Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Grupė Lietuvos teisininkų neseniai lankėsi Švedijoje. Per viešnagei skirtas tris dienas jie turėjo galimybę ne tik susipažinti su šios valstybės teisine sistema, kolegų darbu, bet ir apsilankyti kalėjime. Beje, mūsų teisininkus itin domino šios šalies įkalinimo įstaigos, nes norėjosi savo akimis pamatyti, kiek pagrįsti beveik legendomis tapę pasakojimai apie geras Švedijoje nuteistų nusikaltėlių kalėjimo sąlygas. Ar taip yra iš tikrųjų - sutiko atsakyti bei savo įspūdžiais pasidalinti šios delegacijos narė kaunietė advokatė Diana Degutienė.
Nustebino jau pirmieji įspūdžiai
Vyrų kalėjimas, kuriame teko lankytis mūsų teisininkams, įsikūręs nedideliame miestelyje, nutolusiame nuo Stokholmo per 60 kilometrų. Ši įkalinimo įstaiga, kurioje įrengtos 206 vietos nuteistiesiems, atliekantiems laisvės atėmimo bausmes tiek už lengvus, tiek už smurtinius nusikaltimus, yra viena didžiausių Švedijoje. Mat paprastai šios šalies kalėjimai nėra dideli - dažniausiai juose kali tiktai apie 100 žmonių.
- Įžengus pro kalėjimo vartus, mus pasitiko nepaprasta tvarka, švara ir ramybė, - neslėpė nuostabos advokatė. - Paskui buvome pavaišinti labai skaniomis bandelėmis, kurias kepa kaliniai. Tai mus gerokai nustebino...
Šio, kaip ir daugelio kitų Švedijos kalėjimų, vadovų tikslas - pasistengti, kad įstaiga, kiek įmanoma, išsilaikytų pati. Dėl to stengiamasi nuteistiesiems sudaryti geras darbo sąlygas. Kalėjime yra puikios medžio dirbtuvės, kur gaminami įvairūs baldai, medžio ruošiniai. Čia dirbantys nuteistieji labai geranoriškai sutiko mūsų teisininkų delegaciją, noriai su jais bendravo.
Kalinčių asmenų bausmės laikas suskirstytas į tris laikotarpius. Pirmąjį laikotarpį (1/3 bausmės laiko) jie yra labiau prižiūrimi, skiriamas žymiai didesnis dėmesys. Antrąjį laikotarpį suteikia daugiau laisvės, laikinieji gyventojai būna mažiau stebimi. Na, o paskutinis bausmės trečdalis yra skiriamas nuteistųjų adaptacijai visuomenėje, todėl šiuo laikotarpiu jie gyvena pakankamai laisvai, mokosi įvairių specialybių, semiasi bendravimo įgūdžių bei gyvenimiškos patirties. Lietuvos teisininkai galėjo stebėti, kaip apsilankymo dieną kalintieji klijavo plyteles, mokėsi kuo įmantriau sudėlioti iš plytelių įvairius raštus. Svarbu, kad nuteistieji išmoktų įrengti bei remontuoti įvairias patalpas. Kalėjimo vadovai stengiasi, jog, prieš išeidamas į laisvę, nuteistasis čia būtinai įsigytų kokią nors specialybę.
Vienam nuteistajam - beveik po prižiūrėtoją
Mums įdomu buvo tai, jog šalia kalinamųjų nebuvo daug prižiūrėtojų, nors šioje įstaigoje jų dirba virš 170 (t. y. kiekvienam kaliniui teko beveik po prižiūrėtoją). Be to, darbuotojai, lydėdami nuteistuosius iš vienos izoliuotos teritorijos į kitą, su savimi neturėjo nei dujų balionėlių, nei vadinamųjų "bananų", jau nekalbant apie šaunamuosius ginklus... Taip yra todėl, kad nuteistųjų ir prižiūrėtojų santykiai grindžiami tarpusavio pasitikėjimu. Mažiau nei pusė darbuotojų - moterys. Pabėgti iš šios įkalinimo įstaigos gal ir būtų galima, bet nuteistieji tuo nesuinteresuoti. Tiesa, pareigūnai prisiminė vieną pabėgimo atvejį, tačiau jis nebuvo sėkmingas - į laisvę pabėgęs kalinys buvo greitai sugautas. Retos čia ir savižudybės. Tačiau vaidų tarp nuteistųjų pasitaiko.
Jaučiasi kaip namie
Įkalinimo įstaigoje nuteistieji gyvena atskiruose nameliuose maždaug po 30 žmonių. Tie namai atskirti tinklinėmis tvoromis, todėl galimybė konfliktuoti tarpusavyje yra minimali. Jeigu 30 žmonių sutaria, jokių incidentų nekyla. Šie nameliai Lietuvos teisininkus maloniai nustebino. Virtuvėje - geri baldai, indai, visi reikalingi įrankiai. Nuteistieji gali patys pasigaminti valgį. Jie raginami mokytis virti, kepti, gaminti įvairius patiekalus. Kiekviename namelyje įrengtas ir puikus poilsio kambarys su spalvotu televizoriumi, natūralios odos baldais, kompiuteriu (tiesa, naudojimosi juo laikas yra ribotas). Kitose gyvenamosiose patalpose yra sporto salė su treniruokliais, teniso stalai. Kiekvienas nuteistasis miega atskirame, apie 8 kvadratinių metrų ploto, kambarėlyje. Kiekviename - televizorius (specialiai aukščiau pakabintas, kad neužimtų vietos), lova, stalas, kriauklė. Žodžiu, sukurta labai jauki aplinka, todėl neretai nuteistieji ją lygina su savo namais... Beje, kalėjimo vadovų tikslas yra labai aiškus - su nuteistuoju elgtis padoriai, jį kuo mažiau tramdyti, bausti, o stengtis gražumu perauklėti, įdiegti gyvenimiškus įgūdžius. Nuteistiesiems teikiamos įvairios socialinės garantijos. Pavyzdžiui, jie yra nuolat skatinami dirbti (nedirbantys - įspėjami). Darbas tolimesniam laikotarpiui yra svarbus tuo, jog už jį ne vien mokama dalis atlyginimo (kita dalis atskaičiuojama išlaikymui), bet trečiajame bausmės laiko trečdalyje už tai galima žmogų netgi anksčiau laiko išleisti į laisvę, taikyti kitas skatinamąsias priemones. Svarbu dar ir tai, kad dalis įmokų atskaitomos kaip draudimo įmokos, ir nuteistasis, išėjęs į laisvę, jau turi tam tikrą socialinio draudimo stažą. Todėl nuteistieji be jokių išlygų supranta, jog dirbti, atliekant bausmę, yra labai gerai.
Pasimatymai vyksta kasdien
Švedijos kalėjimuose ypač skatinami socialiniai ryšiai tarp nuteistųjų ir jiems artimų žmonių. Jei kalinys turi artimųjų, šie gali jį lankyti nors ir kiekvieną dieną - jokių apribojimų nėra. Iš lankytojų nereikalaujama jokių dokumentų (patvirtinimo, jog jis tikrai yra nuteistajam artimas žmogus). Pastarieji gali atnešti į kalėjimą ne tik audioaparatūrą, bet ir daugelį patogių, kasdieninei buičiai naudingų daiktų. Žinoma, mobiliųjų telefonų įnešti negalima. Narkotikų patekimą į kalėjimą kontroliuoja specialiai apmokyti šuniukai, sutinkantys ir "patikrinantys" lankytojus jau prie kalėjimo vartų. Beje, nors nuteistiesiems skiriami ir ilgalaikiai pasimatymai, įkalinimo įstaigoje kambariai ne visuomet būna užimti. Žmonės pasimato, kada panorėję. Lietuvos teisininkams paklausus, ar yra kokie nors apribojimai maisto įnešimui, kalėjimo viršininkas nustebęs pasakė nesuprantąs klausimo. Ten tokių dalykų nėra. Nors ir neteko matyti, ką kaliniai valgo, tačiau jau vien iš bandelių-riestainių, kurių teko ragauti, vos atsidūrus anapus kalėjimo grotų (advokatė D. Degutienė atvirai prisipažino, jog tokio skanėsto gausi ne kiekvienoje mūsų kavinėje ar cukrainėje), buvo galima suprasti, jog nuteistieji maitinami gerai. Be to, jie ir patys gali papildomai pasigaminti valgio savo kambariuose. Beje, iš pradžių kiek nustebino prie nuteistųjų gyvenamųjų namelių pastatytos kepsninės. Paklausus, ar jomis naudojasi prižiūrėtojai, pastarieji paaiškino, jog kepsninės skirtos nuteistiesiems. Pasirodo, jei savaitgaliais kaliniai nusprendžia išsikepti kepsnelių, pavyzdžiui, vietoje kotletų, paprašo, kad būtų atvežta mėsos kepsniams. Taip nuteistieji patys pasikeičia valgiaraštį ir pasigamina įmantresnius pietus ar vakarienę...
Sportas - kiekvienam
Šioje įkalinimo įstaigoje nuteistiesiems sudarytos puikios sąlygos sportuoti. Prie kiekvieno gyvenamojo namelio yra įrengtos sporto aikštelės. Vienose jų galima žaisti futbolą (prie vartų sudėti geri kamuoliai ir net speciali įranga, dažanti linijas), kitose - krepšinį, dar kitur - įrengti golfo bei teniso laukai ir t. t. Paaiškėjo, jog iš vienos sporto aikštelės į kitą nuteistieji vaikščioti negali. Apsigyvenus tam tikrame namelyje, jiems tenka kultivuoti tą sporto šaką, kuri skirta tos patalpos gyventojams. Nuteistiesiems yra skirtas laikas sportuoti, ir ta galimybe visi naudojasi be apribojimų.
Barzdos ilgio niekas nereguliuoja
Nuteistiesiems teikiamoms medicininės bei buitinės paslaugos. Odontologas čia ateina kartą per savaitę. Kiti gydytojai apsilanko šioje įstaigoje pagal poreikį, tačiau atskiri specialistai čia dirba pagal nustatytą grafiką. Į kalėjimą nuolat užsuka ir kirpėjas. Advokatės D. Degutienės dėmesį patraukė tai, jog neribojamas nuteistųjų plaukų ar barzdų ilgis. Vienas dirbtuvėse dirbęs stambus vyriškis barzdą buvo susipynęs į daugybę kasyčių, perrištų spalvotais kaspinėliais. Tokia savotiško rokerio išvaizda atrodė gana egzotiškai, tačiau niekas į tai nekreipė dėmesio.
Lietuvaičiams negailėta pagyrimų
Minėtame kalėjime nuteistų žemiečių mūsų teisininkai nesutiko, tačiau viršininkas prisiminė, jog prieš kurį laiką teko "paauklėti" porą lietuvių. Be to, kalėjimo vadovas pripažino, jog lietuviai, latviai ir estai - patys geriausi kaliniai, nes yra labai darbštūs. Nors buvo įdomu sužinoti, kokius atlyginimus gauna kalėjimo darbuotojai, tačiau delegacijos nariai iš anksto buvo įspėti, kad tokių klausimų neužduotų. Čia neįprasta "raustis po svetimas kišenes". Visi Švedijos kalėjimų sistemos darbuotojai turi karinį statusą. Na, o vieno kalinio išlaikymas per parą minėtoje įstaigoje kainuoja 700 litų. Į šią sumą įskaičiuojamos visos išlaidos: maitinimas, priežiūra, gyvenimo sąlygos, patalpų išlaikymas, pareigūnų atlyginimai ir t. t. Aišku, nuteistųjų uždarbio išsilaikymui nepakanka, todėl nemažą dalį lėšų skiria valstybė.
Visų išauklėti nepavyksta
Nors ši įkalinimo įstaiga pastatyta apie 1950 metus, pastatai labai gerai išsilaikę. Galbūt todėl, kad jie nuolat tvarkomi, remontuojami, atidžiai prižiūrimi, negailima gerų medžiagų. Siekiant palaikyti nepriekaištingą tvarką, kalėjime nuteistiesiems neleidžiama auginti mėgstamų gyvūnėlių, žuvyčių, nes išvežus kalinį į kitą įstaigą, nebeliktų kam rūpintis jo gyvūnais. Minėtos įkalinimo įstaigos vadovas patikino, jog, nors ir gerai laikomi nuteistieji, perauklėti nusikaltėlius nėra lengva, nes apie 40 procentų nuteistųjų už grotų sugrįžta pakartotinai...