• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorinio Afganistano konstitucinio konvento deputatai penktadienį susitiko už uždarų durų, kad pabandytų išgelbėti Loja Džirgą (Didžiąją tarybą) nuo žlugimo, kuris gresia dėl išryškėjusių etninių nesutarimų.

REKLAMA
REKLAMA

Loja Džirgos darbą nutraukė ketvirtadienį, kai 200 iš 502 deputatų atsisakė balsuoti dėl šios karo nuniokotos šalies konstitucijos projekto pataisų. Darbą Didžioji taryba numato toliau tęsti šeštadienį.

REKLAMA

Iki to laiko dabartinis šalies lyderis Hamidas Karzai (Hamidas Karzajus) ir jo rėmėjai tikisi susitarti su opozicija, siekiančia apkarpyti konstitucijos projekte numatomas prezidento galias. Beje, būtent H. Karzai laikomas birželio mėnesį ketinamų surengti prezidento rinkimų favoritu.

"Manau, kad šiuo metu vyksta derybos tarp prezidento šalininkų ir opozicijos lyderių, - sakė vienas savo pavardės nenorėjęs nurodyti Loja Džirga narys. - Tikimasi susitarti dėl tam tikrų projekto straipsnių".

REKLAMA
REKLAMA

Suteikti daugiau galių parlamentui reikalauja deputatai, atstovaujantys Šiaurės Aljansui, vienijančiam daugiausia etninius tadžikus.

Nors Šiaurės Aljansas aktyviai rėmė JAV pastangas sutriuškinti talibus, Vašingtonas dabar linktų matyti valdžioje puštūnams, kurie sudaro daugumą Afganistane, atstovaujantį nuosaikų ir provakarietišką H.Karzai. Daugelis analitikų mano, kad tik jis yra pajėgus suvienyti šią etninės nesantarvės skaldomą valstybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konstitucijoje numatytai centralizuotai prezidentinei sistemai nepritaria mažesnės Afganistano etninės grupės, tarp jų tadžikai, uzbekai ir chazarai. Jie reikalauja valstybinėmis pripažinti ir jų gimtąsias kalbas bei suteikti daugiau savivaldos jų gimtosioms provincijoms.

REKLAMA

Jei šeštadienio sesija atnaujins darbą, tai Loja Džirga, kuri turėjo posėdžiauti 10 dienų, dirbs jau dvigubai ilgiau negu planuota.

H.Karzai užtenka paprastos daugumos tam, kad būtų priimta jam palankus konstitucijos projektas, tačiau dėl griežto Šiaurės Aljanso priešinimosi gali kilti abejonių priimtosios konstitucijos teisėtumu.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų