Informacijos sektoriaus darbininkas. Taip savo profesiją dabar vadina nevyriausybinės organizacijos "Transparency International" Lietuvos skyriaus direktorius Rytis Juozapavičius. Praeityje žinomas radijo ir televizijos laidų vedėjas jau keletą metų dingęs iš eterio, kaip pats sako, iš žvaigždės sveikai nusileido ant žemės. Dabar 38 metų R. Juozapavičius teigia visai nenorintis sugrįžti į žurnalistiką - žaidimą galia.
Tinklalapis "Delfi" išspausdino interviu su R. Juozapavičiumi. Ta publikacija yra Vilniaus universiteto Žurnalistikos institute M. Jackevičiaus parašyto bakalauro darbo "Metų plunksna" dalis. R. Juozapavičius pasakoja apie tai, kaip pasirinko žurnalistiką, kaip teko duotį kyšį, kad išvengtų tarnybos sovietinėje armijoje, taip pat apie darbą Lietuvos radijuje, televizijoje. Įdomios pašnekovo mintys apie dabartinę žiniasklaidą.
- Dabartinė Lietuvos žiniasklaida, ypač "Lietuvos ryto" ir "Respublikos" spauda, vadovaujasi idėja, kad žino tiesą, ir varo tam tikrą propagandą. Mano supratimu, šiuolaikinėje visuomenėje blaivus ir protingas žmogus dažnai nežino, kas vyksta. Juk viskas taip greitai keičiasi. Nes jei tu iš anksto žinai ir pareiški, kad, pavyzdžiui, "LEO LT" projektas yra labai geras ir skaidrus, o visi jo priešai - energetinės nepriklausomybės priešai, tai iš esmės rodo nesigilinimą į oponentų žodžius.
- Ne kartą duodamas interviu esate sakęs, kad dalis žiniasklaidos žmones laiko idiotais, tačiau šie nėra kvaili. Kaip tada paaiškintumėte "Vakaro žinių" - bulvarinio skaitalo - populiarumą?
- Aš nesuprantu, kaip galima skaityti "Vakaro žinias". Labai atsiprašau tų, kurie jas skaito. Mano supratimu, jų rašiniuose daug faktinių klaidų, netikslumų, žaidimo žodžiais, galvojant apie galimą šmeižto bylą. Tai yra ne žurnalistika, o naujienų surogatas, kuris yra tarp reklamos, žurnalistikos ir negarbingų ryšių su visuomene produktų. Mano supratimu, neštis rankoje "Playboy" - tai priklausyti "elitui", lyginant su "Vakaro žinių" laikymu rankose.
Tačiau, reikia pripažinti, ir pas juos būna žurnalistikos apraiškų. Kartais jie išties gina žmones, viešąjį interesą - žinoma, kaip patys tai supranta. Bet dauguma rašinių - tiesiog apskaičiuotas chuliganizmas.
- Pernai duodamas interviu "Valstiečių laikraščiui" pareiškėte, kad Prancūzijoje žurnalisto statusas - šiek tiek aukštesnis nei prostitutės. Kaip yra Lietuvoje?
- Jeigu anksčiau, dirbdamas su žmonėmis ir mokydamas viešo kalbėjimo, sakydavau, kad bendrauti su žurnalistais gali būti pavojinga, tai pastaruosius keletą metų mano pastangos tokios: "Taip, tai gali būti pavojinga, bet tik nemanykite, kad visi žurnalistai yra tokie kaip tas, su kuriuo susidūrėte".
Tas įvairių organizacijų, verslo nusistatymas prieš žurnalistus mane glumina. Netgi žiniasklaidos skaidrumo tyrimas parodė, kad kai kurie taip įtikėję žiniasklaidos korupcija, jog mato jos gerokai daugiau negu jos realiai yra.
- Kiek šiandien yra laisva Lietuvos žiniasklaida?
- Tai parodė "LEO LT" projektas. "Lietuvos ryto" korporacija vienareikšmiškai visomis išgalėmis palaikė projektą. Ta žiniasklaida, kuri, mano supratimu, už atsilyginimą siekė padėti "NDX energijai" ir "Maximai", proteguojant jų interesus, labai aiškiai atsiskleidė. Kiti laikėsi garbingai.
Situacijos nevertinčiau kaip labai blogos. Jeigu tu turi internetą ir neini į "lrytas.lt", viskas ne taip jau blogai.
- Svetainėje "Gzi.lt" cituojate investuotoją Voreną Bufetą, teigiantį: kad "Kuo protingesni žurnalistai, tuo geresnė visuomenė". Kokia padėtis Lietuvoje?
- Žinote, yra gerokai baisesnių šalių. Ten šaudo žurnalistus, suvarpo juos kulkomis, išlenda koks narkotikų kartelio pasamdytas valstietis su automatu ir sušaudo žurnalisto šeimą. Kai žiūri į tokias nuotraukas ir skaitai pranešimus, atrodo, kad pas mus viskas gerai.
Blogiausia, ką padaro - ką nors apie tave parašo, sukritikuoja, bet apie fizinius susidorojimus netenka girdėti. Lyginant su kitomis šalimis, mes esame smarkiai pažengę. Kitas žingsnelis būtų kokybinis persilaužimas vis labiau panašėjant į Vakarų demokratinę visuomenę. Man regis, kol tavęs nemuša, viskas yra gerai, visuomenė yra gera. Kai pradės mušti, persekioti, neleisdami tau kažkur įsidarbinti, tada ir bus problema.
Bet jeigu fiziškai tavęs neliečia, visuomenė nuostabi. Tie 18 nepriklausomybės metų - dar neilgas laikas, dar ilgai reikės bręsti, bet subręsime.