Priėmę naują Čečėnijos konstituciją specialiame referendume kovo 23 dieną Čečėnijos gyventojai galės gauti kuo plačiausią autonomiją, kuri bus patvirtina specialia Maskvos ir Grozno sutartimi, pareiškė kreipimesi į Čečėnijos gyventojus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Čečėnijos valdžios reikalavimas suteikti šiai respublikai nepriklausomybę buvo viena karinio konflikto Čečėnijos teritorijoje 1994 metais priežasčių. 1996 metais kariniai veiksmai buvo sustabdyti, Maskva ir Groznas sudarė specialią sutartį, kuri penkeriems metams atidėjo respublikos teisinio statuso sprendimą.
Tačiau po sprogimų kelių Rusijos miestų gyvenamuosiuose namuose, nusinešusių šimtų žmonių gyvybes, valdžia 1999 metų rudenį nusprendė atnaujinti kovos veiksmus. Šiuo metu Čečėnijos teisinis statusas skiriasi nuo kitų šalies regionų statuso.
"Konstitucija sudarys galimybę Čečėnijos liaudžiai savarankiškai tvarkyti savo gyvenimą. Ir įgyvendinti šią kuo plačiausią autonomiją Rusijos sudėtyje, apie kurią dabar tiek daug kalbama. Tam bus drauge parengta ir pasirašyta speciali Federacijos ir respublikos sutartis", - sakoma V. Putino kreipimesi.
Pastangos politinėmis priemonėmis sureguliuoti Čečėnijos konfliktą suaktyvėjo pernai rudenį po dramatiškos įkaitų dramos Maskvos teatro centre.
Federalinė valdžia, pasiūliusi naujos Čečėnijos konstitucijos projektą, teigia, kad ji leis suformuoti visavertes valdžios institucijas respublikoje ir pamažu perduoti realią valdžią regione patiems čečėnams.
Tačiau Čečėnijos separatistai atsisako pripažinti referendumo teisėtumą - jame gali dalyvauti tik nuolatiniai respublikos gyventojai ir čia nuolat dislokuoti kareiviai. Jame taip pat galės dalyvauti pabėgėliai, palikę respubliką per kovos veiksmus, o tokių žmonių yra keli šimtai tūkstančių.
"Suprantu, kad žmonės Čečėnijoje dabar labai sunku. Sunku įveikti tragedijos, kuri neaplenkė nė vienos šeimos, padarinius. Ir mums drauge teks dar daug dirbti, kol šie padariniai bus galutinai įveikti", - sakė V. Putinas.
Pasak jo, gyvenimas regione įeina į normalias vėžes, atkuriama ekonomika.
Vakarų ir Rusijos teisių gynėjai ne kartą kaltino federalinę valdžią pernelyg dideliu žiaurumu taikiems gyventojams, kurie tampa kariškių neteisėtų veiksmų aukomis, todėl V. Putinas negalėjo bent netiesiogiai neužsiminti ir apie šiurkščius kariškių daromus pažeidimus.
"Mes turime pasiekti, kad Rusijos piliečiai - Čečėnijos gyventojai - liautųsi gyvenę baimėje. Liautųsi bijoję beldimo į duris naktį ir slėpęsi nuo vadinamųjų valymų", - sakė V. Putinas.
Pasak jo, iš Čečėnijos išvedama atliekama kariuomenė, mažinamas blokavimo postų skaičius. "O ten, kur jie lieka, jie turi užsiimti ne rinkliavomis iš civilinių gyventojų, o atlikti visiškai kitą funkciją - kovoti su nusikalstamumu", - sakė prezidentas.
Pasak jo, pagrindinis dėmesys turi būti skiriamas šalies ekonomikai atkurti ir efektyviai panaudoti Čečėnijai skiriamas lėšas.
"Žinau, kad dėl to yra rimtų klausimų ir federalinei vyriausybei, ir Čečėnijos administracijai. Daug sunkumų dirbant atstatymo darbus iškyla dėl biurokratizmo ir korupcijos. Aš jau sakiau, kad referendumas leis sudaryti naujas valdžios institucijas. Ir vienas svarbiausių uždavinių - kontroliuoti, kaip išleidžiami iš biudžeto skiriami pinigai", - sakoma V. Putino kreipimesi.
Pasak jo, vienas šaltinių Čečėnijos ekonomikai atgaivinti turi būti respublikos naftos išteklių panaudojimas.
"Reuters"-BNS