REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie poilsiaujantieji pajūryje neatsistebi – tokiame dideliame mieste kaip Klaipėda nėra visą parą veikiančios vaistinės. Taigi netikėtai prireikus vaistų gyventojai būtų arba priversti kviesti greitąją, arba iki Kauno, ką kai kurie ir pasiryžta daryti. Vaistinių asociacija tikina, kad tokių vaistinių poreikį nulemia patys gyventojai, o dabar jis esą nėra didelis.

Kai kurie poilsiaujantieji pajūryje neatsistebi – tokiame dideliame mieste kaip Klaipėda nėra visą parą veikiančios vaistinės. Taigi netikėtai prireikus vaistų gyventojai būtų arba priversti kviesti greitąją, arba iki Kauno, ką kai kurie ir pasiryžta daryti. Vaistinių asociacija tikina, kad tokių vaistinių poreikį nulemia patys gyventojai, o dabar jis esą nėra didelis.

REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje veikia tik 5 per naktį budinčios vaistinės. Dvi yra Kaune ir po vieną Vilniuje, Šiauliuose ir Alytuje. Taigi jei gyvenant ar poilsiaujant pajūryje vėlai vakare ar naktį skubiai prireiktų vaistų, tektų kviesti greitąją medicinos pagalbą, vykti į priėmimo skyrių arba net važiuoti iki artimiausios budinčios vaistinės Kaune. 

Kai reikia, ir 200 kilometrų nieko nereiškia

Tai, kad vaistų vidurį nakties gyventojai iki Kauno atvažiuoja ne tik iš Raseinių ar Kėdainių, bet ir pajūrio, patvirtina ir Kaune visą parą jau arti 30 metų veikiančios BENU vaistinės vedėja Inga Norkienė. Ji teigė neįsivaizduojanti, kaip tokiame dideliame mieste gali nebūti budinčios vaistinės.

REKLAMA
REKLAMA

„Sunku įsivaizduoti, kaip dideliame mieste galėtų nebūti budinčios vaistinės, Kaune yra net dvi tokios vaistinės. Jeigu jau Alytus turi budinčią vaistinę, matyt, ir kiti miestai galėtų pasitempti. Tikrai yra rimtų situacijų, kai atvažiuoja žmonės ir iš to paties pajūrio ar Kėdainių, Raseinių, Šilutės. Nes jei reikia kažkokio gyvybiškai svarbaus vaisto, o mes turime, tai ir tie 200 kilometrų neatrodo didelis atstumas“, – sakė ji.

REKLAMA

Tiesa, jau nuo rudens situacija turėtų pasikeisti – planuojama, kad budinti vaistinė Klaipėdoje vėl turėtų atsidaryti.

„Netrukus, jau šį rudenį, Klaipėdoje, nakties metu pradės veikti „Gintarinės vaistinės“ vaistinė, kuri, tikiuosi, atlieps ten gyvenančių žmonių ir poilsiaujančiųjų poreikius“, – portalui tv3.lt nurodė Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė.

Neskuba ir į priėmimo skyrių, nevyks ir į vaistinę?

Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Steponkus taip pat palaikė budinčios vaistinės poreikį uostamiestyje.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai, kad budinčios vaistinės nėra visame mieste, pacientams, kuriems reikia įsigyti vaistų, yra problema. Kaip ir budinčios ligoninės, taip ir budinčios vaistinės turi būti. 

Aišku, visada yra išeitis ir, manau, tą žmonės renkasi – vyksta į priėmimo-skubios pagalbos skyrių ir ten tą pagalbą gauna. Bet jei tiesiog neapsižiūrėjai, kad neturi vaistų, tai turėtų tokia vaistinė būti. Turėtų regione būti tokia vieta, kur būtų galima gauti vaistų bet kuriuo paros metu“, – sakė jis. 

Vis tik kiek kitokios nuomonės dėl tokios vaistinės reikalingumo buvo Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyr. gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji teigė, kad nemažai uostamiesčio gyventojų tiek kaip į priėmimo skyrių patys nelinkę vykti, tiek greičiausiai į tokią vaistinę nevyktų dėl paprastos kasdienės priežasties – užpildytų daugiabučių kiemų ir sunkiai ten randamos vietos automobiliui pastatyti.

„Kiek tenka susidurti su greitąją kviečiančiais artimaisiais, tai problema yra užpildyti kiemai. Ir jei ir dabar žmonės į priėmimo skyrių dėl kažkokios menkos sveikatos problemos galėtų atvykti ir patys, nereikėtų greitosios pagalbos, didžioji dauguma yra tokių, kurie nevyksta dėl to, kad vėliau kieme neras, kur pastatyti automobilį. Kitas variantas – jie jau būna pavartoję alkoholio ir nebegali sėsti už vairo.

REKLAMA

Tai yra tokios problemos ir nemanau, kad tai pakeistų budinti vaistinė, nebent ji būtų labai arti gyvenamosios vietos. Ji kažkada yra buvusi Akropolyje, bet, kiek žinau, nepasiteisino, nes besikreipiančiųjų buvo labai mažai. Aišku, pasitaiko vienas kitas atvejis, kai prireikia vaistų ir galėtų patys nusipirkti, bet kai kurių vaistų galima rasti ir degalinėse, kurios dirba visą parą“, – pastebėjo N. Dambrauskienė.

Tuo metu poilsiautojams medikė sakė nuolat kartojanti, kad atsakingi žmonės, ypač jei keliauja su vaikais, atostogaujant vežasi ir vaistinėlę: „Manau, rūpestingi žmonės tuo pasirūpina ir didelių problemų nekyla. O kiti tampa akiplėšomis, kurie nori, kad jiems į lovą viską atneštų.“

REKLAMA

Nuolatinis pirkėjų srautas

Savo ruožtu Kaune budinčios BENU vaistinės vedėja I. Norkienė pasakojo, kad gyvenimas vaistinėje nakties metu toli gražu nesustoja. Čia per naktį apsilanko apytiksliai nuo 15 iki 100 klientų. Šioje vaistinėje vidutinis lankytojų skaičius stabilus jau daugybę metų.

„Naktinė pamaina prasideda dar 22 valandą ir vasaros sezono metu tada išties matome ryškų klientų antplūdį. Daugiausiai tai – jaunesni, darbingo amžiaus žmonės, gal dalis jų tikisi, kad vakare ar naktį bus mažiau pirkėjų, bet kadangi daug kas to tikisi, tai jų nemažai ir sulaukiame. 

Taip pat kiti tikisi, kad tokiu metu bus mažiau kompensuojamųjų vaistų receptų, kas pagreitina aptarnavimą. Kiti tik tokiu metu baigia darbą ir jiems patogiau užsukti. Taigi srautas yra nuolatinis ir nesibaigiantis“, – sakė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistinės vedėja pasakojo, kad pacientų nestinga ir vėliau naktį, tų, kurie kreipiasi dėl išties skubių priežasčių. „Visko jiems prireikia, dažniausia priežastis yra įvairios lokacijos skausmas – kažką suskaudo, susuko, prasidėjo migrena, dantis supūliavo. Prireikia ir skubiosios kontracepcijos, ir kūdikių maisto, sauskelnių, higienos priemonių. Kai kurie tiesiog pasivaikščioję vakare pro šalį kažko užeina nusipirkti.

Aišku, sulaukiame pacientų ir iš skubiosios pagalbos skyrių, kurių Kaune yra ne vienas, jiems reikia ir antibiotikų, ir akių lašų, potrauminių priemonių – tvarsliavos, dezifekcinių priemonių. Yra buvę atvejų, kai pirmiausia pacientas atbėga į vaistinė galvodamas, kad čia kur kas paprasčiau gaus pagalbą. Bet vaistininkas patarė jam kreiptis į priėmimo skyrių ir grįžęs po kelių valandų žmogus dėkojo, kad vis tik paklausė vaistininko“, – pasakojo I. Norkienė.

REKLAMA

Ji pridūrė, kad vasarą gyventojų aktyvumas ypač didelis, nes padaugėja traumų, virškinimo trakto infekcijų, alerginių reakcijų į vabzdžių įkandimus. „Nors antibiotikų poreikis dėl išaugančių gripo, peršalimo atvejų didesnis šaltuoju metų laiku, peršalimų pasitaiko ir vasaros metu. Juos sąlygoja ir kondicionieriai, taip pat padaugėjo kovido infekcijos atvejų, tai irgi augina srautą. Be to, dar COVID-19 pandemijos pradžioje dalis gyventojų dėl saugumo ribodami kontaktus specialiai ateidavo naktį, kad būtų aptarnauti pro langelį. Aišku, visada aktualu lėtinės ligos, kurios kartkartėmis linkusios pablogėti“, – pasakojo vaistinės vedėja. 

REKLAMA

Štai Vilniaus budinčioje BENU vaistinėje klientų skaičius svyruoja nuo 30 iki 145 per naktį. Lygindami darbą su laikotarpiu prieš pandemiją, jos atstovai nurodo, kad paskutiniu metu vidutinis lankytojų skaičius naktį buvo padvigubėjęs. 

Pasak Vilniuje budinčios vaistininkės, nakties metu klientai dažniausiai taip pat ieško vaistų nuo skausmo ar temperatūrai malšinti bei receptinių antibiotikų. Dažnai reikalingi ir vaistai nuo viduriavimo, kvėpavimą palengvinantys ar kosulį malšinantys vaistai, širdies lašai ir valerijonas bei medikamentai nuo traumų – antiseptiniai vaistai ar pleistrai.

Budinčios vaistinės poreikį nulemia patys gyventojai

Nors šalyje teveikia 5 budinčios vaistinės, K. Nemaniūtė-Gagė pažymėjo, kad nemažai vaistinių daugumoje Lietuvos miestų ir taip dirba daug ilgiau nei kitos įstaigos – iki 20 val. ar net 23 val. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip aiškino ji, naktį budinčių vaistinių skaičių nulemia patys gyventojai – jei tokių paslaugų jiems reikėtų, vaistinės dirbtų ir nakties metu. 

„Šiuo metu nepastebime tokio poreikio, nes naktinių vaistinės lankytojų tikrai nėra daug, paprastai vaistinių preparatų įsigijimą gyventojai planuoja iš anksto, o nutikus netikėtiems sveikatos sutrikimams kreipiasi į gydymo įstaigas. Naktį vaistinėse dažniausia įsigyjami vandens buteliukai, vaistai nuo skausmo, sauskelnės bei kontracepcijos priemonės“, – sakė vaistinių asociacijos pirmininkė.

Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad farmacijos specialistų Lietuvoje labai trūksta, todėl natūralu, kad žmonės nori pailsėti. Tuo metu naktinis darbas yra sudėtingas ir varginantis. 

REKLAMA

„Esant šių specialistų trūkumui kartais yra sudėtinga užtikrinti visų vaistinių darbą dienos metu, o ką jau kalbėti apie naktines pamainas. Be to, kai apsilanko labai mažas pacientų skaičius, toks darbas vaistinėms dažnu atveju yra nuostolingas“, – komentavo Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė.

Kitose šalyse numato kompensavimo mechanizmą

Ji pridūrė, kad kitose Europos Sąjungos valstybėse, pvz. Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, yra priimtas sprendimas, kad vaistinės turi budėti ir naktį, bet tokiu atveju arba savivaldybė, arba valstybė numato kompensavimo mechanizmą. 

„Lietuvoje praeityje buvo taikoma praktika, kuomet savivaldybė kompensuodavo naktinių vaistinių darbą, tačiau šiuo metu jokia savivaldybė nėra informavusi, jog jos gyventojams būtų reikalinga užtikrinti vaistinės darbą ir naktį“, – sakė K. Nemaniūtė-Gagė.

Pašnekovė patarė būtinų vaistų, kuriuos paprastai vartoja žmogus, turėti namuose, asmeninėse vaistinėle, o nutikus nenumatytam atvejui ir staiga pablogėjus sveikatai kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Klaipėdoje ir tikrai labai reikalinga vaistinė kuri dirba naktį, tikrai yra buve situacijų, kai skubiai reikia vaistu, o nei viena vaistinė nedirba ir turi kentėt ir laukti, kada atsidarys...
Tai dar kartą įrodo , kokia supuvusi sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje ! Žuvis genda nuo galvos , okai tos galvos sveikatos apsaugoje net nėra ,tai nieko nuostabaus ! Žmonės valdžiai mažiausiai rūpi ! Gi buvo laikai , kai kiekviename mieste buvo budinčio vaistinės !
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų