Aurelija ŽUTAUTIENĖ
Trafaretine nutartimi "skundas atmetamas" penktadienį baigėsi Vilniaus apygardos teismo posėdis, kuriame buvo nagrinėjamos keturiasdešimtmečio panevėžiečio Algimanto Vertelkos pretenzijos dėl esą nepagrįstai skiriamo kardomojo kalinimo.
Tačiau Generalinės prokuratūros prokuroro Artūro Urbelio bei advokato Kęstučio Stungio susikirtimas dėl posėdžio viešumo teismo salėje sukėlė tokį teatrališką šurmulį, kad teisėjai Virginijai Rasimavičienei net teko prašyti proceso dalyvių "nedaryti nesąmonių".
Pasak Eltos pranešimo, prokuroras A. Urbelis pageidavo trijų mažeikiečių nužudymu kaltinamo A. Vertelkos skundą nagrinėti uždarame teismo posėdyje, kad viešame procese kaltinamajam nebūtų suteikta tribūna.
"Tam jis ir suimtas, kad užtikrintume izoliaciją nuo kitų kaltinamųjų", - aiškino prokuroras. Kaltintojo teigimu, A. Vertelka gali susigalvoti, pavyzdžiui, perduoti linkėjimus Pranui. "Aš gi negaliu atsistoti ir užčiaupti A. Vertelkai burnos, jeigu jis žurnalistų akivaizdoje ims skleisti tyrimo paslaptis", - aiškino prokuroras. A. Urbelio manymu, Baudžiamojo proceso kodeksas užtikrina tik teisminio nagrinėjimo viešumą, o posėdžiai dėl kardomojo kalinimo skyrimo, kol byla nebaigta tirti, turėtų būti uždari.
Tuo tarpu advokatas K.Stungys citavo Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją, pagal kurią net ir posėdis dėl kardomosios priemonės skyrimo laikytinas teisminiu nagrinėjimu ir negali būti neviešas. "Čia ne tardyminis veiksmas ir negalima teismo padaryti prokuratūros priedėliu", - sakė K. Stungys.
Atmesdama prokuroro prašymą teisėja V. Rasimavičienė konstatavo nesant pagrindo skelbti posėdį uždaru, nes šiame bylos nagrinėjimo etape neaptariami duomenys, susiję su valstybės paslaptimis, ir jokie tardymo interesai nebūsią pažeisti.
Kita nutartimi teisėja atmetė advokato prašymą plačiau susipažinti su ta bylos medžiaga, kuria grindžiama būtinybė skirti A. Vertelkai kardomąjį suėmimą. Buvo pabrėžta, kad su visais bylos dokumentais kaltinamasis ir jo gynyba galės susipažinti tik baigus parengtinį tardymą.
Vasario 20 dieną paskelbtą Vilniaus miesto 2-osios apylinkės teismo nutartį suėmimo trukmės terminą pratęsti iki balandžio 17 dienos A. Vertelka ir K. Stungys kritikavo kaip nepagrįstą ir prašė ją panaikinti.
"Esu sveikas, savo sveikatai ar gyvybei nežadu kelti jokių pavojų. Nuo teisėsaugos pareigūnų nežadu nei slapstytis, nei bėgti", - ironiškai šypsodamasis kalbėjo Pinčios pravarde pramintas A. Vertelka. Jis tikino dar kelios savaitės iki suėmimo žinojęs, ką pasakė dabar pareigūnams talkinantis Dainius Skačkauskas, tačiau nebėgęs ir nesislėpęs, nes yra absoliučiai nekaltas. Ta pačia veido išraiška A. Vertelka išklausė ir teismo nutartį, kad jo kaltės įrodymai yra pakankamas pagrindas skirti griežčiausią kardomąją priemonę, o skundas atmetamas.
Jokių viešų linkėjimų Pinčia niekam neperdavė, tik garsiai piktinosi, esą dėl prokuroro kaltės namiškiai negavo dvylikos jo laiškų.
A. Vertelka kartu su Tulpinių gaujos nariais - 35 metų Virginijumi Baltušiu bei 33 metų Andriumi Andrušaičiu - kaltinamas 2000 metų liepos 6 dieną kelyje Vilnius - Panevėžys užpuolę mažeikiečius Gediminą ir Valdą Kiesus bei Alfonsą Galminą, smurtu išgavę jų banko kortelių kodus, o vėliau savo aukas nužudę. Visi minėti kaltinamieji suimti. Prie šio nusikaltimo prisidėjęs 34 metų D. Skačkauskas laisvėje saugomas teisėsaugos pareigūnų, nes duoda parodymus prieš bendrininkus.