Albertas ONIŪNAS
Praėjusį penktadienį uostamiesčio kriminalinės policijos darbuotojai sulaikė penkis asmenis, įtariamus prisidėjus prie stambios organizuotos nusikalstamos grupuotės lyderių Gintauto Žukausko (30 m.), pravarde Storas, ir jo brolio Rimanto Žukausko (29 m.) bei Ričardo Užemecko (32 m.) nužudymo. Buvo sulaikyti Romas Šimkus (32 m.), laikomas "Storo" gaujos nariu, Vokietijos pilietybę turintis Romas Černiauskas, nusikaltėlių pasaulio autoritetas Romualdas Bubelis (41 m.) bei Ina Žukauskienė (26 m.), buvusi Storo žmona. Penktas asmuo Interpolo prašymu sulaikytas užsienyje, jo duomenys neskelbiami. Po 48 valandų I. Žukauskienė, R. Bubelis ir R. Černiauskas iš areštinės buvo paleisti. Teismas leido mėnesiui suimti R. Šimkų.
Brolių Žukauskų, "Storo", gauja susiformavo apie 1993 - 1994 metus, kai ėmė silpnėti pagrindiniu uostamiesčio organizuotų nusikaltėlių vadeiva laikyto Sigito Gaidjurgio autoritetas ir įtaka. Veiklos sritys tradicinės: prostitucijos ir kontrabandos kontrolė, reketas, automobilių vagystės ir išpirkos už juos reikalavimas. Tuo metu, be brolių Gintauto ir Rimanto Žukauskų, svarbesnieji gaujos nariai buvo broliai Raimondas ir Darius Eidukai, Raimondas Bertušaitis. Vėliau gaujos veiklon įsitraukė Pavelas Šarafutdinovas, broliai Bubeliai, A. Česnulevičius, A. Karpavičius, T. Auglys. Šiandien jau šeši iš paminėtų asmenų yra nužudyti. "Storo" gaujai pats reikšmingiausias ir lemtingas nusikaltimas buvo automobiliais prekiaujančios firmos savininko V. Bukausko pagrobimas 1996 metais. Už verslininką artimieji ir kolegos pagrobėjams sumokėjo 100 000 JAV dolerių išpirkos. Po kurio laiko buvo išaiškinti visi šio pagrobimo organizatoriai ir vykdytojai: G. Žukauskas, R. Bubelis, P. Šarafutdinovas, S. Šimas, J. Čiuikovas, A. Usovas, H. Jucevičius. Gaujos narys R. Bertušaitis taip pat buvo sulaikytas. Per kratą jo namuose mįslingomis aplinkybėmis buvo rastas sprogmuo. Kai R. Bertušaitis sutiko duoti parodymus savo bendrų nenaudai, byla dėl trotilo buvo "pamiršta", jis pats paleistas laisvėn. Tačiau teismo proceso, kuriame turėjo liudyti, R. Bertušaitis nesulaukė - buvo nušautas daugiabučio namo, kuriame gyveno, laiptinėje. Dar vykstant parengtiniam tardymui V. Bukausko pagrobimo byloje, disko klubo "VOX-MARIS" apsaugos darbuotojas Algirdas Antanaitis, besigindamas nuo užpuolikų, nušovė A. Bubelį. Dar vieną "Storo" gaujos narį Airidą Karpavičių nežinomi asmenys negyvai užtalžė beisbolo lazdomis 1998-ųjų lapkritį.
1998-ųjų kovo mėnesį Klaipėdos apygardos teismas nuteisė visus su V. Bukausko pagrobimu susijusius "Storo" gaujos narius. G. Žukauskas buvo nuteistas tik už turto prievartavimą iš minėto verslininko - pagrobimo įrodyti nepavyko. R. Žukauskas brolio bei kompanijos sulaikymo metu slapstėsi ir buvo sulaikytas 1999 metais. Šiais metais visi gaujos nariai buvo jau laisvėje. Kaip dabar linkstama manyti, kol G. Žukauskas sėdėjo, jo žmona Ina susidėjo su kitu artimu gaujai asmeniu - Romu Šimkumi. Yra žinoma, kad G. Žukauskas žmoną smarkiai lupdavo už visokius esamus ir menamus prasižengimus. Todėl kai Storas grįžo iš įkalinimo vietos, R. Šimkui bei I. Žukauskienei kilo realus pavojus būti demaskuotiems. Realu, kad būtent su šiomis aplinkybėmis yra susijęs pasikėsinimas į Storą 1999-ųjų spalį. Tąsyk G. Žukauskas dalyvavo savo draugo, to paties R. Šimkaus, gimtadienyje. Penktą ryto Storas išsikvietė taksi ir sugrįžo į namus Laukininkų gatvėje. Nakčiai išjungiamas liftas dar neveikė, todėl į ketvirtąjį aukštą teko kilti pačiam. Kai G. Žukauskas priėjo prie savo buto durų, jam į nugarą pasipylė šūviai. Iš septynių žudiko paleistų kulkų trys pataikė į krūtinę, žandikaulį ir kaklą. Sunkiai sužeistas Storas dar paskambino į duris, o kai žmona jas atidarė, paklausė: "Už ką?" ir susmuko. Vėliau buvo ilgai gydomas ligoninėje ir visiškai pasveiko.
Pusantrų metų broliai Žukauskai gyveno palyginti ramiai, neskaitant smulkių nemalonumų su policija - R. Žukauskui buvo taikyti Užkardymo įstatyme numatyti apribojimai. Juos Plonas tris kartus pažeidė ir užsidirbo baudžiamąją bylą, bet advokato pastangomis iš suėmimo buvo paleistas. Šių metų birželį Aukštaičių gatvės name, virtuvėje, Plonas buvo rastas nužudytas pistoleto TT šūviais. Manoma, kad žudikas galėjo būti pažįstamas, nes jį R. Žukauskas pats įsileido į namus. Dvi kulkos buvo paleistos į galvą, viena - į krūtinę. Namuose tuo metu buvo ir miegojo brolių Žukauskų motina Ona Žukauskienė. Ji išgirdo bėgančio žudiko išdaužto lango trenksmą ir, atėjusi pasižiūrėti, kas vyksta, rado sūnaus lavoną. Bene iškart buvo paskelbta ir Gintauto Žukausko paieška, mat jis pradingo. Taip pat ieškota ir R. Užemecko, su kuriuo Storą matė paskutiniai liudytojai. Abiejų vyrų kūnai rasti praėjus porai savaičių po R. Žukausko nužudymo. Gamtosaugininkai policijai pranešė, jog anksčiau nuošaliame miške už Karklės buvo pastebėję iškastą duobę, o dabar ji užpilta. Pareigūnams atvykus nurodyton vieton, duobę jau kasinėjo dingusiųjų giminaičiai. Nukasus molį, kastuvai atsitrenkė į lentas, o po jomis gulėjo G. Žukausko kūnas. Dar žemiau - R. Užemecko lavonas. Abu buvo nušauti. Pradžioje buvo aišku tik viena - Storas su vairuotoju nužudyti kitoje vietoje, o prie duobės atvežti jau negyvi. R. Užemeckas greičiausiai tapo nereikalingu liudytoju. G. Žukauskas į susitikimą su žudikais vyko neginkluotas, todėl greičiausiai jie buvo pažįstami. Taip buvo ir broliui. Buvo tiriama gaujų karo versija, kaip ir visada panašiais atvejais. Po nužudymų buvo sulaikytas vienas įtariamasis, vėliau ieškota kito, tačiau tai buvo klaidingi pėdsakai. Manoma, kad jei versija "ieškok moters" yra teisinga, R. Šimkaus ir I. Žukauskienės interesai galėjo sutapti su R. Bubelio. Jis ketino suvienyti "Storo" gaujos likučius ir jiems vadovauti, tapti vienvaldžiu lyderiu. Jei Žukauskai būtų gyvi, tai būtų neįmanoma.