Vida VENCLOVIENĖ
Skaičiui "13" visuomet buvo ypatingas dėmesys. Kaip žinia, šiandien mes naudojamės dešimtaine skaičiavimo sistema. Tačiau senovėje tiek Rytų tiek Vakarų tautos pagrindu laikė skaičių "12". Skaičiavimas tuzinais, o ne dešimtimis, buvo paplitęs daugelyje Europos šalių.
Numerologijoje skaičius "12" reiškia tobulybę ir harmoniją. Metai turi 12 mėnesių, Zodiakas - 12 ženklų, Heraklis įvykdė 12 žygdarbių.
Skaičius "13" žymiai skiriasi nuo "12", mat nesidalija iš jokio kito skaičiaus. Kaip tik dėl šios savybės skaičius 13 ir tapo kažkoks mistinis, paslaptingas, niūrus ir nelaimę lemiantis. Viena hipotezių ta, jog šio prietaro šaknis - evangelijos pasakojimas apie paskutiniąją Kristaus ir apaštalų vakarienę, kai už stalo sėdėjo kaip tik 13 žmonių. Yra ir kitų Šventojo Rašto aiškintojų, kurie teigia, jog būtent penktadienį Ieva ir Adomas, sugundyti žalčio, paragavo uždraustojo vaisiaus nuo Pažinimo medžio, tą pačią dieną - penktadienį - Kainas nužudė savo brolį Abelį.
"13" - mėgstamiausias satanistų, mirties garbintojų skaičius, pagonių ženklas. 13-oji diena, pasak senovės legendų, siejama su tamsiųjų jėgų prabudimu. 1964 metais viena žinomiausių šių laikų raganų Sibilė Lik teigė, jog Anglijoje - 600 slaptų grupuočių, kurių kiekvienoje - po 13 raganų. Beje, pirmasis istorijoje procesas prieš raganas įvyko būtent XIII amžiuje.
Tiesa, skaičiui "13" lenkiasi ne tik velnio garbintojai. Pavyzdžiui, Centrinės ir Pietų Amerikos indėnai mano, jog "13" atneša laimę. Tokios nuomonės laikosi ir italai.
Bet didžioji dauguma vakariečių skaičiaus "13" paniškai bijosi. Ypač jo vengiama JAV. Ten pastatai neturi 13-ojo aukšto, aviakompanijos - 13-ojo reiso. Lėktuvuose nėra 13-os eilės. Mėnesio 13-ąją dieną (ypač jei tai penktadienis) neatlikinėjami jokie svarbūs darbai: nepasirašinėjamos sutartys, nenuleidžiami į vandenyną laivai, žmonės atsisako kelionių ir pramogų, neina net į parduotuves. Nuostoliai dėl tokio prietarų laikymosi sudaro 750 mln. dolerių - kiekvieną 13-osios dienos penktadienį.
Britanijos sveikatos apsaugos ministerijos daktaras Aleksas Skenlonas neseniai solidžiame žurnale paskelbė: "Penktadienis ir 13-oji diena - iš tiesų ne tokia pat, kaip visos kitos. Nustatyta, jog tokią dieną į ligonines Londone patenka 50 procentų daugiau pacientų, nei vidutiniškai per savaitę. Taip pat žinoma - ir tai patvirtina policijos statistika - kad tokią dieną dauguma linkę nesinaudoti automobiliu".
Sklando gandai, jog penktadienį - 13 dieną, mūsų laukia milijonai kompiuterinių atakų. Kitokiems interneto įsilavėliams ir teršėjams, tokia diena - savotiška orgija. Virusai, iš anksto paleisti į tinklą, esą bus aktyvuojami nurodytą valandą. Dėl to esą gali būti paralyžiuotas daugelio kompanijų darbas ir bus patirta didžiulių nuostolių.
13-osios dienos penktadienis tapo nelaimingiausia diena daugeliui geria žinomų, istorijoje pėdsakus palikusių asmenybių. Pavyzdžiui, būtent penktadienį, 13-ąją, buvo areštuotas ir nuteistas visagalis "Čikagos šeimininkas", žinomas Amerikos gangsteris Al Kaponė. 1996 metais rugsėjo 13-ąją, penktadienį, garsiajame azarto mieste Las Vegase buvo nužudytas populiarus muzikantas Tupakas Šakuras, iki tol sugebėjęs laimingai išvengti ne vieno rimto pasikėsinimo.
1970 metais balandžio mėnesį kosminis laivas "Apolonas - 13" startavo 13 val. 13 min. ir kelyje Mėnulio link laivo kabinoje įvyko deguonies baliono sprogimas. Astronautai buvo priversti nutraukti skrydį.
Per vieną iš "juodųjų penktadienių" 1998 metais Argentinos sostinėje Buenos Airėse iš daugiabučio namo 13 aukšto nukrito šuo ir užmušė šaligatviu ėjusią senyvą moterį. Susirinko didelė smalsuolių minia. Pro šalį dideliu greičiu važiavęs autobusas partrenkė vieną iš smalsuolių - tas žuvo vietoje. Vyras, buvęs minioje, nuo šio reginio mirė ištiktas širdies smūgio.