• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekyba žmonėmis: estai lenkia ne tik lietuvius

Remigijus RAINYS

JAV valstybės departamentas neseniai išplatino ataskaitą, kurioje teigiama, jog kasmet visame pasaulyje į vergiją parduodama nuo 600 000 iki 800 000 žmonių, daugiausia moterų ir vaikų. Jungtinių Amerikos Valstijų valstybės sekretoriaus Kolino Pauelo teigimu, dažnai iš prekybos žmonėmis pelnosi ir įvairios teroristinės organizacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Ne visuomet atsilikti nuo kitų - negarbinga

Bent kartą nuo kitų Pabaltijo šalių prekyboje žmonėmis gerokai atsiliekančiai Lietuvai dėl to nepriekaištaujama, nors lietuvaičių moterų, prievarta pardavinėjančių savo kūną, galima sutikti Vokietijos, Danijos, Ispanijos, Norvegijos, Olandijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Izraelio bei Lenkijos "raudonųjų" kvartalų gatvėse ar viešnamiuose. Toli gražu ne visos jos prekiauti savo kūnu išvyko savanoriškai, tačiau apie patirtą smurtą dažniausiai prisimena tik patekusios į vietinės policijos rankas. Kaip ten bebūtų, tačiau Lietuva jau minėtoje ataskaitoje yra tarp valstybių, kuriose skiriama pakankamai dėmesio prekybos žmonėmis prevencijai. Tarp tokių "geriečių" dar minimos ir Australija, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Čekija, Lenkija, Didžioji Britanija bei kitos šalys. "Baltijos gintarėliui" priekaištaujama tik dėl to, kad jis tapo tranzitine šalimi, iš kurios moterys ir vaikus išvežami parduoti svetur. Savotiška rakštimi įvardijami našlaičių globos namai, kuriuose dažnai surandama vaikų parduoti į užsienį.

REKLAMA

Latvijoje veikia organizuoti tinklai

Antrajam pogrupiui, į kurį patenkančios valstybės "ne visiškai laikosi minimalių reikalavimų, tačiau deda daug pastangų, kad situacija gerėtų", be Baltarusijos, Suomijos, Šveicarijos, Ukrainos ir kitų valstybių, priskiriama ir Latvija. Ataskaitos sudarytojai teigia, kad Latvijoje prekybos žmonėmis tinklą kontroliuoja ne tik vietiniai nusikaltėliai, bet ir organizuotos grupuotės iš Lenkijos, Ukrainos bei Izraelio. Kaimyninėje valstybėje plačiai nuskambėjo skandalai ir dėl pedofilijos bei prekybos vaikų pornografinėmis nuotraukomis.

REKLAMA
REKLAMA

Estija įvardijama kaip "sekso turizmo" šalis, į kurią savo geidulių patenkinti atvyksta aplinkinių valstybių gyventojai. Nors pastaraisiais metais šios valstybės pareigūnai žodžiais pasmerkė prekybą žmonėmis, tačiau šiai problemai spęsti beveik nesiimama jokių priemonių.

Tik 10 nuteistųjų

Nors Lietuva priskiriama geriausiai su prekybos žmonėmis problemomis susitvarkančių šalių grupei, tačiau ir mūsuose ši problema įvardijama kaip labiausiai paplitęs nusikaltimas. Iki pat 1998 metų Lietuvos teisėsaugininkai laikėsi stručio politikos ir teigė, kad šalyje prekyba vergais neegzistuoja. Tik tuomet, kai nebebuvo galima užmerkti akių dėl to, jog šimtai merginų išvežamos į užsienio šalis ir parduodamos suteneriams bei priverčiamos dirbti prostitutėmis, buvo padarytos Baudžiamojo kodekso pataisos, numatančios baudžiamąją atsakomybę už prekybą žmonėmis. Tačiau priėmimus pataisas pagal šį straipsnį nuteista tik 10 žmonių, nors kaimyninėje Vokietijoje baudžiamojon atsakomybėn kasmet patraukiama iki 50 baltųjų vergių pardavėjų iš Lietuvos. Pernai Vokietijos policijos bei Valstybės sienos apsaugos tarnybos surengtos operacijos metu šalies šiaurėje buvo sulaikyta prekeivių žmonėmis gauja. Joje buvo ir moterų iš Lietuvos. Nusikaltėliai nelegaliai gabeno merginas ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų Rytų Europos šalių į Šiaurės Vokietiją ir vertė dirbti prostitutėmis. Drauge su trim pagrindiniais įtariamaisiais ir keturiais jų talkininkais šios operacijos metu sučiuptos devynios iš Lenkijos, Lietuvos ir Rumunijos nelegaliai atvežtos moterys. Įtariamiesiems pareikšti įtarimai dėl prekybos žmonėmis, narkotikais ir sąvadavimo. Panašios operacijos, kurių metu Lietuvos piliečiai sulaikomi kaip vieni iš pagrindinių veikėjų arba kaip aukos, neretos daugelyje užsienio šalių. Nors mūsuose nuolat tobulinama prekybos žmonėmis prevencijos klausimus sprendžianti teisėsaugos sistema, kuriamos specialios programos, tačiau vangiai dirba juos vykdyti privalantys policijos pareigūnai. Kartais susidaro įspūdis, kad ir pagalbos nukentėjėlėms programos kuriamos tik tam, kad išviliotų lėšų iš įvairiausių Europos Sąjungos ar pasaulinių organizacijų fondų. Tai, kas gražiai surašyta popieriuje, realybėje pavirsta tik solidžių atlyginimų išmokėjimu tariamiems gelbėtojams. Tačiau tam, kas susiduria su vaikų dingimo problema, nuolat tenka išklausyti aimanas dėl lėšų ir žmonių trūkumo paieškoms, nors ir su esamu finansavimu galima dirbti gerokai efektyviau. Kažkodėl vis dar laikomasi nuostatos, kad dingus žmogui paieška paskelbiama tik po kelių parų, nors dažnai karštais pėdsakais būtų galima užkirsti kelią ne vienam nusikaltimui. Pareigūnų pasiteisinimas, kad daugelis panelių linksminti pasiturinčių vyriškių svetimon šalin išvyksta savo noru skamba naiviai, nes pasienio tarnybos dažnai užmerkia akis ne tik prieš aiškiai suklastotus dokumentus, bet ir prieš per sienas gabenamas klykiančias ar pastebimai narkotikais apsvaigintas merginas. Dabar, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą ir galutinai atsivėrus vakarinėms Sienoms, ši problema, be abejonės, taps dar aštresnė. Atrodo, jog pasieniečiai, kaip ir kiti valstybės pareigūnai, tiesiog bijo kampuotų berniukų ar paprasčiausiai pelnosi iš prekybos vergais gaudami savo dalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kai noriu, rimtai dirbu"

