REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alė Sima

Mūsų mamų ir močiučių mėgtas medėjantis alavijas padeda ne tik gydyti daugelį ligų, bet ir puoselėti grožį: moterys odai prižiūrėti jį naudoja jau daugiau kaip 2 000 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Balzamuoti faraonai

Medėjantis alavijas – populiarus augalas, kurį galima rasti ant daugelio namų palangių. Liaudiškai jį vadiname alijošiumi, vaistu nuo dešimties ligų. Iš tiesų yra daugybė alavijų rūšių ir daugelį iš jų auginame, tačiau bene seniausiai auginamas ir vienas populiariausių yra medėjantis alavijas (Aloe arborescens Mill.). Savaime alavijai auga Afrikoje, Madagaskare, Arabijoje.

REKLAMA

Alavijas jau 3 500 metų naudojamas kaip vaistas ir vadinamas namų daktaru. Gydomosios medėjančio alavijo savybės buvo žinomos jau senovės Egipte. Juo gydytos odos ligos, vidurių užkietėjimas. Senovės egiptiečiai tikėjo, kad alavijo „kraujas“ žmogui teikia grožio, sveikatos ir nemirtingumo. Todėl alavijai naudoti net faraonams balzamuoti.

Medėjančio alavijo lapuose yra net 200 aktyviųjų medžiagų, eterinių aliejų, vitaminų. Mokslo tyrimais įrodyta, kad alavijas veiksmingai gydo plaučių ligas, o jo sultys mažina gliukozės kiekį kraujyje. Alavijuje esantys polisacharidai laisvina vidurius. Be to, alavijas naudingas sergant peršalimo ligomis, bronchitu, bronchine astma, lėtiniu gastritu, sutrikus tulžies ir kepenų veiklai, jis geriną apetitą ir virškinimą.

REKLAMA
REKLAMA

Preparatai iš alavijo paprastai vartojami ne ilgiau kaip savaitę. Alavijo sulčių reikėtų vengti moterims menstruacijų ir nėštumo metu, esant vidiniams kraujavimams, sergant hemorojumi. Šviežios augalų sultys veiksmingai naikina bakterijas, todėl jomis galima gydyti žaizdas, egzemas, psoriazę, nudegimus, nušalimus, sunkiai gyjančias opas.

Alavijo išdžiovintos sultys vadinamos sabūru. Mažos jo dozės žadina apetitą, gerina virškinimo trakto veiklą, o didelės dozės – laisvina vidurius, skatina kraujo patekėjimą į pilvo ertmės organus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tinka tik subrendę

Vaistinei žaliavai tinka tik žali, sveiki, ne trumpesni kaip 15 cm ilgio lapai nuo žemutinės ir vidurinės stiebo dalies. O tokie dažniausiai būna ne jaunesnių kaip dvejų metų augalų. Bet geriausia skinti ne jaunesnių kaip 5 metų augalų lapus. Prieš skinant 10 dienų reikėtų augalo nelaistyti. Nupjautus lapus reikėtų savaitę palaikyti šaldytuve, mat jiems būnant tamsoje ir žemoje temperatūroje pasigamina biogeniniai stimuliatoriai – medžiagos, kurios skatina gyvybinius procesus. Jie gerina medžiagų apykaitą, slopina uždegimus, padidina organizmo atsparumą ligoms, gaivina organizmą po gydymo antibiotikais, chemijos preparatais, gydo žaizdas ir nudegimus. Toks alavijo ekstraktas padeda nuo akių ligų, bronchinės astmos, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės, lėtinio gastrito, vidurių užkietėjimo, sutrikus tulžies ir kepenų veiklai.

REKLAMA

Lapai grožiui

Kosmetikoje alavijas dažniausiai naudojamas išsausėjusiai odai gelbėti, nes padeda sulaikyti drėgmę epidermyje. Šis augalas mažina ultravioletinių spindulių sukeltą paraudimą bei uždegimą, tad nuramina saulės įkaitintą odą, palengvina uždegimines ir alergines odos reakcijas, gydo egzemas, žvynelinę. Alavijas skatina kolageno gamybą ir sumažina žalojantį laisvųjų radikalų poveikį, taigi stabdo senėjimo reiškinius.

Tam reikia aštriu peiliu išpjauti vidinę lapo dalį, vadinamą parenchima, ir dėti ją ant odos. Iš parenchimos galima pasidaryti ir kompresus nuo negilių žaizdų, nudegimų, nubrozdinimų – augalo griežinėlius uždėti ant odos ir uždengti orui nepralaidžiu tvarsčiu. Toks tvarstis gali būti laikomas iki paros. Jei alavijas pridžiūvo, jo nelupkite, o sudrėkinkite vandeniu ir laukite kol atšoks. Lapo želę galima susmulkinti ir naudoti gaminant losjonus, kremus, tepalus.

REKLAMA

Liaudiški receptai su alaviju Nuo peršalimo 2 dalys alijošiaus, po 3 dalis medaus ir citrinos. Citriną su žieve, prieš ruošdami vaistus, pusvalandį palaikykite stiklinėje vandens, kurioje ištirpytas 1 arbatinis šaukštelis sodos. Išspauskite alavijo sultis ir sumaišykite su ištirpytu medumi bei malta citrina. Masę laikykite šaldytuve, vartokite po šaukštą 30 minučių prieš valgį.

Nuo kosulio 7 alavijo lapai, 7 šaukštai medaus, 7 šaukštai sviesto, 2 šaukštai kakavos miltelių (gali būti ir kakavos sviestas). Alavijo lapus nuplaukite, nupjaukite jų dygliukus, sumalkite ir išspauskite sultis. Jas supilkite į pakaitintą sviestą ir medų, masę kruopščiai sumaišykite su kakava. Laikykite šaldytuve. Šiuos vaistus vartokite po šaukštą 3 kartus per dieną, geriausia – su šiltu pienu maždaug pusvalandį prieš valgį.

Nuo slogos 1 lapas alavijo. Išspaustas šviežias alavijo sultis lygiomis dalimis praskieskite vandeniu ir lašinkite į nosį 5–8 kartus per dieną.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų