REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektroninė sveikatos sistema paralyžiuota antrą dieną iš eilės. Gyventojai piktinasi, o Registrų centras tikina, kad situacija daug sudėtingesnė nei buvo manyta iš pradžių, mat reikia atnaujinti visus elektroninės sveikatos sistemos duomenis.

Elektroninė sveikatos sistema paralyžiuota antrą dieną iš eilės. Gyventojai piktinasi, o Registrų centras tikina, kad situacija daug sudėtingesnė nei buvo manyta iš pradžių, mat reikia atnaujinti visus elektroninės sveikatos sistemos duomenis.

REKLAMA

Gydytojai yra priversti pacientams išrašinėti popierinius receptus, o kai kur medikai jų jau ir pritrūko. O sveikatos apsaugos ministerija ramina ir gydytojus, ir pacientus, bei prašo jų kantrybės ir be reikalo neplūsti į vaistines.

Marijampolietė Agnė atskubėjo į vaistinę nupirkti medikamentų sergančiai dukrai. Tačiau štai vaistininkė moteriai aiškina, kad elektroninė sveikatos sistema neveikia ir šiandien ir vaistus moteris gali įsigyti tik už visą kainą:

„Dukra serganti, išrašyti jau kokios 3–4 dienos, tai tą dieną, kai išrašė, nenusipirkau, o staiga sutriko sistema ir dabar nežinau.“

REKLAMA
REKLAMA

Sutrikę bei pasipiktinę ir kiti marijampoliečiai. Dar vakar išgirdę, kad po paros elektroninė sveikatos sistema bus sutvarkyta, šiandien nusipirkti reikiamų vaistų žmonės suskubo į vaistines, tačiau ir įpusėjus dienai gyventojai lieka be medikamentų:

REKLAMA

„Kiek girdėjau, tai jau turėjo nuo vakar pradėti dirbti, bet nedirba dar ir šiandien.“

„Ir vakar buvau, ir užvakar buvau, ir šiandien. Gerai, kad netoli gyvenu, tai galiu vaikščioti, o jeigu kam reikia?“

„Išrašė daktarė, buvau pas daktarę, bet palauksiu dabar, ką darysi. Iš ryto gal eisiu.“

„Negerai, nelabai sklandžiai, sakyčiau, po to karantino neįsivažiuoja niekas.“

„Nesirgti geriau, va!“

Gydytojai sako, yra priversti dirbti ekstremaliomis sąlygomis, mat antrą dieną neveikiant elektroninei sveikatos sistemai, kyla daug nepatogumų. Gydytojams tenka grįžti ir prie popierinių receptų, ir prie kompensuojamųjų vaistų paso, o toks popieriukų pildymas užtrunka gerokai ilgiau.

REKLAMA
REKLAMA

Maža to, medikai negali išsiųsti ir elektroninių siuntimų, dėl to tarp gydymo įstaigų dažnai pasitaiko nesusikalbėjimas.

„Išsiųsti mes jų negalime, tai nuvažiavus pacientui į kitą gydymo įstaigą, jisai mūsų siuntimo nemato. Tai paprastai tenka atspausdinti ir paduoti pacientui tokį siuntimą“, – sako šeimos gydytoja Rima Račkienė.

Tiesa, puse lūpų kalbama apie tai, kad kai kur medikai pritrūko ir popierinių receptų, tad tenka sukti galvą, iš kur jų gauti. Sveikatos apsaugos ministerija atšauna, kad tokius popierinius receptus medikai paprasčiausiai gali atsispausdinti.

Pirmiausia Sveikatos apsaugos ministerija rekomenduoja į vaistines atvykusiems pacientams, turintiems elektroninius receptus, ateiti kitą dieną, kai galbūt jau veiks sistema. O jei pacientai laukti negali, tuomet jie turi kreiptis į gydytoją popierinio recepto. Jei recepto reikia skubiai, nedidelį kiekį vaistų esą gali parduoti ir vaistininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Farmacijos specialistas turėtų žiūrėti į skyrimų istoriją, tai tokiu atveju, jei visai neseniai vaistai buvo skiriami kompensuojamų vaistų pase. Toks asmuo turėtų atsinešti kompensuojamų vaistų pasą, kur specialistas galės įsitikinti, kad vaistai buvo skiriami. Ir galės tam tikrą kiekį išduoti be recepto“, – pasakoja Farmacijos politikos skyriaus patarėjas Justas Mačinskas.

Tiesa, Registrų centro serverinę pirmadienį užpylus vandeniui, duomenų atkurimo darbai vyksta iki šiol. Dar vakar Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius žadėjo, kad elektroninės sveikatos sistema bus atkurta per parą, tačiau ji dar ir šiandien neveikė.

REKLAMA

Aiškėja, kad sutrikimai yra didesni nei manyta iš pradžių, mat visus elektroninės sveikatos sistemos duomenis reikia atnaujinti, o kiek tai užtruks, vis dar nėra aišku.

„Sutrikimai išties buvo neeiliniai, ta situacija neeilinė. Tačiau kalbant apie pačią elektroninės sveikatos sistemą, ji savo dydžiu tikrai niekam neprilygsta jokiam kitam registrui, duomenų kiekis ten milžiniškas. Ir juos visus atnaujinti tiesiog technologiškai užtrunka tas procesas, kol tie duomenys bus atkurti. Kol jie visi nebus atkurti, ta pati sistema, deja, bet ji negali funkcionuoti tinkamai“, – teigia Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus.

Lietuvos vaistinių asociacija skaičiuoja, kad daugiau nei 1300 vaistinių antrą dieną iš eilės susiduria su iššūkiais ir negali aptarnauti pacientų. Kone kiekvieną dieną vaistinėse su elektroniniais receptais įsigyjama apie 50 tūkstančių vienetų vaistų. Kai kurie iš pacientų tų vaistų laukti negali, nes jie yra gyvybiškai reikalingi.

REKLAMA

„Tikrai yra tokių atvejų, kuomet pacientas negali laukti. Pavyzdžiui, jei jam reikia vartoti insuliną, perrišti tam tikrus tvarsčius ir naudoti tam tikrus medikamentus, būtent reikia šią dieną ir negalima palaukti“, – kalbėjo vaistinių asociacijos vadovė Kristina Nemaniūtė Gagė.

Registrų centrui per naktį pavyko atkurti tik dalį sistemos duomenų. Skelbiama, kad jau veikia Juridinių asmenų, Hipotekos, Turto arešto aktų registras, taip pat Piniginių lėšų apribojimų informacinė sistema.

Taip pat karštąja koronaviruso linija registruojami pacientai išsitirti dėl COVID-19. Tiesa, registracija vyksta ne elektroniniu, bet rankiniu būdu, pildomi popieriai. Tačiau, kada pradės veikti Elektroninės sveikatos sistema ir gyventojai galės gauti jiems elektroniniu būdu išrašytus vaistus, kol kas negali pasakyti ir Registrų centras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų