Sovietmečiu Lietuvoje sakydavo: "Pas mus nei sekso, nei korupcijos nėra". Tapę laisvi sužinojome, kad tai, ką vyras su moterimi daro vienu du, kad pratęstų giminę, ir yra seksas. Pasirodo, jie buvo ir sovietmečiu, ir dar anksčiau, net senovės Graikijoje ir Persijoje, o pradėjo jį, ko gero, Adomas su Ieva. O su korupcija kiek kitaip: ir nepriklausomoj Lietuvoj dar ilgai jos nebuvo. Buvo kyšininkai - tai tokie pavieniai nesusipratę žmogeliai, kurie už paslaugas gaudavo ne tik atlyginimą, bet ir noriai imdavo papildomą užmokestį. Juos gaudydavo policija. Kiek pagaudavo, niekas nežino, nes patys policininkai už papildomą mokestį juos paleisdavo. Dėl statistikos kokį vieną ar du - pačius žiopliausius - nuteisdavo. Visiems gyventi buvo gera ir smagu, kol kažkas sugalvojo į Lietuvą įsileisti tokius tarptautinės organizacijos "Transparency International" atstovus, kurie visame pasaulyje skaičiuoja korupcijos suvokimo indeksą. Toks suvokimas Lietuvoje labai paprastas: visi ima, visi duoda. Tik davusieji dar mėgsta paburnoti, kad aplink - vieni kyšininkai.
Šiomis dienomis tos jau minėtos tarptautinės organizacijos atstovai paskelbė, kad Lietuvoje korupcijos vis daugėja ir tas indeksas nusmuko iki 4,6 balo. Lietuva atsidūrė 44 vietoje 146 valstybių sąraše, ant to paties laiptelio kaip Kuveitas ir Pietų Afrikos Respublika. Pernai Lietuvai buvo pripažinta 41 vieta. Kad nusmukom, daugiausia kaltas buvęs STT vadovas Valentinas Junokas. Užuot gaudęs sanitarus, pardavėjas ar miško kirtėjus, jis įsisuko į Vyriausybę ir Seimą. Už tai ponui Valentinui prezidentas pasiūlė eiti šunims šėko pjauti - nėr čia ko gadinti statistikos. Blogiausia tai, kad ką privirė V. Junokas, dar teks srėbti ir kitais metais - pasirodo, į statistiką, pagal kurią skaičiuoti rezultatai, pateko tik kontrabandininkai, korumpuoti muitininkai ir teisėjai, o banknotus pamėgę Seimo nariai bus skaičiuojami tik kitais metais. Tad, ko gero, dar smuksim žemyn. Naujasis STT vadovas gal bus supratingesnis ir statistikos negadins.
Pasaulyje mažiausiai korupcijos - Suomijoje (tas balas - 9,7), Naujojoje Zelandijoje (9,6), Danijoje ir Islandijoje (9,5). Matyt, ten nėra jokio Junoko, nes nesinori tikėti, kad žmonės gali gyventi netepdami valdininkų. Labiausiai jie tepami Haityje ir Bangladeše (1,5 balo).