Prezidentūra švenčia pusės kadencijos jubiliejų. Tačiau, kaip buvo sakoma per TV3 "Savaitės komentarus", žodis "švęsti" čia būtų per stiprus. Nes ir švęsti nėra su kuo - Valdui Adamkui taip ir nepavyko surinkti profesionalios patarėjų komandos. Tačiau paradoksas - pavyko likti pirmuoju politiku reitingų lentelėse.
Vedlys į Europą
Pirmoji V.Adamkaus kadencija buvo labai sėkminga. Per savo pirmąją inauguraciją pasakęs, kad Lietuvos tikslas - tapti Europos Sąjungos ir NATO nare, jis viską darė, kad tai ir įvyktų. Dešimtmetį trukęs Lietuvos grįžimo į Europą kelias baigėsi sėkme ir V.Adamkaus nuopelnai čia neginčytini. V.Adamkus savo pirmosios kadencijos metu nepaprastai daug padarė, diegdamas moralios politikos principus, pirmasis iš visų politikų prabilo apie skurstančius gyventojų sluoksnius, pradėjo skurdo stebėsenos programą ir reikalavo iš Vyriausybių pradėti kovą ir su skurdu, ir su nusikalstamumu, ir su korupcija, vis dėlto rinkimų dieną jam tai "nebuvo įskaityta". Prezidentas, itin daug padaręs, kad Lietuva sugrįžtų į Europos valstybių šeimą ne tik politiškai, bet ir moraliai bei ekonomiškai, pralaimėjo populistui, kurio tvirtos rankos vadovo bei gelbėtojo įvaizdis buvo sukurtas rusiškos kilmės pinigais.
V.Adamkaus nuoskauda po pralaimėjimo Rolandui Paksui buvo itin gili ir sunki. Ypač dėl to, kad savo konkurentą kadaise pats V.Adamkus ištraukė iš Vilniaus mero posto ir pakylėjo į didžiąją politiką, kurios šis pasirodė nevertas. Kaip rašo žurnalas "Veidas", po pralaimėjimo 2003-iųjų prezidento rinkimuose patirta moralinė trauma iš esmės pakeitė V.Adamkaus charakterį. Jis tapo įtarus, perdėtai jautrus, netgi dirglus, nepripažįstantis savo padarytų klaidų. Bet būtent dėl šių priežasčių V.Adamkus dabar iš tiesų atsidūrė tokioje padėtyje, kai šiandien jo šalininkai, lygiai taip pat kaip kadaise nušalintojo prezidento gerbėjai, nuolatos kartoja: "Prezidentas nekaltas, aplinka kalta". Ir viliasi, kad viskas dar pasikeis į gera.
Kur profesionalai?
Įpusėjus antrajai prezidento V.Adamkaus kadencijai, prezidentas taip ir neturi visų jam reikalingų patarėjų.
V.Adamkaus patarėjų veiklą išanalizavę ekspertai prezidento komandai siūlo aiškiau apibrėžti pareigūnų tarpusavio santykius, nustatyti, kas už ką atsakingas, atidžiau įsiklausyti į prezidento siūlymus. Komanda kritikuojama ir dėl to, kad nesistengia kurti prezidento įvaizdžio.
Matyt, dėl šių ir kitų priežasčių antrą kadenciją dirbančiam V.Adamkui taip ir nepavyko suformuoti profesionalios patarėjų komandos. Antroje kadencijoje iš prezidento patarėjų komandos pasitraukė daugiau nei 10 patarėjų. Prezidentūrą palikus patarėjui Dariui Gudeliui, be pagrindinio pagalbininko prezidentas dirbo ilgiau nei 2 mėnesius.
Po prezidentūros tualetų skandalo, išėjus buhalterei bei kancleriui, jų vietoms užimti paskelbti konkursai žlugo. Nei vienintelis pretendentas į kanclerio postą, nei 3 pretendentai į buhalterio vietą prezidentūrai netiko.
Dar 2004-ųjų vasarą, netrukus po V.Adamkaus inauguracijos, vos jam sudarius savo antrosios kadencijos pirmąją patarėjų komandą, "Veidas" rašė, kad pagrindinė bėda - kad toje komandoje iš esmės nebuvo politikų. Prie tokių priskirtinas tik prezidento rinkimų štabo vadovas Darius Gudelis, kuris dėl savo jauno amžiaus ir menkos patirties vargu ar galėjo būti pagrindinis patarėjas vidaus politikos klausimais. O likusi komandos dalis buvo sudaryta iš įvairių valstybės tarnautojų, dalis jų netgi buvo deleguota į Prezidentūrą tų institucijų, kuriose jie dirbo ir į kurias ketino grįžti V.Adamkaus kadencijai pasibaigus. Tokia komanda jau pagal apibrėžimą negalėjo aktyviai formuoti politikos, mat tai neišvengiamai gresia konfliktu su kitomis valstybės valdžios institucijomis, į kurias V.Adamkaus patarėjai ketino (ir ketina) sugrįžti.
Patarėjai žada pasitaisyti
Iki šiol prezidento patarėjai sako negirdėję, kad kas kurtų Prezidentūros įvaizdį. Paties Valdo Adamkaus įvaizdžiu taip pat niekas nesirūpino. Paradoksalu, bet tai nepakenkė V.Adamkaus populiarumui - politinių reitingų lentelėje prezidentas jau ne pirmi metai užima pirmąją poziciją.
Įvaizdžio kūrimo specialistai tikina, kad aukščiausiose politinių reitingų pozicijose V.Adamkui padeda išsilaikyti dar jam gyvenant Vakaruose suformuota itin stipri charizma. Neabejojama, kad pokariniame Kaune, lietuvių išeivių bendruomenėje JAV suformuota Adamkaus charizma sudaro inteligentiško, gebančio išklausyti bei stabilaus žmogaus įvaizdį. Tokį prezidentą tauta jau pamilo ir, rodos, net nenorėtų, kad jis būtų kitoks.
Labiausiai šantažuotas politikas
V.Adamkaus antrą kadenciją stebintys politologai prezidentą įvardina kaip labiausiai puolamą politiką Lietuvoje.
"Prezidentas ir jo komanda pakliūna į tam tikras girnas. Matyt, šiandien galima drąsiai kalbėti, kad tokio šantažo, kokį patyrė prezidentas per pusę savo antrosios kadencijos, turbūt dar niekas nėra patyręs, joks politikas", - tvirtina politologas Raimundas Lopata, Vilniaus universiteto TSPM instituto direktorius.
Pats prezidentas yra ne kartą užsiminęs apie antrosios kadencijos sunkumus. "Aš manau, kad vertinsime po kadencijos pabaigos, o vienintelis vertintojas bus istorija", - sako jis.