REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu, kalbant apie artėjantį euro įvedimą, daug dėmesio skiriama sąžiningam kainų perskaičiavimui. Prekybininkai ir paslaugų teikėjai kviečiami prisijungti prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo. Visuomenė nuolat ir gausiai apie tai informuojama ir, be abejonės, tai yra gerai, tačiau šalia viso to kyla klausimas – kas gresia tiems verslininkams, kurie sukčiauja?

Pastaruoju metu, kalbant apie artėjantį euro įvedimą, daug dėmesio skiriama sąžiningam kainų perskaičiavimui. Prekybininkai ir paslaugų teikėjai kviečiami prisijungti prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo. Visuomenė nuolat ir gausiai apie tai informuojama ir, be abejonės, tai yra gerai, tačiau šalia viso to kyla klausimas – kas gresia tiems verslininkams, kurie sukčiauja?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar prisijungę prie memorandumo verslininkai ir kiti prekių bei paslaugų pardavėjai kainas perskaičiuoja ir skelbia laikydamiesi nustatytų taisyklių, tikrina 17 priežiūros institucijų. Šių institucijų darbą koordinuojanti Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba rugsėjo mėnesį atliktų patikrinimų rezultatus, taip pat pažeidėjų sąrašą skelbs spalio viduryje.

REKLAMA

Įspėjimas arba bauda iki 10 000 litų

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija (VNMPI) prie Ūkio ministerijos atlieka pardavėjų ir paslaugų teikėjų skelbiamų kainų nurodymo, perskaičiavimo ir apvalinimo specialiuosius patikrinimus.

Inspekcija prekių ir paslaugų dvejopų kainų nurodymo atitikties patikrinimų metu tikrina:

  • ar kainos nurodytos dviem valiutomis;
  • ar pritaikytas tinkamas perskaičiavimo kursas;
  • ar apvalinimas atitinka teisės aktų reikalavimus;
  • ar kainos nurodomos suprantamai, neklaidinančiai.

 

REKLAMA
REKLAMA

Jei nustatoma, kad prekių ar paslaugų kainos nurodomos, perskaičiuojamos ir (ar) apvalinamos nesilaikant teisės aktuose nustatytų reikalavimų, taikydama Įstatymo 29 straipsnio 2 dalyje nurodytas administracines nuobaudas, inspekcija pasiūlo pardavėjui ar paslaugų teikėjui nedelsiant pašalinti kainų nurodymo, perskaičiavimo ir (arba) apvalinimo netikslumus, o jeigu jų pašalinti nedelsiant nėra galimybės, – pašalinti juos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo patikrinimo ir apie tai informuoti priežiūros instituciją. Lietuvos Respublikos euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo 29 straipsnis numato atsakomybę už šio įstatymo pažeidimus:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. „<...> fiziniams asmenims skiriamas įspėjimas, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – įspėjimas arba bauda iki vieno tūkstančio litų“;

2. „Už pakartotinį šio įstatymo pažeidimą fiziniams asmenims skiriama bauda iki penkių tūkstančių litų, juridinių asmenų vadovams ar jų įgaliotiems asmenims – bauda nuo vieno tūkstančio iki dešimties tūkstančių litų“.

„Prekių pardavėjas ir paslaugų teikėjas savo nuožiūra gali pasirinkti, kuri kaina (litais ar eurais) kainų etiketėje, kainoraštyje ar kitoje kainoms nurodyti naudojamoje priemonėje bus nurodoma pirma, tačiau rekomenduojama abi kainas (litais ir eurais) nurodyti viename matymo lauke, pagrindine valiuta nurodytos kainos simbolių dydis neturi būti mažesnis negu nepagrindine valiuta nurodytos kainos“, – informuoja Paslaugų kontrolės skyriaus vedėja Rima Tuganauskaitė.

REKLAMA

Verslininkai jau moka baudas

VNMPI rugsėjo 1–30 dienomis atliko 335 ūkio subjektų (iš jų 230 miestų savivaldybėse ir 105 – rajonų) prekių ir paslaugų dvejopų kainų nurodymo atitikties patikrinimus.

Patikrinti 35 ūkio subjektai, kurie yra pasirašę Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą, UAB „Norfos mažmena“, UAB „Rimi Lietuva“, UAB „Maxima LT“ ir UAB „ALG knygynai“ patikrinimo metu nustatyta prekių ir paslaugų dvejopų kainų nurodymo atitikties pažeidimų (kainos nenurodytos dviem valiutomis, kainos apvalinimas neatitinka teisės aktų reikalavimų ar perskaičiuojant kainas pritaikytas netinkamas keitimo kursas, kainos nurodytos neaiškiai, klaidinančiai).

REKLAMA

„Dėl rastų pažeidimų 69-iems ūkio subjektams (pardavėjams, paslaugų teikėjams) paskirti įspėjimai, iš jų – keturiems ūkio subjektams, pasirašiusiems Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą. Vienam ūkio subjektui, UAB „Skaitmeninis pasaulis“ (Kaunas), paskirta 1 000 litų bauda už pakartotinai nustatytus pažeidimus“, – pasakojo inspekcijos viršininkas dr. Renaldas Čiužas.

Daugiausia patikrinimų atlikta didžiuosiuose miestuose – 70 proc. (237). Iš jų 48 metu (20 proc.) rasta pažeidimų. Mažesniuose miestuose atlikti 98 patikrinimai, pažeidimų nustatyta per 14 iš jų (14 proc.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inspekcija patikrino 6 634-ių pavadinimų ne maisto prekių ir paslaugų dvejopų kainų nurodymo atitiktį. Iš jų 689 ne maisto produktams nustatyti pažeidimai (10,4 proc. visų tikrintų prekių ir paslaugų).

Inspekcijos viršininkas dr. R. Čiužas pabrėžė, kad dažniausiai nustatomi šie pažeidimai: 58 proc. – kainos nenurodytos dviem valiutomis; 34 proc. – kainos apvalinimas neatitinka teisės aktų reikalavimų. Kiti pažeidimai: perskaičiuojant kainas pritaikytas netinkamas keitimo kursas (7 proc.); kainos nurodytos neaiškiai, klaidinančiai (1 proc.).

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų