Vis tik už daugelį įdomesnių stovyklų šiemet teks pakloti kelis šimtus, kai kur – ir apie 1 tūkst. eurų. Ir, nors savivaldybės yra įpareigotos finansuoti vaikų vasaros stovyklas, kai kur moksleiviui skirta suma nesiekia nė 5 eurų.
Taigi kokių unikalių stovyklų šiemet yra, kada į jas patartina registruotis ir kiek jos kainuoja?
Vasaros stovyklų kainos – ar brango?
„Zigzag.lt“ pardavimų vadovė Lina Juzakėnienė skaičiavo, kad šią vasarą dienos stovyklų kainos svyruoja nuo 100 (4 d.) ir 130 eurų (5 d.) iki 340 eurų.
O stovyklų su nakvyne (6–8 d.) – nuo 190 iki 609 eurų.
L. Juzakėnienė pastebi, kad šiemet kelialapiai pabrango apie 10–20 proc. dėl padidinto minimalaus darbo užmokesčio ir panaikintos pridėtinės vertės mokesčio lengvatos.
Sostinės vaikų ir jaunimo centro „Hobiverse“ stovyklų koordinatorė Anna Pavlova vardijo, kad pusės dienos stovyklų kainos nepakito, o visos dienos stovyklos pabrango 5–10 proc. dėl didesnių maitinimo, edukacijų ir priemonių kainų.
Tuo metu „Stovyklumuge.lt“ vadovė Kristina Abrutienė nurodė, kad vidutinė dieninės stovyklos kaina šiemet yra apie 200 eurų, su nakvyne – 300 eurų. Pigiausia stovykla atsieina 150, brangiausia – 500 eurų.
K. Abrutienės teigimu, šiemet stovyklų pabrangimas – neženklus, dauguma organizatorių kainų nekėlė ir jos išliko panašios kaip pernai.
Brangiausios stovyklos – kiek kompensuoja?
Vasaros stovyklų kainų galima rasti įvairių. Pvz., 7 d. stovykla „Pasaka“ Klaipėdoje, prie jūros, 8–18 m. amžiaus jaunuoliams kainuoja 410 eurų.
6 d. trukmės „Ekstremali stovykla“ Druskininkuose 8–17 m. amžiaus vaikams, siūlanti laipiojimus medžiais, jodinėjimą, sniego kartingus ir pan., atsieina 450 eurų.
580 eurų gali tekti pakloti už 12–14 m. amžiaus jaunuolių stovyklą „Ugniniai aitvarai“ Molėtuose, kur 6 d. bus organizuojami kūrybiniai vakarai, diskusijos, žygiai, puoselėjama savivertė, pagarba, komandinis darbas.
8 d. trukmės talentų vasaros stovykla Palangoje 7–17 m. amžiaus jaunuoliams, kurią ves dainavimo, aktorystės, dailės, šokių ir video kūrimo dėstytojai, kainuoja 619 eurų.
O daugiausia atsieina stovyklos užsienyje. Tarkime, 8 d. stovykla Bulgarijoje kartu su skrydžiais ir nakvyne kainuoja 799 eurus. Už 8 d. stovyklą Italiojoje „Sirena“ gali tekti pakloti ir 1045 eurus.
Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros 2024 m. duomenimis, savivaldybių skiriamos sumos vaikų stovykloms skiriasi ženkliai: kol vienur jos artėjo link 30 eurų vienam moksleiviui, kitur nesiekė ir 5 eurų.
Daugiausiai pinigų vaikų vasaros stovykloms iš savivaldybių pernai skyrė Vilniaus miestas – 801 011 eurų. Mažiausiai – vos 2 500 eurų – buvo skirta Širvintų rajone, o Neringos savivaldybė apskritai neskyrė nė cento.
Taigi bendrai visoje Lietuvoje vienam moksleiviui tekusi vidutinė suma stovykloms siekė vos 10,1 euro.
Neįprastos stovyklos – tik mamoms ir dukroms?
Kasmet atsiranda vis daugiau neįprastų, keistų ar unikalių stovyklų idėjų.
Pvz., Elektrėnuose yra organizuojama stovykla su haskiais, kur kiekvienas atvykęs vaikas gauna šunį, kuriuo turės rūpintis, su juo žaisti 7 dienas už 390 eurų.
6–12 m. amžiaus vaikams Palangoje organizuojama 7 d. žvejybos stovykla „Svajonių žuvis“ už 539 eurus, kur vaikai mokysis gaminti masalus, „gundys“ jais žuvis, kurias vėliau keps, virs ir išrūkys. Taip pat mokysis apie užtvankas ir ekologiją.
Už 380 eurų 13–17 m. amžiaus jaunuoliai 7 d. Druskininkuose gali užsiimti joga, mokytis kvėpavimo technikų, medituoti.
Už 520 eurų siūloma 9–17 m. amžiaus vaikus išmokyti valdyti kaitą, burlaivį ar baidarę Šilutėje, 6 d. trukmės Kintų kaitų stovykloje.
Klaipėdoje 8–18 m. amžiaus vaikai ir jaunuoliai už 580 eurų galės 6 d. mokytis vairuoti kartingus.
Vilkaviškyje 8–16 m. paaugliai gali susipažinti su kino virtuve kurdami, rašydami, režisuodami, vaidindami ir filmuodami 6 d. trukmės stovykloje „Aš – kino fanas“ už 410 eurų.
Vilkaviškyje taip pat organizuojama „Laumių stovykla“ būtent mergaitėms ir merginoms nuo 10 iki 17 m., kur už 550 eurų bus ugdomas sąmoningumas, empatija ir emocinis intelektas.
O Molėtuose yra organizuojama būtent tik mamoms ir dukroms skirta patirtinė savaitgalio stovykla „Širšių lizdas“ už 570 eurų mamai ir dukrai arba už 770 eurų trims šeimos moterims, kur bus mokama girdėti ir suprasti vienai kitą.

Medicinos ar „anime“ stovyklos
Vienas iš įdomesnių variantų – vienintelė Lietuvoje medicinos stovykla už 179–279 eurus 5–16 m. vaikams (kainos šiemet nekilo).
Mažosios medicinos mokyklos produkto vadovė Lietuvai Rolanda Rainytė pasakojo, kad galima rinktis iš skirtingų stovyklų temų: „Jaunasis veterinaras“, „Laboratorijos mokslininkas“, „Medicinos įvadas jaunimui“ ir pan., kur siekiama įkvėpti meilę medicinai.
Stovyklų metu vaikai gauna ne tik teorinių žinių, bet jas pritaiko praktinėse veiklose su gydytojų instrumentais, atlikdami įvairius eksperimentus, vyksta į veterinarijas ir pan.
Tuo metu „Hobiverse“ šiemet organizuoja 15 vasaros stovyklų, kur kaina už 5 d. svyruoja nuo 100 iki 180 eurų (kainos šiemet taip pat nekilo).
Pasak A. Pavlovos, „Hobiverse“ turi apie 150 būrelių, tad nuolat bendrauja su vaikais ir jų tėvais, žino, kas jiems įdomu, kokių veiklų jie ieško – remiantis tuo organizuoja ir naujas stovyklas:
„Šiuo metu jau užimta apie 40 proc. vietų. Vis dar galime priimti apie 800 vaikų ir jaunuolių. Raginame tėvelius nedelsti – vietos sparčiai tirpsta.“
Ji paminėjo, kad į pirmas populiariausių stovyklų – „Vijurkas“, „Anime Manga“ ir „5 pojūčiai“ – pamainas vietų jau nebėra.
Vietos stovyklose tirpsta greitai
L. Juzakėnienė kaip vienas įdomesnių išskyrė naują Druskininkuose organizuojamą „Riedučių stovyklą“ (410 eurų) ir finansinio raštingumo ir investavimo stovyklą „Pinigų kodas“ (250 eurų).
Taip pat tarptautinę stovyklą Rumšiškių etnografijos muziejuje (349 eurai), kur vaikai apgyvendinami muziejaus viešbutyje, vežami senoviniais vežimais ir pan.
Ji nurodė, kad šiemet „Zigzag.lt“ vaikams siūlo virš 100 stovyklų. Didžiausias užsakymų srautas prasideda gegužę ir birželį, o populiariausios stovyklos būna išgraibstomos dar anksčiau – į kai kurias vietų jau nėra.
K. Abrutienė pastebi, kad šiemet tarp stovyklų labai populiarus aktyvus laisvalaikis gamtoje, anglų kalba, fizinis pasirengimas (stovyklos karo tematika).
Pernai portale „Stovyklumuge.lt“ organizatoriai siūlė 250 skirtingų stovyklų pamainų, šiemet jų yra jau 152.
Portalo vadovė irgi įspėjo, kad stovyklų pamainos sparčiai pildosi, į populiarias stovyklas vietų jau nebėra – į jas registruotis reikia vasario mėn.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!