Tačiau visiškai mūsų teisėtvarkininkų nuvertinti negalima, nes kartkartėm ir jie gali pasigirti sėkmingais išpuoliais prieš prekeivius vergais. Neseniai po kruopščiai suplanuotos operacijos Klaipėdos centre sulaikyti penki įtariamieji prekyba žmonėmis. M. Mažvydo alėjoje atsitiktiniai praeiviai galėjo stebėti tarsi kovinio filmo epizodą, kai tiesiog viduryje dienos ant šaligatvio buvo suguldyti trys iš Mažeikių atvykę vyrai: Rolandas Stončius (30 m.), Mantas Granauskas (23 m.) ir Aurimas Brasas (27 m.). Tą pačią dieną, tik kiek anksčiau, panašią operaciją uostamiesčio policijos Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai sėkmingai įvykdė ir prie "Klaipėdos" viešbučio, sulaikydami Gargždų gyventoją Stanislovą Živajevą (28 m.) bei klaipėdietę Rasą Pakamorytę (27 m.). Sulaikytųjų atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl prekybos žmonėmis ir vertimosi iš kito žmogaus prostitucijos.

REKLAMA

Įtariamieji įkliuvo po to, kai už 250 eurų nusipirko merginą, kurią ketino išvežti į užsienį dirbti prostitute. Penketukas net neįtarė, kad užkibo ant skelbimą laikraštyje apie neva siūlomą darbą užsienyje perskaičiusių policijos pareigūnų meškerės ir prostitute palaikė policijos pareigūnę. Įtariama, jog skelbimą laikraštyje išspausdino S. Živajevas, kuris tebuvo tarpininkas tarp pardavėjų ir mažeikiškių, ketinusių išvežti merginą dirbti viešnamiuose į Didžiąją Britaniją. S. Živajevui talkino prieš 4 metus į Klaipėdą gyventi atvykusi R. Pakamorytė, kuri iš pradžių pati vertėsi prostitucija, bet vėliau panoro tapti "madam". Policija demaskavo jos įsteigtą viešnamį, kuriame dirbo ir keturios nepilnametės merginos, tad sąvadavimu kaltinamos moters byla šiuo metu jau pradėta nagrinėti Klaipėdos apygardos teisme.

REKLAMA

Prekyba žmonėmis įtariami mažeikiškiai jau anksčiau policijai buvo žinomi kaip vienos iš aktyviausių Mažeikių nusikalstamo pasaulio gaujų atstovai. Vyrukams, kurių lyderių laikomas R. Stončius, iškeltos net kelios baudžiamosios bylos, tačiau nė viena iš jų teismo taip ir nepasiekė. Tarpininku įvardijamas S. Živajevas už išžaginimą ir vagystes teistas jau tris kartus, tačiau jo laukia dar vienas teismas baudžiamojoje byloje dėl prekybos narkotikais. Stanislovas tuokart vėl "užsirovė" ant kvaišalų pirkėju apsimetusio operatyvininko. Klaipėdos rajono apylinkės teismas S. Živajevą leido suimti 2 mėnesiams. R. Pakamorytė kol kas už grotų nukeliavo tik mėnesiui. Kiek švelnesnis teismas buvo įtariamiesiems baltosios vergės pirkėjams: R. Brasas sulaikytas iki rugpjūčio 17 dienos, o jo sėbrai R. Stončius ir M. Granauskas kol kas atsipirko rašytiniu pasižadėjimu neišvykti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodeksas griežtas

Pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, prekyba žmonėmis laikoma sunkiu nusikaltimu. Numatoma, jog asmens pardavimas ar kitoks perleidimas arba asmens įgijimas turint tikslą jį seksualiai išnaudoti, priversti užsiimti prostitucija arba gauti kitokią asmeninę naudą, taip pat asmens gabenimas prostitucijai į Lietuvą arba už jos ribų yra baudžiamas laisvės atėmimu iki aštuonerių metų. Ta pati veika, padaryta pakartotinai arba nepilnamečio atžvilgiu, arba grupės iš anksto susitarusių asmenų, arba itin pavojingo recidyvisto, baudžiama laisvės atėmimu nuo 6 iki 12 metų. Ar pavyks teisėsaugininkams bent šiuo atveju kvalifikuotai atlikti ikiteisminį tyrimą ir pasiekti, jog byla vis dėlto pasiektų teismą, parodys netolima ateitis.

Kitame numeryje skaitykite apie sutraukytus prostitucijos ir prekybos žmonėmis tinklus Marijamplėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų