Žurnalisto Romo Jankausko ir buvusio Valstybės saugumo departamento Alytaus apygardos skyriaus viršininko Alberto Sereikos pokalbis apie šalyje vykstančius procesus ir gyvenimą su įtariamojo ženklu
Generalinei prokuratūrai nutraukus baudžiamąjį A.Sereikos persekiojimą dėl buvusiam Prezidentui Rolandui Paksui perduotų dokumentų, Valstybės saugumo departamentas vakar išplatino pareiškimą, kuriame teigiama, kad VSD abejoja tokiu sprendimu ir prašo generalinį prokurorą patikrinti procesinio sprendimo nutraukti ikiteisminį tyrimą šioje byloje pagrįstumą.
Nors pagal įstatymus ir šalies Konstituciją tyrimą atliekantis prokuroras yra savarankiškas ir nepriklausomas, gali būti, jog po savaitgalio prokuratūros vadovybei peržiūrėjus bylą, ikiteisminis tyrimas bus atnaujintas.
Bylos A.Sereikai nutraukimu suskubo pasinaudoti ir R.Pakso koalicija „Už tvarką ir teisingumą“, užvakar išplatinusi pareiškimą, kad „šalyje kilusio Seimo narių korupcijos skandalo akivaizdoje tokie Generalinės prokuratūros sprendimai dar kartą patvirtina, jog Prezidento R.Pakso apkalta buvo tiesiog bandymas nuslėpti galimai nusikalstamus Seimo narių veiksmus ir jų ryšius su finansinėmis grupuotėmis. Desperatiški valdančiųjų bandymai eliminuoti Prezidentą R.Paksą iš Lietuvos politinio gyvenimo buvo siekio Lietuvoje galutinai įteisinti dvigubus standartus bei nebaudžiamumą etapas“.
Tokie komentarai verčia galvoti, kad buvęs saugumo pareigūnas tapo lietuviškos politinės kovos įrankiu. Tad pašnekesys su juo — apie gyvenimą greta politikos.
Generalinė prokuratūra po ketvertą mėnesių trukusio baudžiamosios bylos tyrimo nustatė, kad savo veiksmais perduodant operatyvinius dokumentus tuometiniam šalies vadovui R.Paksui Jūs nenusipelnėte baudžiamojo persekiojimo, ir baudžiamąją bylą nutraukė. Kaip pasijutote po šio sprendimo? Ir kaip apskritai jautėtės tuos keletą mėnesių?
Dabar šiek tiek lengviau, nes bylą galima bet kuriuo momentu atnaujinti. Tuo laiku jaučiausi dvejopai. Reikėjo įprasti prie naujų dalykų. Keisčiausia, kad niekuomet nesijauti saugus ir nežinai, iš kurios pusės ir ko laukti. Teko kitaip pažvelgti į daugelį mums įprastų dalykų. Pavyzdžiui, suvokti, kad pašto darbuotojai yra labai svarbūs žmonės, kurie atneša šaukimą į prokuratūrą, teismą, raštą iš antstolių kontoros... Tas laikotarpis nebuvo pats maloniausias, bet aš raminau save ir šeimą tuo, kad nesu padaręs nieko tokio, dėl ko turėčiau jaustis nusikaltęs. Štai dabar operatyvinė medžiaga tiražuojama laikraščiuose, transliuojama per televizijas, tačiau niekas neskuba kelti baudžiamųjų bylų kaip mano atveju.
Kaip sakė senovės filosofai, vieni dalykai galimi Jupiteriui, kiti — jaučiui. Laikantis vienodų principų, kokiam trečdaliui Seimo narių ir keliolikai pareigūnų tektų skirti kardomąsias priemones. Jums taip pat buvo apribota laisvė rašytiniu pasižadėjimu neišvykti. Koks jausmas, kai esi spraudžiamas į tam tikrus rėmus?
Nemalonus. Aš negalėjau išvažiuoti iš Lietuvos be ikiteisminį tyrimą atliekančio prokuroro leidimo. Tai normali procedūra, bet vis dėlto laisvės apribojimas.
Valstybės saugumo departamente išdirbote daugiau kaip dešimt metų....
Dvylika, o į darbo stažą įskaičiavus tarnybą armijoje ir mokslą aukštojoje mokykloje būtų septyniolika.
Kokia buvo paskutinė darbo diena, ar ją gerai pamenate?
Tai buvo kovo 9-oji. Labai sunki. Aš ir pats atleisdavau žmones ir visuomet maniau, kad reikia padėkoti už darbą, paspausti ranką, palinkėti geros kloties. Su manimi buvo pasielgta šiek tiek kitaip, bet aš nejaučiu pykčio.
Šiuo metu su buvusiu darbdaviu bylinėjatės. Ar Generalinės prokuratūros sprendimas nutraukti Jūsų baudžiamąjį persekiojimą turės kokios nors įtakos šiai bylai? Aš, prisipažinsiu, abejoju vieno žmogus galimybėmis laimėti prieš sistemą. O Jūs tikite, kad laimėsite?
Dėl įtakos man sunku pasakyti. Klausimas yra kitas: ar mano atleidimas iš darbo yra adekvati nuobauda mano prasižengimui? Į teismą aš kreipiausi būtent dėl to, kad jis įvertintų mano veiksmus. Tai jau padarė Valstybės saugumo departamento komisija, tačiau ji yra žinybinė ir gali būti šališka. Aš siekiau ir sieksiu nešališko įvertinimo.
Iškėlus bylą, mano kolegų paklaustas apie galimą kandidatavimą į Seimą pajuokavote, kad gali tekti kandidatuoti į Lukiškes. Panašu, kad ten nereikės, vadinasi, šį rudenį kandidatuosite į Seimą?
Dalykai išties yra rimti ir jeigu kartais pajuokauju, tai čia jau sarkazmas. Aš nuoširdžiai noriu šitoje situacijoje eiti į politiką ir dirbti joje rimtai bei duoti naudos. Galiu pasakyti daug nauja, tai, ko politikai iki šiol nesakė, nežinau, bijodami ar nenorėdami. Aš iš tiesų kandidatuosiu Varėnoje. Mane greičiausiai parems Liberaldemokratų partija ir R.Pakso koalicija.
Ar nešokiruoja tai, kad Jus rems Konstituciją sulaužęs nuo pareigų apkaltos metu nušalintas Prezidentas?
Ne, visiškai, nes aš žinau daugiau, negu visuomenė sužinojo per tuos keletą mėnesių. Mane šokiruoja toks slapta įrašytų pokalbių viešinimas, nes tai yra visiškas operatyvinio darbo principų žlugdymas, to darbo naikinimas. Kalbu kaip buvęs operatyvinis darbuotojas. Tokie dalykai normaliose pasaulio šalyse yra neįmanomi ir nesuvokiami.
Kaip per tuos mėnesius jautėsi šeima?
Gana nesaugiai. Žmonai galbūt šiek tiek lengviau, nes ji greta. Mamai, uošviams labai sunku. Iš šalies žiūrint viskas atrodo daug baisiau, o pats šiek tiek susigyveni su tais dalykais.
Kažkas yra pajuokavęs, kad informacija yra didesnis turtas už pinigus. Per tuos metus dirbant tokioje įstaigoje jos prisikaupė labai daug. Ar nesibaiminate dėl artimųjų, savo paties saugumo?
Tokios baimės nebūdavo. Manau, kad daugelis žmonių yra pakankamai protingi ir mes nenusirisime iki tokių dalykų.
Ačiū už pokalbį.
“Dainavos žodis” http://www.dainzodis.lt/first.php?action=1