• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neliks Valentino, nebebus ir korupcijos

Žilvinas VIZGIRDA

Penktadienį Seimo posėdžių sekretoriate įregistruotas nutarimo projektas, kuriame siūloma Seimui pritarti Valentino Junoko atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų. Toks projektas parengtas atsižvelgiant į Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus ketvirtadienį pasirašytą dekretą. Šiuo dekretu valstybės vadovas teikia Seimui pritarti V. Junoko atleidimui iš STT vadovų. Ketvirtadienio rytą V. Junokas prezidentui įteikė atsistatydinimo pareiškimą.

REKLAMA
REKLAMA

Privėrė nosis

Nors oficialiai teigiama, kad V. Junokas iš posto traukiasi pats, tačiau visi puikiai supranta, kad tas atsitraukimas - priverstinis. Pasklaidykite šių dienų laikraščius, paskaitykite atsiliepimus internete. Maždaug vienas trečdalis sako, kad V. Junokas politikavo ir nevaldė situacijos jo vadovaujamoje tarnyboje, o du trečdaliai tikina, kad STT vadovas nukentėjo už tai, kad atskleidė korumpuotus politikus, mafijos klapčiukus. Kol STT tyrė kyšininkų kelių policininkų ar medikų bylas, V. Junokas buvo labai geras ir protingas vadovas, jį gyrė ir ordinais apdovanojo pats prezidentas. Bet V. Junoko sekliai įkišo nosis ten, kur paprastiems mirtingiesiems vaikščioti nederėtų, ir tos nosys buvo privertos.

REKLAMA

Valdžiai nepatiko

Iki V. Junoko korupcijos Seime nebuvo. Buvo už rankos pagautas Seimo narys Audrius Butkevičius, bet jį medžiojo kitos struktūros. V. Junokas pirmą kartą smarkiai išgarsėjo, kai jo vyrai demaskavo į "Sodros" vadovo vietą besitaikantį "Sodros" Klaipėdos skyriaus viršininką Viktorą Valcerį. V. Valceris ne tik netapo visos "Sodros" vadovu, bet ir buvo priverstas palikti skyriaus viršininko postą ir net nuteistas. Ypač daug STT agentai dirbo šiemet. Jau kai į areštinę kelioms dienoms buvo uždarytas buvęs sveikatos apsaugos ministras Romualdas Dobrovolskis, "Akistata" prognozavo, kad V. Junoko dienos suskaičiuotos. Kitaip ir būti negalėjo, nes STT veiksmais pasipiktino pats premjeras Algirdas Brazauskas. Prezidentui V. Adamkui tikriausiai nepatiko tai, kad STT į teisimųjų suolą nutempė prezidento globotinį Vilniaus miesto merą Artūrą Zuoką. Seimui, aišku, nepatiko, kad tarp STT ir Seimo narių atsirado korumpuotų politikų. V. Junokas su savo sekliais įrodė, kad visa valdžia apraizgyta korupcijos aštuonkojo. Įtariami Seimo nariai, Vyriausybės atstovai visomis priemonėmis stengiasi išlikti švarūs ir dabar, atstatydinus V. Junoką, ko gero, nebus nuteisti, bet paviešinus "Rubicon group" valdybos pirmininko pokalbius, kiekvienas pats gali nuspręsti, kokios dėmės ant kiekvieno munduro. Buvę Seimo nariai Arvydas Vidžiūnas, Vytautas Kvietkauskas, Vytenis Andriukaitis, esami Eligijus Masiulis, Gintaras Steponavičius, Raimundas Palaitis užsiminė, švelniausiai sakant, neteisėtu lobizmu. O dabar, kaip spaudos konferencijoje sakė nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas, Lietuvoje korupcijos nebeliko. Politikai, kurie buvo siejami su "Rubicon", Vilniaus mero rinkimų bylomis, gali lengviau atsipūsti ir ramiai miegoti.

REKLAMA
REKLAMA

Nelygi kova

Iš tikrųjų jau ir atsiduso. Vienas iš pirmųjų, kad atsistatydinimas yra sveikintinas STT vadovo žingsnis, pareiškė korupcijos skandale nuolat minimas liberalcentrsitas G. Steponavičius. "Kita vertus, šis žingsnis yra pavėluotas, nes STT sąmoningai ar nesąmoningai įsivėlė į politinius procesus", - sakė šis politikas. Jam būtų buvę daug patogiau, jei V. Junokas būtų atsistatydinęs nepasakęs nė vienos pavardės. Koks vyriškas V. Junoko sprendimas atsistatydinti, pareiškė ir Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas. Kitaip mano R. Paksas: "Aukšti save vadinančių tradicinėmis partijomis veikėjai pradėjo grėsmingą puolimą prieš STT, kuri mėgino atskleisti jų nešvarius darbus. Tenka apgailestauti, jog Lietuvoje susiklostė situacija, kad pavogus vištą, išdaužius langą arba išvirus butelį naminės sulaukiame bausmės, o aukštiems pareigūnams metami įtarimai dėmesio nesulaukia. Dar daugiau - jei kas nors imasi juos tirti, tuoj pat šalinamas iš posto".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad V. Junokas krito nelygioje kovoje su politikais, pareiškė prieš korupciją kovojančios organizacijos "Tarptautinis skaidrumas" ("Transparency International") Lietuvos skyriaus (TILS) direktorius Rytis Juozapavičius.

"Pažiūrėkime, ką darė V. Junokas su savo antikorupciniais tyrimais - jis labai smarkiai pakirto ir taip labai nedidelį pasitikėjimą valdančiomis, tradicinėmis partijomis, - sakė R. Juozapavičius. - Be jokios abejonės, jis užsitraukė didelę politikų nemalonę, žiūrint grynai iš viešųjų ryšių pusės, jau nebesigilinant į bylų esmę - kas teisus, kas neteisus.

REKLAMA

Drąsos požiūriu jis elgėsi tikrai labai drąsiai. Tos STT pastangos, sakyčiau, buvo netgi nutrūktgalviškos, nes iš esmės jie išdrįso tirti tuos, kurie yra labai aukštai ir labai galingi.

Kitas klausimas - kompetencija. Drąsos neužtenka. Tokiai tarnybai, kaip STT, pabandyti pajudinti politinį elitą praktiškai neįmanoma be platesnės visuomenės paramos. Man pasirodė, kad tos pastangos, neremiant svariai politinei jėgai, iš anksto buvo pasmerktos. Tai buvo karas, kurio neįmanoma laimėti. STT, jeigu ji jautėsi izoliuota ir pasmerkta vienišai kovai su korupcija - tai yra apgailėtina. Ir tų žmonių nereikia kaltinti, kad jie buvo nekompetentingi ar ko nors nežinojo. Jie tam tikra prasme buvo pasmerkti.

Jie buvo labai drąsūs. Bet jeigu jau kovojama su tokio svorio "įtariamuoju", kaip politinė korupcija, turi būti kažkokia labai stipri politinė jėga, kuri remtų pareigūnus šioje kovoje. Reikėjo labai rimtai įvertinti tas politine korupcija įtariamas jėgas ir galimą jų pasipriešinimą".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų