Skirtingi laikraščiai - skirtingos versijos. "Lietuvos rytas" pasakoja, kad į svarbius "Stumbro" gamyklos postus grąžinami susikompromitavę veikėjai. Alkoholinių gėrimų gamykloje valdžią susigrąžinę senieji įmonės vadovai tvarkosi lyg savo privačiame ūkyje - žmonės priimami į darbą ir atleidžiami remiantis simpatijomis ir antipatijomis. Vietoj gerai ūkininkavusio generalinio direktoriaus J. Žukausko į šį postą paskirtas buvęs gamyklos technikos direktorius V. Švabas į bendrovę pasikvietė prieštaringai vertinamą ilgametį "Stumbro" vadovą A. Džiugą. "Lietuvos rytas" rašo, kad A. Džiugo vadovavimo laikais "Stumbras" fiktyviai eksportuodavo spiritą, kuris dažniausiai atitekdavo Kauno nusikaltėlių gaujoms. Tais laikais įmonėje klestėjo spirito ir kitų alkoholinių gėrimų grobstymas, nesiimta būdų nusikaltėliams pažaboti. Tik generaliniu direktoriumi paskyrus J. Žukauską buvo nustatytos grobstymo schemos, sukurta įmonės saugos tarnyba, užkirstas kelias vagims. Naujasis generalinis direktorius V. Švabas iškart pradėjo koreguoti bendrovės apsaugos tarnybos darbą. Jo nurodymu darbo metu išjungta vaizdo stebėjimo kamera antrajame administracijos aukšte. Ekspertų nuomone, taip pasielgta todėl, kad niekas neužfiksuotų su gamyklos vadovybe bendraujančių žmonių.
"Lietuvos aidas" suteikia tribūną į gamyklą sugrįžusiam A. Džiugui. Tai, kad pradėti atleidinėti darbuotojai, jis aiškina labai paprastai - įmonėje kadrų perteklius. A. Džiugo nuomone, J. Žukausko vadovavimas įmonei buvo neefektyvus. "Daugelis Lietuvos žmonių prisimena, kad G. Vagnorius 1997 metais SP AB "Stumbras" generaliniu direktoriumi paskyrė pedagogą (Raseinių rajono Nemakščių mokyklos darbų mokytoją J. Žukauską. Šis, tapęs vadovu, nedelsdamas iš bendrovės kasos paėmė beprocentinę 100 000 litų paskolą ir iš Seimo nario A. Vaikšnoro žmonos nusipirko pusę namo Kauno mieste. Be šio finansinio incidento, dabar jau buvęs vadovas per trejus metus pasistengė į "Stumbrą" įdarbinti keliolika giminių, draugų, neturinčių šiai pramonės sričiai reikiamo išsimokslinimo", - rašo "Lietuvos aidas".
Labai įdomią statistiką pateikė Maskvoje leidžiamas savaitraštis "Argumenty i fakty". Remiantis įvairių šalių statistika paskaičiuota, kaip gyvena buvusios Sovietų Sąjungos respublikos. "Praėjo 10 metų nuo TSRS subyrėjimo, - rašoma laikraštyje. - Sunku pasakyti, kas nuo to išlošė, kas pralošė. Mes tik parodom, kaip dabar gyvena 15 suverenių valstybių. Didžiausias nedarbas šiuo metu Estijoje - 13,7 procento, Lietuvoje - 13,2, Armėnijoje - 10,7 procento. Mažiausias - Azerbaidžane - 1,2 procento. Rusijoje - 1,5 procento, Moldovoje - 2,2 procento. Didžiausias uždarbis tarp buvusių respublikų irgi Estijoje - 1 144 litai, Lietuvoje - 999 litai, Latvijoje - 939 litai, Turkmėnijoje - 455 litai, Kazachijoje - 436 litai, Rusijoje - 396 litai, Baltarusijoje - 260 litų, Azerbaidžane - 222 litai, Ukrainoje - 206 litai, Armėnijoje - 158 litai, Moldovoje - 146 litai, o Tadžikijoje - tik 39 litai". Pateikdamas šiuos skaičius laikraštis pažymi, kad kiekvienoje šalyje dar yra ir savų ypatumų. Pavyzdžiui, Turkmėnijoje - beveik komunizmas. Gyventojai nieko nemoka už dujas, elektrą, vandenį, labai mažai moka už butus, pilnas bakas benzino kainuoja tik apie 4 litus. Latvijoje net ketvirtadalis gyventojų nėra šalies piliečiai, todėl irgi nepatenka į statistines lenteles. Labai uždara valstybė ir Uzbekija. Šioje šalyje arba labai blogai dirba statistikos tarnybos, arba labai gerai dirba tarnybos, slepiančios informaciją. Dar keletas skaičių. Jautiena brangiausia Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, o pigiausia - Turkmėnijoje (trigubai nei Lietuvoje), Tadžikijoje, Baltarusijoje. Pienas brangiausias Azerbaidžane (dvigubai daugiau nei Lietuvoje), Gruzijoje, Armėnijoje, o pigiausias - Tadžikijoje, Baltarusijoje, Estijoje. Duona brangiausia Lietuvoje, pigiausia - Turkmėnijoje (tris kartus), bulvės brangiausios Turkmėnijoje, o pigiausios Baltarusijoje. Tik 6 iš buvusių 15 respublikų daugiau prekių eksportuoja nei importuoja. Tai Rusija, Kazachija, Turkmėnija, Azerbaidžanas, Tadžikija ir Ukraina. Daugiausia eksportuojama žaliavų ir energetinių resursų.
Apžvalgininkas