačių (Albanijos, Bulgarijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Makedonijos, Slovėnijos, Slovakijos ir Rumunijos) užsienio reikalų ministrai pasirašė "Vilniaus pareiškimą", kuriuo prasidėjo politinis ir praktinis bendradarbiavimas tarp narystės Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje siekiančių valstybių.
Pareiškimą pasirašiusios valstybės pradėtos vadinti V9 grupe, o jų bendradarbiavimas - "Vilniaus procesu".
2001 metų gegužės 10-12 dieną Bratislavoje įvykusios V9 premjerų konferencijoje prie grupės prisijungė Kroatija ir Vilniaus grupė tapo "dešimtuku".
BNS