Du mėnesius trukęs susipriešinimas tarp buvusio Irako ambasadoriaus Pekine ir ambasados personalo baigėsi taikiai, kai pasiuntinys savo noru sutiko palikti ambasadą, pirmadienį (08.04) pranešė Irako diplomatas.
Jungtinės Valstijos sausio mėnesį paprašė, kad Kinija išsiųstų iš šalies nuverstojo Irako prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) paskirtą ambasadorių Muwafaką al-Ani (Muvafaką Ani), o Irako pokarinė administracija Irake šį prašymą dar kartą pakartojo birželį, sakė du nepriklausomi šaltiniai - Vakarų ir Azijos diplomatai.
"JAV pareikalavo, kad Irako ambasadorius būtų paskelbtas PNG", - teigė savo pavardės nenorėjęs skelbti Vakarų diplomatas, šiuo sutrumpinimu turėdamas omenyje persona non grata (nepageidaujamą asmenį).
Kol kas neaišku, ar M. al-Ani išvyko, ar jam buvo leista pasilikti Kinijoje.
Kinija vilkino JAV reikalavimo vykdymą tikėdamasi, kad Irako ambasadorius pats tyliai išvyks iš šalies.
Krizė Pekino ambasadoje kilo birželio 7 dieną ir baigėsi liepos 31-ąją. Ji kėlė daug problemų Kinijai, kuri nerodė noro išsiųsti M. al-Ani, kad nesupykintų Kinijos musulmonų ir kitų arabų šalių.
Kinija, Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos nuolatinė narė, nepritarusi JAV ketinimui pradėti karą su Iraku, demonstratyviai nesikišo į susipriešinimą, laikydama jį "vidaus problema".
Dabartinis de facto Irako ambasadorius Pekine Talalas Al-Khudairi (Talalas Chudairis) teigė, kad Irako vadovybė yra paskelbusį M. al-Ani paiešką dėl "ginkluoto ambasados užpuolimo" ir trukdymo dirbti jos personalui.
Tuo tarpu vienas Kinijos musulmonas, nenorėjęs skelbti savo pavardės, sakė, kad M. al-Ani priešinosi išsiuntimui, nes manė, kad pokarinė Irako valdžia yra Vašingtono marionetė.
"Reuters"-BNS