REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„XX amžiaus Europos istoriją paženklinę nacių ir sovietų nusikaltimai žmogiškumui vieną dieną bus vienodai pasmerkti, o jų aukos bus tinkamai įamžintos. Tai paskutinė Europos moralinio ir vertybinio susivienijimo sąlyga, būtina kelyje į šalių tarpusavio atvirumą ir tikrąjį solidarumą“, - kalbėjo Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus Ukrainoje.

REKLAMA
REKLAMA

Viešėdamas Kijeve, Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus dalyvauja didžiojo Ukrainos bado minėjimo renginiuose. Tarptautiniame forume „Ukraina mena – pasaulis pripažįsta“, skirtame Holodomoro 75-osioms metinėms minėti, Ukrainos nacionaliniuose T. Ševčenkos operos rūmuose V. Adamkus pasakė kalbą.

REKLAMA

Pasak prezidento, šiandien prisimindami milijonų Ukrainos žmonių kančias ir tragišką likimą, esame liudininkai to, kokia galinga yra tautų ir žmonių atmintis - ji neleidžia paslėpti, iškreipti, paneigti ar užmiršti negailestingos totalitarinių režimų politikos, žiaurumo ir nusikaltimų žmogiškumui. „Mes niekada nepamiršime dešimtis milijonų Europos ir kitų regionų žmonių gyvybių nusinešusio genocido – žiaurios sovietų politikos, prieš 75-erius metus pasmerkusios badui darbščią ukrainiečių tautą, bei masinių komunizmo represijų prieš taikius Baltijos valstybių, Vengrijos, Lenkijos, Kazachstano, Afganistano, Rusijos ir kitų šalių gyventojus“, - šalies vadovo žodžius cituoja prezidento spaudos tarnyba.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidento nuomone, istorinė tiesa, nepaisydama kliūčių ir draudimų, visada randa savo kelią. Anot V. Adamkaus, ilgus dešimtmečius slėpti Stalino ir sovietų nusikaltimai žmogiškumui šiandien yra žinomi ir pasmerkti daugelio pasaulio šalių. Šalies vadovas pabrėžė, kad dar 2003 metais Jungtinėse Tautose bendru pareiškimu Holodomoro aukas prisiminė daugelis nuo sovietų režimo nukentėjusių šalių. 2005 metais ukrainiečių genocidą pasmerkė Lietuvos Seimas. Praėjusiais metais Holodomoro aukos prisimintos UNESCO rezoliucijoje, o šiemet šį atminimą dar kartą patvirtino Europos Parlamentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lietuvių tauta dalijasi šia skaudžia sovietų totalitarizmo nusikaltimų patirtimi su ukrainiečių tauta. Mes taip pat pergyvenome žiaurias sovietų represijas: masinius trėmimus ir nekaltų Lietuvos žmonių žudymus, nusinešusius kas ketvirto lietuvio gyvybę“, - teigė V. Adamkus. Pasak šalies vadovo, kitais metais bus minima gėdingo nacių ir sovietų sandėrio – Molotovo-Ribentropo pakto ir jo slaptųjų protokolų – 70-ies metų sukaktis. Tuomet, dviem totalitariniams režimams pasidalijus Europą, Lietuva, kaip ir daugelis kitų Europos šalių, buvo okupuota. „Tačiau, nepaisydama ilgus dešimtmečius skleisto melo ir sovietinės propagandos, lietuvių tautos atmintis, perduodama iš kartos į kartą, visą okupacijos laikotarpį palaikė mūsų Laisvės troškimą ir Nepriklausomybės dvasią“, - sakė prezidentas.

REKLAMA

Valstybės vadovo teigimu, šiandien tvirtai remiamas Ukrainos suverenitetas ir teritorinis vientisumas,  žmonių ryžtas imtis atsakomybės už savo ateitį demokratinių valstybių draugijoje. „Mes esame pasirengę dalytis bendra mūsų tautų Atmintimi su visu pasauliu - Atmintimi apie gilias Ukrainos kultūrines šaknis Europoje, Atmintimi apie už laisvę kovojusią ukrainiečių tautą ir Atmintimi apie Stalino žiaurumus šiai laisvei palaužti“, - sakė V. Adamkus. 

Prezidento nuomone, istorinės tiesos skleidimas nėra nukreiptas prieš konkrečią tautą ar šalį, tiesos sakymas – tai totalitarinio režimo nusikaltimų įvardijimas ir pasmerkimas. Lietuvos vadovas išreiškė viltį, kad ateis laikas, kai niekas nebemėgins paneigti žiaurios sovietų režimo politikos Ukrainoje ir niekas nesistengs įrodyti, kad po 25 tūkstančius ukrainiečių mirčių kasdien galėjo nulemti prastas derlius ar neūkiškumas. „XX amžiaus Europos istoriją paženklinę nacių ir sovietų nusikaltimai žmogiškumui vieną dieną bus vienodai pasmerkti, o jų aukos bus tinkamai įamžintos. Tai paskutinė Europos moralinio ir vertybinio susivienijimo sąlyga, būtina kelyje į šalių tarpusavio atvirumą ir tikrąjį solidarumą“, - teigė V. Adamkus.

Prezidento įsitikinimu, vardan žuvusių tėvų ir tėvynainių, vardan kovojusių už šalių laisvę, vardan vaikų ateities reikia išsaugoti ir skleisti šią bendrą atmintį apie mūsų pergyventą istoriją. „Turime kelti savo ir pasaulio visuomenės sąmoningumą, gilinti pagarbą žmogaus gyvybei ir orumui“, - teigė V. Adamkus, pabrėždamas, kad tik taip bus užkirstas kelias totalitarinių ideologijų plėtrai ir į Holodomorą panašių eksperimentų su tautomis ir žmonėmis pasikartojimui ateityje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų