Niujorko prekybos centro sprogdinimas 2001-aisiais dabar jau visiškai užgožė kitą rugsėjo 11-osios įvykį, nutikusį maždaug trimis dešimtmečiais anksčiau.
1973 09 11 Čilėje įvyko karinis perversmas, buvo nuverstas šalies prezidentas Salvadoras Aljendė (Salvador Isabelino Allende Gossens).
Aljendė buvo marksistas. Politine katastrofa pasibaigęs jo valdymas davė peno ir kasdienei komunistinei propagandai, ir sovietiniam kino menui. Praėjus keleriems metams nuo perversmo į ekranus išėjo Vytauto Žalakevičiaus filmas „Kentaurai“. Prezidentą, kurio prototipas buvo Aljendė, suvaidino Donatas Banionis
Be to Aljendė buvo masonas.
Tai ne Donatas Banionis
Perversmui vadovavo irgi masonas, generolas Augustas Pinočetas (Augusto José Ramón Pinochet Ugarte).
Pinočetas buvo priimtas į laisvuosius mūrininkus 1941 m. gegužės 28 d. (Čilės ložė Nr. 15 „Victoria“).
Aljendė buvo priimtas į laisvuosius mūrininkus 1945 m. spalio 31 d. (Čilės ložė Nr. 4 „Progresso“).
Pinočetas savo masonystės per daug neviešino, kadangi buvo praktikuojantis katalikas. Bažnyčios požiūriu, priklausymas masonams yra nuodėmė, nors dabar jau panaikintas kanonų teisės straipsnis, pagal kurį įsijungimas į ložę iškart veda prie atskyrimo nuo Bažnyčios.
Du katalikai. Kiek masonų?
Šaltinyje, iš kur paėmiau duomenis apie Aljendės ir Pinočeto masonystę, skelbiama nuotrauka, vaizduojanti katalikų šventiką dviejų masonų draugijoje (kiek supratau, veiksmas vyksta Amerikoje).
Visi geros nuotaikos – gal masonai rengiasi priimti sakramentus, gal kunigas rengiasi užsirišti prijuostę?
Pinočeto įvaizdis išpopuliarėjo, tapo simboliu. Sovietų Sąjungoje apie žiaurius režimus buvo sakoma: „Chunta blogesnė nei Pinočeto“ – „Хунта хуже Пиночета“.
Pinočetas kažkodėl laikomas didesne bjaurybe nei Če Gevara.
Teigiama, kad valdant Pinočetui žuvo per 3000 žmonių, 80 000 be teismo įkalinta, 30 000 kankinta, 200 000 emigravo. (Būtų įdomu palyginti su komunistinės Kubos duomenimis.)
Kita vertus, padedant ekonomisto Miltono Friedmano sekėjams, vadinamiesiems „Čikagos berniukams“, prie Pinočeto buvo aptvarkyta Čilės ekonomika, sukurta pavyzdinė pensijų sistema, iki kokios Lietuvai dar toli.
Aljendė žuvo prezidento rūmuose 1973 m. rugsėjo 11 d.
Spėjama, kad jis nusišovė Fidelio Castro dovanotu ginklu.
Kita tema. Neatsitiktinė.
Kuba – vienintelė komunistinė valstybė, kurioje veikė ir veikia masonų ložės. Tokiu būdu reiškiama pagarba Lotynų Amerikos nacionalinio išsivadavimo didvyriams. Daugelis jų buvo laisvieji mūrininkai: Simonas Bolivaras, Chozė Marti ir kiti.
Kubos Didžioji ložė yra Salvadoro Aljendės gatvėje, švietimo ministerijos pastate, jo stogą puošia gaublys, kampainis ir skriestuvas
Visatos Architektas suprojektavo Žemę, mažesnius darbus jis patikėjo masonams
Kubos Didžiosios ložės prieangyje pastatyta Chozė Marti statula
Kubos masonai demokratiški – nelabai paiso masoniško aprangos kodo.
***
Papildas. Rugsėjo 11-osios perversmo vaizdai: prezidento rūmų puolimas. Priešmirtinė Aljendės kalba per radiją. Rūsčios ir liūdnos intonacijos...
*
* *