Įtarimai, esą senyvo ir ligoto Sausio 13-osios perversmininko Mykolo Burokevičiaus kalinimas gali pažeisti jo teises, tolygūs kaltinimai Lietuvai neteisingu teismu. Taip teigia Europos Parlamento narys konservatorius Vytautas Landsbergis, komentuodamas kai kurių Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) narių raginimus perversmininką anksčiau laiko paleisti į laisvę.

"Paprastai tokiuose reikalavimuose, kurie dažniausiai ateidavo iš Rusijos, būdavo ir šmeižimo, ir tiesos iškreipimo, sakant, kad jie politiniai kaliniai ir persekiojami už pažiūras. Šis žmogus nuteistas kaip nusikaltėlis, ir didelis, už valstybės išdavimą bei nekaltų žmonių žūtį", - teigė europarlamentaras.

Anot V. Landsbergio, šiuo atveju kalbėti apie žmogaus teisių pažeidimą, net turint omenyje nuteistojo amžių ir prastą sveikatą, tolygu kaltinti Lietuvą dėl neteisingo teismo. Konservatoriaus teigimu, galima kalbėti apie humaniškumą, bet kai tuo pačiu metu plūsta propaganda prieš Lietuvą, įtarinėti tarptautinių žmogaus teisių standartų nesilaikymu nėra pagrindo.

Lietuvoje viešintis Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) Teisės reikalų ir žmogaus teisių komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas, Lenkijos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ježis Jaskernia (Jerzy Jaskiernia) atsakydamas į Eltos klausimą teigė, kad M. Burokevičius dėl senyvo amžiaus ir prastos sveikatos turėtų būti paleistas į laisvę.

REKLAMA

"Jei kažkam yra 77 metai ir jo sveikata prasta, nepaisant to, kas jis yra, ką jis darė praeityje, kyla klausimas, ar su juo žmogiškas elgiamasi, ar tai atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvenciją", - teigė ETPA narys.

Sausio pabaigoje J. Jaskernia kartu su dviem dešimtimis ETPA narių, daugiausia Rusijos ir Ukrainos atstovų, pasirašė kreipimąsi į Lietuvos vadovus, prašydami suteikti malonę ir paleisti į laisvę M. Burokevičių. Kreipimąsi pasirašę parlamentarai prašo išleisti M. Burokevičių iš kalėjimo, atsižvelgiant į blogą jo sveikatos būklę, senyvą amžių ir į tai, kad Sausio 13-osios perversmininkas jau atliko tris ketvirtadalius jam paskirtos bausmės. M. Burokevičiui buvo nuteistas kalėti 12 metų.

Kreipimesi taip pat pažymėta, kad demokratinėje valstybėje nedera įkalinti žmonių už politines pažiūras.

Anot J. Jaskernios, šis kreipimasis tebuvo signalas, kad reikėtų apsvarstyti, ar susidariusi situacija atitinka ET standartus, kurie taikomi ir šios organizacijos narei Lietuvai.

Lenkijos parlamentaro teigimu, viena iš žmogaus teisių apsaugos idėjų yra siekis apsaugoti kalėjimuose laikomus žmones. Jis priminė, kad anksčiau ET domėjosi kurdų lyderio Abdulos Odžalano (Abdulah Ocelan), kuriam Turkija buvo skyrusi mirties bausmę, antrus metus kalinamo buvusio Rusijos kompanijos "Jukos" vadovo Michailo Chodorkovskio, kuris teisiamas dėl sukčiavimo ir mokesčių nemokėjimo, likimu.

Pasak V. Landsbergio, šie procesai buvo plačiai komentuojami tarptautinėje bendruomenėje, viešai buvo skelbiama nemažai su jais susijusios medžiagos. Tuo tarpu apie Sausio 13-osios perversmininkų bylą žinoma bendra informacija. "Nereikėtų judinti šios bylos, nepaskaičius visų dokumentų. Lenkijos parlamentaras galėtų paimti visą kaltinamąją išvadą ir tada spręsti, ar ji atrodys pritempta ir politinė", - siūlė konservatorius.

Kaip Eltai sakė Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkė Zita Žvikienė, ji nėra gavusi skundo ar kitokios informacijos, jog pažeidžiamos M. Burokevičiaus teisės ar kad jis kalinamas netinkamomis sąlygomis.

REKLAMA

Panašų kreipimąsi į Lietuvos valdžią sausį išplatino ir Rusijos komunistų partijos lyderis Genadijus Ziuganovas. Anot Rusijos politiko, po to, kai M. Burokevičius atliko tris ketvirtadalius bausmės, Vilniaus apygardos teismas praėjusių metų pradžioje priėmė sprendimą dėl jo paleidimo prieš terminą. Bet Lietuvos prokuratūra pasiekė, kad teismo sprendimas būtų pakeistas, ir M. Burokevičius turės kalėti iki 2006 metų.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų