REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
13
Fever Ray koncertas Vilniuje (nuotr. Organizatorių)

Įspūdingoje švedų muzikos kūrėjos Fever Ray karjeroje šis vasaris žymi sugrįžimą. Po 8 metus trukusios pertraukos ji vėl užlipo į sceną ir pradėjo gastroles po Europą. Kovo 2 d. jos turo autobusas pirmą kartą istorijoje sustojo Vilniuje. Fever Ray pasirodymas ir „apšildanti“ atlikėja Tami T buvo tikras smūgis pasenusiems standartams ir normoms.

13

Įspūdingoje švedų muzikos kūrėjos Fever Ray karjeroje šis vasaris žymi sugrįžimą. Po 8 metus trukusios pertraukos ji vėl užlipo į sceną ir pradėjo gastroles po Europą. Kovo 2 d. jos turo autobusas pirmą kartą istorijoje sustojo Vilniuje. Fever Ray pasirodymas ir „apšildanti“ atlikėja Tami T buvo tikras smūgis pasenusiems standartams ir normoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maža pasakyti, kad gerbėjai buvo išsiilgę Fever Ray. Daugumai ji – tikra deivė ir moters etalonas. Nors išleidusi pirmąjį solinį albumą ji nusprendė padaryti ilgoką pertrauką, jos vertė ir „akcijos“ visą tą laiką tik kilo. Tad jos sugrįžimo koncertai daugeliui bus metų įvykis.

REKLAMA

Karin Dreijer pirmiausia sulaukė pripažinimo su broliu Olofu įkūrusi elektroninės muzikos duetą „The Knife“. Į popkultūrą jiedu įnešė anarchizmo ir politikos idėjas, tačiau 2014 m. „The Knife“ paskelbė savo kūrybos pabaigą. Fever Ray – tai solinis Karin projektas, sulaukęs ne menkesnio pripažinimo ir populiarumo. „Fever Ray nėra kiekvieno skoniui – jos balsas gali vieną gali šiurpinti, o kitam rėžti ausį, – bet jos tikrai niekas negalėtų apkaltinti nuobodumu“, – rašo muzikos kritikai.

REKLAMA
REKLAMA

Fever Ray, pernai pristačiusi antrąjį albumą „Plunge“, sugrįžo po ilgos pertraukos. Ji buvo nusiteikusi drąsiai ir ryžtingai. Ir turėjo labai stiprią žinutę savo klausytojams. Dainose ir vaizdo klipuose ji skelbia feministines, politines idėjas, skatina laužyti seksualinius tabu ir atrasti naujus malonumus.

Jos pareiškimus dar labiau sustiprino kita švedų muzikos kūrėja Tami T. Ją Karin pasikvietė drauge keliauti į šį koncertinį turą po Europą. „Provokuojanti popmuzika“, „švelni muzikinė pornografija“, – taip rašoma apie Tami T kūrybą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tami užaugo Geteburge – tame pačiame Švedijos uoste, kuriame savo kelią pradėjo ir Karin. Abi jos anksčiau ar vėliau iš savo gimtojo miesto pabėgo. Karin – į Stokholmą, o Tami – į Vokietiją. Jau ankstyvoje paauglystėje Tami grojo pankų grupėje, kuri atlikdavo „Blink 182“ dainas. Bet paskui nusipirko kompiuterį ir ėmėsi pati kurti muziką, pasivadinusi Tami Tamaki. Šį vardą kiek vėliau susitrumpino iki Tami T.

Lūžis Tami karjeroje įvyko 2014 m., jau sukūrus smagiai seksualią baladę „I Never Loved This Hard This Fast Before“. Daina nuskambėjo ir švedų queer tematikos filme „Something Must Break“, kurį atsimena festivalio „Scanorama“ žiūrovai.

REKLAMA

„Tami T kuria elektroniką, kuri priverčia šokti, ir rašo tekstus, kurie priverčia jausti“, – teigia muzikos kritikai. Jos dainos labai atviros ir ironiškos – apie šlykščius buvusius mylimuosius, romantiką, pyktį ir baimę. „Man nepatinka tai, kaip žmonės dažniausiai rašo apie seksą. Vienintelis būdas rašyti – tai rašyti atvirai. Man patinka detalės ir aš visad maniau, kad konkretūs momentai leidžia klausytojui labiau įsijausti į dainą“, – sako pati Tami.

Viename iš savo vaizdo klipų ji bučiuojasi pati su savimi. Jos elektronikoje girdisi trance ir house muzikos elementai. Gyvai Tami dainas atlieka su savadarbiu perkusiniu instrumentu, pritvirtintu prie jos tarpukojo. Tikrai nekasdienis vaizdelis, vertas jūsų dėmesio. Tinklalapis „Fader“ rašo, kad nuo Tami T koncertuose neįmanoma atplėšti akių: „Pasiruoškite būti užvaldyti šios nepraustaburnės kūrėjos ir jos kandžių dainų.“

REKLAMA

Po Tami T pasirodymo klausytojai sulaukė pagrindinės vakaro bombos. Su Fever Ray scenoje pasirodė ir dar penkios jos grupės narės – merginos iš Irano, Kolumbijos, Argentinos ir Švedijos. Kiekviena jų įkūnijo savitą simbolišką personažą, metančią iššūkį tradiciniam moters įvaizdžiui. Visos jos buvo Fever Ray, tarsi skirtingi Karin alter ego. Pati Karin taip pat pasirodė su originaliais apdarais. Prasmių ir poteksčių buvo daug – tik spėki jas šifruoti.

Šią estetiką jau buvo galima išvysti Fever Ray vaizdo klipuose, kurio autorius - kūrybos vadovas Martinas Falckas. Šviesų raižomoje neoninėje scenoje šios anarchistės sukurs tikrą orgiją ir įgyvendins savo fantazijas. Šios gitaromis ginkluotos, kovingos ir spalvingos moterys audringai kvies į kovą už seksualinę laisvę, už buvimą savimi, prieš normas ir suvaržymus.

Didžioji dalis koncerto detalių buvo laikomos paslaptyje, tačiau tarp naujojo albumo kūrinių skambėjo ir didieji Fever Ray hitai: serialo „Vikingai“ žiūrovams gerai pažįstama „If I Had A Heart“, „When I Grow Up“, „Concrete Walls“, „Triangle Walks“ ir „Keep The Streets Empty For Me“. Švedų muzikos žvaigždė retai duoda interviu ir atmeta visas jai svetimas įtakas. Fever Ray koncertas nustebino net visko mačiusius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų