REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Persikelkime į Žagarės miestelį prieš 100 metų – tokį jį, pagamintą iš imbierinių sausainių, atkūrė miestelio gyventojai ir Žagarę mylintys žmonės. Jame galima pamatyti ir visas penkias tuo metu stovėjusias bažnyčias, krautuves su iškabomis ar moderniausią tų metų Lietuvoje kino teatrą.

Persikelkime į Žagarės miestelį prieš 100 metų – tokį jį, pagamintą iš imbierinių sausainių, atkūrė miestelio gyventojai ir Žagarę mylintys žmonės. Jame galima pamatyti ir visas penkias tuo metu stovėjusias bažnyčias, krautuves su iškabomis ar moderniausią tų metų Lietuvoje kino teatrą.

REKLAMA

Ši idėja jau trečius metus vienija žagariečius. Kepdami miestelio pastatus jie prisigalvoja ir inovatyvių sprendimų, kad šie būtų kuo labiau panašūs į originalus.

Rūta su Žagarės vaikų dienos centro kolektyvu ir vaikais iškepė malūną. Kepimui naudojo ypatingą techniką, pavyko tik iš trečio karto.

„Rinkomės, ką kepti, ir taip pamąstėme, kad reikia kepti malūną. Ir iškarto tokia mintis, kad reikia jį kepti vientisą ir apvaliai. Tešlą išsikočiojome ant sviestinio popieriaus, jį mėginome apsukti keramikinį vazonėlį“, – pasakoja žagarietė Rūta.

REKLAMA
REKLAMA

Arvydas pasakoja, kad didžiausią bažnyčią su žmona lipdė ne vieną dieną, o baigė tik prieš pat renginį.

„Tris ilgus vakarus lipdžiau į krūvą aš. Paryčiais pabaigėm, naktį šiek tiek nusnaudėm, nes dieną reikia darbus dirbt, nėra kada“, – sako žagariškis Arvydas.

REKLAMA

Kristina pasakoja kaip jai sekėsi kepti ir lipdyti liuteronų bažnyčią.

„Sunkiausiai sekėsi su liuteronų bažnyčia, nes su tešla bėdos kilo ir taip toliau, ir vienas vargas tokį milžiną ten suklijuoti. Buvo darbo tikrai. Realiai pagal duotus mastelius ji turėjo būti daug didesnė, bet į orkaitę netilps tokia“, – teigia žagarietė Kristina.

Iškepė 114 pastatus

Pirmieji Žagarės regioninio parko lankytojai negali pagyrų darbštiems kepėjams:

„Labai įdomu, taip skrupulingai atliktas darbas, čia šitiek.“

„Kai atvažiavom labai atrodo tikroviška, kaip tikram gyvenime. Matai, kad padarė tikri žmonės, tai manai, kad tikrai ne iš sausainių.“

REKLAMA
REKLAMA

„Labai įdomu, aš kelius metus nebuvau, šiemet pirmą sykį, tai labai patinka.“

„Šiais metais mums pavyko iškepti 114 pastatų, tam prireikė 1824 detalių. Šiais metais pasipildėme ir žmonėmis, kurių turime 463, galėjote parodoje pastebėti ir medžių, jų turime 141, na ir žinoma arklių su vežimais, kurių turime 14“, – pasakoja gamtos mokyklos specialistė Greta Makaveckienė.

Idėja – atkreipti dėmesį į Žagarę

Prieš šimtą metų Žagarė buvo vienas svarbesnių Lietuvos miestų, kuriame gyveno daugiau nei 10 tūkstančių žmonių. Šių metų idėja – atkreipti visuomenės dėmesį į gerokai sunykusį Žagarės senamiestį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasirinkome būtent prieš 100 metų, nes tuomet buvo daugybė parduotuvėlių, daugybė pastatų kurie buvo puošnūs, gražūs, o šiandien dienai yra praradę dalį savo vaizdo. Tai dabar toj pasakoj galima pamatyti ir tiesiog paskatinti atkreipti dėmesį kas yra išlikę“, – teigia Žemaitijos saugomų vietovių direkcijos kraštotvarkininkė Giedrė Rakštienė.

„Daugiau kaip prieš 100 metų, Žagarė buvo vadinama 5 bažnyčių miestu. Stovėjo 2 katalikų bažnyčios, abi šv. Petro ir Povilo, liuteronų bažnyčia, cerkvė ir koplyčia. iki šios dienos išlikusios tik 3, tačiau parodoje lankytojas gali pamatyti visas 5“, – teigia Žagarės regioninio parko administratorė Modesta Bielskienė.

REKLAMA

Kepė ir lipdė šį istorinį Žagarės miestelio maketą ne vien žagariečiai.

„Įsijungė atskiros Žagarės organizacijos, įsijungė žagariečių šeimos, bet įsijungė ir Joniškyje, ir šalia Žagarės gyvenančios kitose vietovėse, tiesiog Žagarę mylintys žmonės“, – sako Žemaitijos saugomų vietovių direkcijos kraštotvarkininkė Giedrė Rakštienė.

Po visų švenčių šis pasakiškas Žagarės miestelis tradiciškai bus suvalgytas su arbata. 

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų