Neteisėtos pajamos, gaunamos iš prostitucijos Lietuvoje, siekia per 50 milijonų litų, o apskritai iš prekybos žmonėmis ir su ja susijusiomis nusikalstamomis veikomis - apie 200 milijonų litų.
Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, Lietuvoje daugėja išaiškintų prekybos nepilnamečiais atvejų. Vis daugiau nepilnamečių lietuvių parduodama į užsienį.
Jungtinėje Karalystėje pagal prekybos žmonėmis aukų skaičių Lietuva yra pirmoji, pralenkusi net Tailandą. Todėl šiuo metu pareigūnai aktyviausiai bendradarbiauja būtent su Didžiąja Britanija.
Šalių teisėsaugos institucijos Interpolo ir Europolo kanalais analizuoja surinktą informaciją bei vykdo tikslines operacijas.
Nuo praėjusių metų gegužės Lietuvos teisėsaugininkai britams padėjo įvykdyti apie 10 teisinės pagalbos prašymų, tačiau patys į atsakingą Jungtinės Karalystės instituciją kreipėsi tik vieną kartą - 2005 metų balandį.
Nuo 2004 metų gegužės Didžiojoje Britanijoje išvaduota apie 80 prekybos žmonėmis aukų. Šiauliuose identifikuota apie 20 aukų bei 9 asmenų nusikalstama grupuotė. Iš jos 2 asmenys jau sulaikyti. Vienas davė parodymus ir sutiko bendradarbiauti su policija, todėl išleistas už užstatą. Trims paskelbta paieška, dar trys apklausti.
Kovai su prekyba žmonėmis teisinė bazė pakankama, tad dabar belieka sukurti veiksmingas potencialių prekybos žmonėmis aukų identifikavimo ir nusikaltėlių baudžiamojo persekiojimo sistemas. Taip Vidaus reikalų ministerijoje vykusioje spaudos konferencijoje teigė Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos sekretorius, parlamento narys Polas Goginsas.
"2003 metais Jungtinė Karalystė ėmėsi veiksmų, kad būtų sugriežtintos bausmės už prekybą žmonėmis. Tačiau dar reikia užtikrinti veiksmingesnį Didžiojoje Britanijoje išnaudojamų moterų grąžinimą į Lietuvą", - sakė P. Goginsas, pabrėždamas, kad čia labai svarbus vaidmuo tenka nevyriausybinėms organizacijoms, kurios gali užtikrinti paramą aukoms, surasti joms namus, darbą, padėti grįžti į normalų gyvenimą.
Pasak politiko, Jungtinėje Karalystėje buvo sulaikyta 15-16 metų lietuvių, priverstų teikti seksualines paslaugas. "Dėl to ypač remiame Lietuvoje pradėtą informacinę kampaniją - svarbu, kad merginos žinotų, jog, pasitikint neaiškios reputacijos žmonėmis, pavojinga vykti į Didžiąją Britaniją, kur joms siūloma dirbti auklėmis, namų šeimininkėmis. Taip merginos įtraukiamos į prostitucijos, seksualinio išnaudojimo tinklą, iš kurio labai sunku ištrūkti", - pabrėžė P. Goginsas.
Pasak politiko, prekyba žmonėmis ir jos užkardinimas svarbus ne tik Lietuvai, bet ir Didžiajai Britanijai, kuri 2005 metais pradėjo pirmininkauti Europos Sąjungai ir prekybą žmonėmis laiko vienu iš veiklos prioritetų.
Iki metų pabaigos britai tikisi pabaigti kurti naują, visas Europos šalis apimsiančią Jungtinės Karalystės kovos su prekyba žmonėmis programą.
"Lietuvos parengta ir vykdoma Prekybos žmonėmis prevencijos bei kontrolės programa 2005-2008 metams man paliko gerą įspūdį. Turint ją belieka stiprinti vyriausybių bendradarbiavimą, kad būtų užkirstas kelias prekybai žmonėmis, ir persekioti nusikaltėlius, kurie tuo užsiima", - pažymėjo Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos sekretorius.
Ambasadoriaus duomenimis, per savaitę Didžiojoje Britanijoje sulaikoma apie 70 moterų su lietuviškais pasais. Tačiau apie pusė jų - ne Lietuvos pilietės, o prekybos žmonėmis aukos iš Moldovos, Ukrainos, Baltarusijos ir kitų Rytų Europos šalių.
"Tai rodo, kad problema - ne vien į užsienį išvežamos ir parduodamos mūsų moterys, bet ir lietuviški dokumentai, kurie dar nėra tinkamai apsaugoti. Manome, kad jų saugumą pavyks padidinti įvedant biometrinius duomenis", - sakė Vidaus reikalų ministerijos sekretorius Stanislovas Liutkevičius.
Pasak jo, 2004 metais Prekybos žmonėmis prevencijos bei kontrolės programai buvo skirta apie 2 mln. litų, 2005-2008 metams numatyti 6,2 mln. litų.
Vidaus reikalų ministerijos koordinuojamos programos tikslas - sukurti ir įdiegti kryptingą, ilgalaikę ir kompleksinę prekybos žmonėmis kontrolės ir prevencijos priemonių sistemą.
Prekyba žmonėmis priskiriama prie sunkių nusikaltimų. Už ją Lietuvos baudžiamasis kodeksas numato 12 metų laisvės atėmimo. Vaiko pirkimas arba pardavimas yra atskiras nusikaltimas, už kurį numatyta bausmė - 15 metų nelaisvės.
Prieš porą metų bausmės už prekybą žmonėmis buvo sugriežtintos ir Didžiojoje Britanijoje. Pasak P. Goginso, prieš kelias savaites Jungtinėje Karalystėje nuteistiems nusikaltėliams buvo skirtos 10-18 metų bausmės.