Europos Sąjunga (ES) ketina imtis priemonių prieš senokai galiojančias, tačiau prieštaringai vertinamas JAV antidempingo taisykles, remdamasi "Daily News".
Europos Komisija norėtų, kad ES įmonės galėtų kreiptis į teismus, jei joms būtų taikomas 1916 metais priimtas JAV antidempingo įstatymas, kurį 2000-aisiais neteisėtu pripažino Pasaulio prekybos organizacija.
ES vykdomoji institucija savo nuomonę dėl antidempingo taisyklių išsakė kaip tik tuo metu, kai vėl turėtų iškilti nesutarimai dėl JAV taikomų plieno importo muitų ir mokesčių lengvatų eksportuotojams. Į abi iš šių priemonių europiečiai gali atsakyti prekybos sankcijomis.
"Atėjo laikas kažką daryti, kad Europos bendrovėms nekenktų šie (antidempingo) teisės aktai", - sakė ES prekybos komisaro Paskalio Lami (Pascal Lamy) atstovė Aranča Gonsales (Arancha Gonzalez).
Ši pozicija buvo išsakyta po to, kai praėjusią savaitę Europos Komisija pasiūlė priimti teisės aktą, neleisiantį ES teismams pripažinti ir vykdyti JAV nutarimų, priimtų pagal 1916 metų antidempingo įstatymą. Praėjusio amžiaus pradžioje priimtas Jungtinių Valstijų įstatymas yra kur kas griežtesnis už kitų šalių antidempingo taisykles, nes leidžia pažeidėjus bausti piniginėmis baudomis ir įkalinimu.
Europos Komisija sprendimą dėl JAV antidempingo taisyklių priėmė praėjus trims dienoms po to, kai Meksikos mieste Kankune žlugo pasaulinės prekybos liberalizavimo derybos. ES vykdomoji institucija sprendimo viešai nekomentavo, tačiau paskelbė jo tekstą savo interneto svetainėje. Jei Europos Komisijos pasiūlymas būtų patvirtintas, jis leistų ES įmonėms iš JAV konkurentų teismuose išsireikalauti kompensacijų už nuostolius, patirtus dėl pritaikyto antidempingo įstatymo.
Praėjusiais metais ES nusprendė netaikyti sankcijų dėl 1916 metų įstatymo, jei Vašingtonas imsis priemonių jį panaikinti. Kadangi amerikiečiai nesiėmė jokių veiksmų, ES nutarė bent jau apsaugoti savo įmones nuo prieštaringai vertinamo įstatymo poveikio.
Paprastai antidempingo bylose, kurias svarsto JAV Prekybos departamentas ar Europos Komisija, baudžiama papildomais muitais, taikomais dempingo kainomis importuojamoms prekėms. 1916 metų įstatymas yra gana retai taikomas, tačiau dabar pagal jį iškeltos trys bylos, dvi iš kurių yra susijusios su plieno bendrovėmis.
Plieno pramonė tapo vienu iš svarbiausių pastarojo laikotarpio prekybos nesutarimų tarp ES ir Jungtinių Valstijų po to, kai JAV Prezidentas Džordžas V. Bušas (George W Bush) 2002 metais patvirtino muitus įvairių plieno gaminių importui. Šis sprendimas paskatino ES pagrasinti atsakomosiomis sankcijomis amerikiečių prekėms.
ELTA