• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Adrenalinas, azartas, patriotizmas...

Albertas ONIŪNAS

Šios trys sąvokos apibūdina Anykščių rajono aplinkos apsaugos agentūros viršininko Sigito Latvėno darbą. Jaunas, šeimyninių problemų nekamuojamas pareigūnas neseniai plikomis rankomis sugebėjo užkirsti kelią prie galingos technikos vairo sėdėjusiems brakonieriams. Tai itin įspūdinga prisimenant ne tokį seną įvykį Klaipėdoje, kai brakonieriai atėmė savo tinklus iš penkių ginkluotų gamtosaugininkų.

REKLAMA
REKLAMA

Sunkvežimio neišlaikė

Ne per seniausiai S. Latvėnas, drauge su civilinės saugos atstovu bei kitais valdininkais keliavęs valdiškais reikalais, Troškūnų seniūnijoje, jau netoli Panevėžio rajono ribos, sumanė patikrinti vieną nelegalų karjerą ir pasuko tarnybinės "Nivos" vairą Rukiškio kaimo link. Sena žvyrvietė miškelyje niekada tikru žvyro karjeru nebuvo ir čia nuolat sukiojasi nelegalūs kasėjai, kuriuos tam tikra prasme galima vadinti brakonieriais, nes tai galima daryti tik savo žemėje, o ne valdiškoje. Ir šį kartą, dar neprivažiavus žvyrvietės, jau buvo matyti ten dirbantis didžiulis ratinis traktorius su ekskavatoriaus kaušu bei krovininis kamazas. S. Latvėnas savo automobiliu užstatė patogiausią išvažiuoti vietą ir prisistatė traktoriaus bei sunkvežimio vairuotojams, liepė jiems išjungti variklius. Šie savo pavardžių nepasakė ir dokumentų nepateikė. (Beje, traktorius buvo be valstybinių numerių). S. Latvėnas, pamatęs, kad su pažeidėjais kalba nesimezga, paėjo atokiau ir mobiliuoju telefonu paskambino į Troškūnų nuovadą, paprašė pagalbos. Tačiau vairuotojai policijos nelaukė - sušokę į savo techniką, apvažiavo aplinkosaugininko "Nivą" ir ketino pasprukti. S. Latvėnas, kuris nebuvo pasiėmęs tarnybinio pistoleto, įsikibo rankomis į kamazo priekinį bamperį, tikėdamasis, kad vairuotojas ant žmogaus nevažiuos. Tačiau jis stūmė pareigūną ir po truputį didino greitį.

REKLAMA

Kauše važiuoti dar nebuvo tekę

Teko pasitraukti. Įkandin sunkvežimio važiavo ir traktorius. S. Latvėnas suprato, kad ir šio "žvėries" rankomis nesulaikys, tad įšoko į kaušą. Pareigūnas tikėjosi, kad traktorininkas nedrįs taip vežti žmogaus keliu arba pavyks atkreipti policijos pareigūnų dėmesį. Traktorininkas pasirodė esąs ne tokių šaltų nervų - sustojo. Kadangi variklio išjungti neskubėjo, S. Latvėnas įlipo į kabiną ir tai padarė pats. Netrukus atvažiavo apylinkės inspektorius iš Troškūnų nuovados ir padėtis tapo kontroliuojama. Įvykio vieton sugrįžo ir kamazas, nes jo vairuotojas suprato vis tiek būsiąs išaiškintas. Tai buvo Panevėžio rajono Liūdynės kaimo gyventojas Jaunius Gedzevičius (26 m.). Sunkvežimis priklauso vairuotojui. Traktorių vairavo panevėžietis Kazys Miliūda (47 m.). Jie sekė pasakas, kad kažkoks vyriškis juos sustabdė bevažiuojančius keliu ir paprašė prikasti žvyro. Tačiau tai S. Latvėno jau nebedomino. Abiem panevėžiečiams buvo skirta po 750 litų bauda už neteisėtą žemės išteklių eksploatavimą. Dėl tokių veiksmų sulaikymo metu S. Latvėnas parašė policijai pareiškimą ir šiuo metu tiriama, ar vairuotojų veiksmuose yra pasipriešinimo tarnybines pareigas einančiam pareigūnui nusikaltimo sudėties.

REKLAMA
REKLAMA

Nesugebėjo pasipriešinti

Visiškai kitaip prieš kelis mėnesius baigėsi Klaipėdos aplinkosaugininkų susitikimas su brakonieriais. Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento operatyvininkai Aleksas Kerpė, Arkadijus Rosenas bei Saulius Staponkus ir du visuomenininkai dalyvavo brakonierių gaudymo reide. Kuršmarių Malkų įlankoje pareigūnai pastebėjo vyrus, į valtį traukiančius tinklą. Tačiau sulaikyti jų nepavyko, nes aplinkosaugininkų valties sraigtas įsipainiojo į tinklą. Tuo pasinaudoję brakonieriai paspruko, tad pareigūnai susikrovė į savo automobilio bagažinę tinklą. Tuo metu priėjo kažkokie du vyrukai, iškeikė pareigūnus pačiais "gražiausiais" žodžiais ir dar pagrasino fiziškai kiek pasmurtauti. Tuo momentu konfliktas tuo ir pasibaigė. Tą pačią naktį aplinkosaugininkams su brakonieriais dar teko susitikti degalinėje. Pareigūnai vėl į grasinimus reagavo tik tarnybinių pažymėjimų demonstravimu, ir vėl viskas pasibaigė laimingai. O po reido, rytą grįžtant į Klaipėdą, ties Dituvos sodais pareigūnus ėmė persekioti du automobiliai. Jie galiausiai užblokavo aplinkosaugininkus ir šiems teko sustoti. Persekiotojai šįkart ne tik visaip gąsdino pareigūnus, bet ir pasiėmė iš jų automobilio priekabos savo tinklą. Pistoletais ginkluoti pareigūnai niekaip nepasipriešino ir ramiai po visko grįžo namo, net nepranešę apie įvykį savo viršininkams. Tik po miestą pasklidus gandams įvykis iškilo viešumon. Visi trys tame reide dalyvavę inspektoriai išėjo iš darbo savo noru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Niva" užkirto kelią

Anykštėnui S. Latvėnui klaipėdiškių situacija apskritai sunkiai suprantama. Jo vyrai šių metų pradžioje sugebėjo demaskuoti net savo viršininką, - aukštą Aplinkos ministerijos pareigūną. Sausio 10-osios naktį Debeikių medžioklės būrelio vadovas J. M. (inicialai pakeisti - A. O.) sėdėjo medžioklės bokštelyje ir laukė šernų. Tačiau sulaukė ne šerno, o visureigio "Toyota". Iš šio automobilio švytavo galingas prožektorius. Jis sustojo visai netoli bokštelio, nuaidėjo šūvis ir iškart po to automobilis išvažiavo. J. M. Išlipo iš savo bokštelio ir nuėjęs pasižiūrėti rado negyvą šerną. Tuojau pat paskambino aplinkosaugininkams. Buvo naktis, tačiau pareigūnai įvykio vieton susirinko labai greitai. Buvo aišku, kad brakonieriai sugrįš pasiimti šerno. Aplinkosaugininkams laukti pasaloje reikėjo nepilnas dvi valandas - visureigis vėl pasirodė. Iš jo išlipę du vyrai įkėlė šerną vidun - beveik nauja "Toyota" buvo su nedideliu kėbulu, lyg specialiai pritaikytu brakonieriškai medžioklei. Kai tik visureigis su grobiu vėl pajudėjo, S. Latvėnas savo "Niva" užkirto jam kelią, o iš griovio iššoko jo kolegos.

REKLAMA

Teismai buvo ne brakonierių pusėje

Pasirodė, kad vienas iš dviejų visureigyje sėdėjusių vyrų buvo vilnietis Aplinkos ministerijos Gyvūnijos išteklių kontrolės padalinio inspektorius E. Jasinskis. Jis elgėsi ramiai ir paporino kolegoms, esą radęs brakonierių nušautą šerną ir ketinęs jį nuvežti anykštėnams. Tačiau S. Latvėnas su pavaldiniais tuo nepatikėjo ir mandagiai sostinės valdininkui paaiškino, jog turi būti apiforminti dokumentai. E. Jasinskio nuotaika sugedo - jis pareikalavo iškviesti aplinkosaugininkų departamento vadą iš Utenos. Atvyko ir šis pareigūnas, tačiau situacija vilniečio naudai nepasikeitė - protokolas brakonieriams buvo surašytas ir vėliau abiem paskirta bauda - po 1 150 litų bei po 500 litų už šerną. E. Jasinskis bylinėjosi teismuose ir pasiekė net Apeliacinį Teismą, tačiau ir šis nieko iš esmės nepakeitė. Darbą Aplinkos ministerijoje E. Jasinskiui teko palikti. Anykštėnai liko teisūs ir juridiškai, nors brakonierių visureigyje šautuvo rasti nepavyko. Esminis šios istorijos momentas, kuris paliko teigiamą įspūdį ir teismams, buvo tas, kad anykštėnai vilniečius sulaikė tik tada, kai jie šerną įsidėjo automobilin ir pajudėjo iš vietos.

REKLAMA

Brakonieriai puola kaltindami

Kai kurie brakonieriai nuo aplinkosaugininkų ginasi puolimu. Balandžio mėnesį S. Latvėno komanda sumanė naktinį reidą į Viešintų ežerą. Čia su žiūronais pastebėjo brakonierių valtį. Jie nenaudoja tinklų, sprogmenų - darbuojasi žeberklais. Valtyje turi automobilinį akumuliatorių, galingą prožektorių, kurį panardina į vandenį ir taip pastebėtas žuvis smaigsto žeberklu. Tąsyk tokie buvo užfiksuoti, nors ir buvo labai atsargūs. Kelias valandas aplinkosaugininkams teko laukti pasaloje. Pareigūnai tikėjosi, kad gaudomieji sugrįš į tam tikrą vietą, nors išlipti gali bet kur. Sugrįžo. Tai buvo seniai pažįstami gretimo kaimo gyventojai broliai Petras ir Vitalijus Lebedevai. Jų valtyje nebuvo jokių įkalčių - nei žuvies, nei neteisėto žūklavimo įrankių. Tačiau gerai paieškoję ir viena, ir kita inspektoriai aptiko ne per toliausiai. Brakonieriai paprastai apsidraudžia ir nerizikuoja grįžti krantan su visu laimikiu. Lebedevai - taip pat. Sugautą žuvį praplaukdami sumetė į kaimyno valtį, o žūklės įrankius paslėpė vandenyje - tokioje vietelėje, kur neprivažiuosi, kur galima tik priplaukti. Broliai Lebedevai sulaikomi pašaipiai šypsojosi - jiems nebaisios jokios baudos. Turto neturi, tad belieka pasirinkti, ar už nesumokėtą baudą atlikti viešuosius darbus, ar mėnesį praleisti areštinėje. Patyrusių brakonierių areštinė, kur dar ir maitinama, nė kiek nebaugina. Lebedevai kiek sunerimo tik tada, kai suprato, kad bus konfiskuota jų valtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasitikėjimui reikia benzino

Tą pačią naktį (tiksliau, jau iš ryto) broliai Lebedevai parašė policijoje pareiškimą, kad aplinkosaugininkai juos sulaikydami žiauriai sumušė. Iš tiesų su tais vyrukais susikalbėti buvo gerokai lengviau, kai vienas su kitu buvo surakinti antrankiais. Vienam, smarkesniajam, tie antrankiai šiek tiek nutrynė riešą. Nubrozdijimus jis ir pateikė teismo medicinos ekspertui kaip aplinkosaugininkų smurto įrodymą.

Pasak S. Latvėno ir jo kolegų, labai svarbu, kad žmonės pasitikėtų aplinkosaugininkais. Šis darbas yra panašus į policijos, nes be savo informatorių nežinosi, kas darosi miškuose ir ežeruose. O pinigų trūksta net benzinui. Eilinis inspektorius "į rankas" tegauna 700 litų atlyginimo ir iš šių pinigų dalį dar panaudoja benzinui pirkti. Nes jei paskambino žmogus pranešti apie brakonierius, jam nepasakysi, kad nėra benzino - antraip jis daugiau jau nebeskambins. Tačiau S. Latvėnas vis tiek kupinas entuziazmo - pamatęs brakonierių vyrukas pajunta azartą, o kraujyje padidėja adrenalino kiekis...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų