Kaip visą organizmą išvagojusiomis kraujagyslėmis teka kraujas, taip gausybe limfagyslių iš audinių į veninę sistemą teka baltas, skaidrus arba į pieną panašus skystis limfa. Limfa susidaro iš kraujo. Per limfą audiniai iš kraujo gauna visas reikalingas medžiagas ir grąžina į kraują medžiagų apykaitos produktus. Limfa atlieka dar vieną svarbią funkciją - iš žarnyno gleivinės išneša suvirškintus ir rezorbuotus riebalus.
Kartais limfos nutekėjimas gali sutrikti (kai užsikemša limfagyslės). Tada nenutekėjusi limfa ima kauptis audiniuose. Audiniai tose vietose storėja, pučiasi - vystosi limfoedema, arba dramblialigė.
Pasak Kauno medicinos universiteto klinikų Plastinės chirurgijos ir nudegimų skyriaus vadovo, med. dr. docento Tarvilo Norkaus, dažniausiai limfagyslės užsikemša rankoje ar kojoje. Rankoje dramblialigė gali išsivystyti krūties vėžiu sergančiai moteriai po krūties pašalinimo operacijos (mat per operaciją pašalinama ne tik krūtis, bet ir pažastyje esantys limfmazgiai). Be to, po krūties pašalinimo operacijos ligonei paprastai skiriamos ir švitinimo procedūros (spindulinė terapija), per kurias sunaikinama ir vėžio ląstelės, ir smulkūs limftakiai. Neturėdama kur nutekėti, limfa ima kauptis rankos audiniuose.
Lygiai taip pat gali išsivystyti ir kojos dramblialigė: kiaušidžių vėžiu susirgusioms moterims - po kiaušidžių pašalinimo, sėklidžių vėžiu sergantiems vyrams - po sėklidžių pašalinimo operacijos.
Išskiriama juvenylinė, arba jaunatvinė, dramblialigės forma. Moterys šia liga serga tris kartus dažniau nei vyrai. Jaunos, smulkaus sudėjimo mergaitės jokių negalavimų nejaučia, nes tokiame amžiuje limfos dar esti nedaug. Kai mergaitės ima bręsti ir pilnėti, limfos padaugėja ir jai nutekėti pradeda nebeužtekti limftakių. Limftakių trūkumas (limfinės sistemos sutrikimas), pasak docento, yra apsigimimas, todėl tokią dramblialigės formą gydyti sunkiausia.
Yra ir daugiau priežasčių, dėl kurių susergama dramblialige. Tai odos ir poodžio uždegimai (rožė), kurie, jei dažnai kartojasi, gali komplikuotis į limfmazgių uždegimą, tai yra limftakius sunaikinti. Dramblialige galima susirgti ir persirgus sifiliu, po smarkaus nudegimo ar sunkių traumų, taip pat išsivysčius venų trombozei.
Kuo anksčiau dramblialigė pradedama gydyti, tuo didesnį gydymo efektą ligonis jaučia. Jei liga neįsisenėjusi, gydoma hormonų preparatais, šlapimą varančiais ir kt. vaistais, fizioterapijos procedūromis, masažu. Ligos apimtą kūno dalį (ranką ar koją) patariama sutvarstyti elastiniu bintu - tai, pasak docento, kur kas geriau nei mūvėti specialias elastines kojines, kurios po tam tikro laiko išsitampo, be to, ligonis geriau jaučia, kokiu spaudimu skirtingose galūnės vietose reikia bintuoti. Efektyviai veikia ir specialios manžetės, kurių dėka palaikomas tam tikras spaudimas ir audiniuose susikaupusi limfa išstumiama.
Kai dramblialige susergama dėl ribotos anatominės kliūties ir galūnės apimtis viršija sveikosios apimtį 3-5 centimetrais, o konservatyvus kelių mėnesių trukmės gydymas neefektyvus, liga progresuoja, efektyviausias, anot docento, yra chirurginis gydymas. Per operaciją dar esantys limftakiai sujungiami su šalia praeinančiomis venomis (kaip minėta, limfa įteka į kraują). Kitaip sakant, žemiau kliūties padaromos limfoveninės jungtys. Tai gana sudėtinga mikrochirurginė operacija, mat limftakiai esti 0,5-1 mm diametro. Kitokios operacijos atliekamos, kai liga jau užleista, kai pažeisti audiniai jau yra sukietėję. Tokie audiniai pašalinami (išpjaunami). Dar galima limftakius persodinti ar vietoj nesančių limftakių įsodinti venų kraujagysles, taip pat iš sveikos kūno vietos ant pažeistosios pasukti atpreparuotus raumenis, taukinę. Tiesa, pastarosios operacijos Lietuvoje kol kas atliekamos retai.
Pasak docento T. Norkaus, dramblialigė retai pagydoma, tačiau, laiku kreipusis į medikus, ligos progresavimą įmanoma sustabdyti, o ligonio būklę žymiai palengvinti.
Pagrindinis dramblialigės požymis - tinimas. Jei atkreipėte dėmesį, jog vakarais ištinsta viena koja, tarsi "sumažėja" bateliai (mat dramblialigei būdinga asimetrija), o patinusi vieta šiek tiek pabąla (esant venų trombozei ištinusios pėdos ar blauzdos pamėlynuoja), nedelskite - kreipkitės į gydytoją.
Jei kojos linkusios tinti, atsisakykite darbo, kurį dirbant reikia ilgai stovėti (kirpėjos, pardavėjos, virtuvės darbininkės ar pan.). Būtinai sureguliuokite svorį, nes nutukusiems žmonėms dramblialigė išsivysto greičiau, nes sūrus maistas sukelia troškulį, o tai didina skysčių kiekį organizme. Venkite ir menkiausių sužeidimų, pavyzdžiui, darant manikiūrą ar pedikiūrą (mat esant limfostazėms ir maža infekcija gali sukelti sunkią infekcinę ligą rožę, o ši, kaip minėta, degina limftakius). Atsisakykite aštrių, sūrių, rūgščių, alergiją galinčių sukelti maisto produktų.
Tėvai turėtų laiku nuvesti vaikus pas chirurgą, nes jei mažų berniukų sėklidės nenusileidžia į kapšelį (lieka pilvo ertmėje), kas antram tokį organizmo defektą turinčiam vyrui išsivysto sėklidžių vėžys, kurį reikia šalinti chirurginiu būdu, o po to spindulinis gydymas jau gali sukelti sunkios formos dramblialigę.