Apie 500 Lietuvos gyventojų vienaip ar kitaip yra susiję su organizuotu nusikalstamumu. Tai dvigubai mažiau nei prieš dešimtmetį. 1996-aisiais Lietuvoje veikė apie 100 organizuotų grupuočių, joms priklausė 1200 asmenų.
Mohikainai nyksta
"Vilniaus brigada", Alytaus "baubliai", Klaipėdos "gaidjurginiai", Panevėžio "tulpiniai", Šiaulių "princai", Kauno "daktarai" - tos daugelį metų šiurpą kėlusios gaujos šiandien arba visai išnykusios, arba gyvena ne pačius geriausius laikus. "Vilniaus brigados" nariai jau po vieną grįžta iš įkalinimo įstaigų, ne vienas "gaidjurginis" ar "tulpinis" ten įkištas visam gyvenimui, o teisėtvarkos organai šiuo metu smūgis po smūgio kerta "daktarams". Daugelis Kauno "šeimų" galvų dabar dienas leidžia belangėje. Nors ir labai norėjo, tačiau nei solidžiu verslininku, nei politiku netapo nei Henrikas Daktaras, nei jo sūnus Enrikas. O norai buvo labai dideli, - sūnus jau buvo tapęs Kauno miesto tarybos nariu, bet koją pakišo narkotikai. Šiuo metu Enrikas dienas leidžia pareigūnų ir valdininkų kalėjime, o Henrikas - Lukiškėse.
Nebeliko reketininkų
Pasak Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos pareigūnų, organizuotos nusikalstamos grupuotės keičia veiklos profilį.
Kai kurios nusikaltimų rūšys, kurios Lietuvoje atsirado apie 1990-uosius metus, išvis baigia išnykti. Štai 1994-1995 metais šalyje nebuvo verslininko, kuris nebūtų reketuojamas. Tuo metu didžiausia ir organizuočiausia nusikaltėlių gauja "Vilniaus brigada" ir gyveno beveik vien tik iš reketo. Beveik visi apie tai žinojo, bet reketo klestėjimo laikotarpiu verslininkai nesiryždavo kreiptis į policiją, tad ir bylų beveik nebuvo. Beje, nesikreipdavo ne tik iš baimės. Kol duoklės buvo "proto ribose", verslininkai jas mokėdavo ir ramiai gyvendavo, o reketininkai reikalui esant net "patvarkydavo" trukdančius darbui chuliganėlius ar reketininkus mėgėjus. Tačiau išaugus reketuotojų apetitui, iš karto į policiją plūstelėjo reketuojamieji. Šiuo metu teigti, kad turto prievartavimas visai išnyko, būtų per drąsu, tačiau tai jau nebe masinis reiškinys.
Nuo Maskvos iki Madrido
Kiekvienais metais plečiasi ir organizuotų grupuočių veiklos geografija. Prieš 2 metus policija fiksavo Lietuvos nusikaltėlių kontaktus su 21 užsienio valstybe. Šiemet lietuvių organizuotas nusikalstamas grupuotes sieja kontaktai jau su 26 šalimis.
Aktyviausiai bendra nusikalstama veikla užsiimama su Vokietijos, Rusijos, Didžiosios Britanijos, Baltarusijos, Latvijos, Ispanijos, Lenkijos, Olandijos nusikaltėliais.
Įstatymas jau neefektyvus
Su organizuotu nusikalstamumu kovojantys pareigūnai teigia, kad Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas, iki šiol buvęs pakankamai veiksmingas instrumentas kovojant su šia nusikaltimų rūšimi, ima prarasti savo efektyvumą.
"Nors šiemet jis buvo taikytas 484 kartus, tačiau, norint pakirsti ekonominį nusikalstamo pasaulio potencialą, jau reikalingi kitokie teisiniai svertai", - rašoma Policijos departamento pranešime.
Lietuvos policijai per pastaruosius 5 metus išskaidžius ne vieną stambų organizuotą nusikalstamą susivienijimą, smulkesnės grupuotės ėmė keisti veiklos taktiką. Prieš keletą metų pagrindiniu organizuotų nusikaltėlių finansų šaltiniu buvo turto prievartavimas ir automobilių vagystės, o pastaruoju metu didžiąją dalį veiklos sudaro prekyba narkotikais. Vien šiemet Lietuvoje policijos pareigūnai iš nelegalios apyvartos paėmė 26 kilogramus amfetamino, daugiau nei 2 kilogramus heroino, daugiau nei 4,5 kilogramo hašišo, daugiau nei 3 tūkst. ekstazio tablečių.
Kadangi prekyba narkotikais yra pelningiausias nusikalstamas verslas visame pasaulyje, Lietuvos pareigūnai kartu su kolegomis užsienyje atliko ne vieną bendrą operaciją prieš narkoprekeivius. Per jas pareigūnams pavyko konfiskuoti 105 kilogramus amfetamino, 150 tūkst. ekstazio tablečių, 5 kilogramus kokaino, 7 kilogramus hašišo, 56 kilogramus rohipnolio tablečių, 400 litrų prekursoriaus BMK, 105 kilogramus nuodingųjų medžiagų. Panašiai dirbama ir dėl prekybos žmonėmis. Bendradarbiaujant su kitų šalių teisėsaugos struktūromis, ne vienas prekiautojas sėdo ant teisiamųjų suolo.
Šalia - ir korupcija
Su organizuotu nusikalstamumu labai susijusi ir korupcija. Grupuotės palaiko ryšius su vietos valdžios atstovais, policininkais ir net teisėjais, jiems moka didelius pinigus ir turi jų palankumą. Tokia korupcija trukdo organizuoto nusikalstamumo užkardymui. Visuomenė apie tai sužinojo po kontrabandininko Karaliaus ir Lazdijų, Biržų, Panevėžio teisėjų bylos. Tik dalis pareigūnų, kurie vertėsi kontrabanda, buvo nuteisti vadinamojoje komisaro Mindaugo Silickio byloje. Pats Mokesčių policijos departamento Vilniaus apskrities skyriaus komisaras irgi nesulaukė nuosprendžio, nes nusižudė, nors ne vienas teigė, kad komisaras buvo nužudytas. Sklido gandai, kad teisme jis žadėjo atskleisti Lietuvą apraizgiusios kontrabandos užkulisius.