Trečias didžiausias pasaulyje mažmeninės prekybos tinklas - Nyderlandų "Ahold" pirmadienį (02.24) paskelbė, kad grupės JAV padalinys "U.S. Foodservice" 2001 ir 2002 metais padidino iš pagrindinės veiklos gautą pelną mažiausiai 500 milijonų JAV dolerių.
Netrukus po šio paskelbimo bendrovės akcijų kursas krito 63 procentais, o analitikai jau prognozuoja, kad greitai rinkos susidurs su "Ahold" žlugimu, kuris gali turėti itin rimtos įtakos pasaulio ekonomikai, rašo įtakingi pasaulio verslo dienraščiai.
"ICA Ahold AB" Skandinavijos ir Baltijos šalyse valdo 3,1 tūkstančio įmonių, tarp kurių yra ir Lietuvos prekybos tinklas "Rimi".
Apskaitos klastojimą atskleidusi "Ahold" pareiškė ketinanti peržiūrėti 2001 metų finansinius rodiklius ir atidės ataskaitos už 2002 metus išplatinimą. Netrukus po skandalo apie atsistatydinimą paskelbė grupės vykdomasis direktorius Ceesas van der Hoevenas (Cesas van der Hovenas) ir finansų direktorius Michaelas Meursas (Maiklas Mersas). "Ahold" JAV padalinio vadovai nušalinti nuo pareigų visam tyrimo laikotarpiui.
Pirmadienį "Ahold" akcijų kursas Amsterdamo vertybinių popierių biržoje krito per 6,12 euro iki 3,59 euro, t.y. vos iki dešimtadalio kurso, kuriuo buvo kotiruojamos "Ahold" akcijos dar prieš metus. Po akcijų kurso kritimo grupės rinkos vertė tesudarė 3 milijardus eurų. Bendrovės JAV depozitoriumo pakvitavimai Niujorko biržoje krito per 61 proc., arba 6,53 JAV dolerio, iki 4,16 JAV dolerio. Šokiruojantis "Ahold" prisipažinimas priminė investuotojams "Enron" ir "WorldCom" apskaitos skandalus ir sukėlė masinį pagrindinių Europos ir JAV indeksų kritimą. Pagrindinis Amsterdamo vertybinių popierių biržos indeksas pirmadienį krito per 5,4 proc. Gerokai sumažėjo ir Nyderlandų finansų bendrovių "ING Groep" ir "Aegon", kurios valdo didelius "Ahold" akcijų paketus, akcijų kursai.
"Ahold" dirba 27 pasaulio valstybėse ir valdo 9 tūkstančius prekybos centrų. "Ahold" darbuotojų skaičius siekia 450 tūkstančių. Vasarį paskelbtais duomenimis, "Ahold" pardavimai 2002 metais sudarė 72,7 milijardo eurų.
Tuo tarpu, kaip rašo įtakingas britų verslo dienraštis "The Financial Times", analitikai spėja, jog trečia didžiausia pasaulyje maisto produktų mažmenininkė gali būti suskaidyta ir parduota konkurentams. Ekspertai prognozuoja, jog "Ahold" gali nerasti pirkėjo visai grupei, ir tokiu atveju grupė neišvengiamai bus skaidoma. Anot jų, parduotuvės besivystančiose Rytų Europos ir Azijos rinkose gali patraukti Didžiosios Britanijos "Tesco" ir Prancūzijos "Carrefour" dėmesį. Kai kurie JAV aktyvai gali pasirodyti patrauklūs tokiems JAV konkurentams, kaip "Kroger", "Albertson's", "Safeway" ir "Wal-Mart".
Tuo tarpu laikinai bendrovės vadovo pareigas užėmęs "Ahold" valdybos pirmininkas Henny de Ruiteris (Henis de Ruiteris) pareiškė, jog "bendrovė šiuo metu neturi jokių ketinimų parduoti bendrovę ar pagrindinius aktyvus", tačiau atsisakė komentuoti pranešimus, kad grupė jau gavo pasiūlymų iš galimų jos aktyvų pirkėjų.
Laikinasis grupės vadovas pažymėjo, kad apskaitos klastojimas buvo atskleistas per pastarąsias dvi savaites, per 2002 metų atskaitomybės auditą. "Mes įsitikinę, kad kitų problemų su apskaita nėra, - teigė jis. - Tačiau mes sieksime atlikti tyrimą iki galo".
"Ahold" teigimu, problemos padalinyje "US Foodservice" yra susijusios su pajamų, įskaitant išankstinius tiekėjų apmokėjimus už reklamos kampanijas, apskaita. "Ahold" auditą vykdanti bendrovė "Deloitte & Touche" atkakliai tvirtina, kad savo darbą atliko tinkamai.
Tuo tarpu JAV vertybinių popierių ir biržų komisija (SEC) jau patvirtino ketinanti pradėti "Ahold" JAV padalinio apskaitos tyrimą. "Jei kuri nors bendrovė pareiškia ketinanti peržiūrėti savo apskaitą, komisijos ekspertai turi ją išnagrinėti", - pažymėjo komisijos atstovas spaudai Herb Perone’as (Herbas Peronas).
Anot Tenesio universiteto apskaitos profesoriaus Josepho Carcello (Džozefo Karčelo), "Ahold" apskaitos skandalas gali tapti lemtingu bandymu Europos apskaitos priežiūros institucijoms, kurios galėjo manyti, kad yra apsaugotos nuo verslo apskaitos skandalų. "Neatmetu galimybės, kad tuo atveju, jei "Ahold" būtų JAV bendrovė, tai, kas buvo atskleista, galėjo būti atskleista gerokai anksčiau", - tvirtino profesorius.
ELTA