„Kyiv Independent“ pažymi, kad tai – pirmas masinis protestas Ukrainoje nuo Maskvos invazijos 2022 m. vasarį.
Kritikai sako, kad šiuo teisės aktu valdžia sutelkiama V. Zelenskio rankose ir bus sudarytos sąlygos vyriausybei kištis į rezonansines korupcijos bylas.

Tūkstančiai žmonių antradienio vakarą Kyjive, Lvive, Dnipre ir Odesoje išėjo į gatves skanduodami „Veto įstatymui!“ ir įspėdami apie politinį kišimąsi į korupcijos bylas, praneša „Clash Report“.
Europos Sąjungos pareigūnai teigia, kad tai „rimtas žingsnis atgal“ reformoms ir stojimo į ES procesui.
„Esame rimtai susirūpinę dėl šiandienos balsavimo Radoje. Pagrindinių NABU nepriklausomybę užtikrinančių saugiklių panaikinimas yra rimtas žingsnis atgal“, – socialiniame tinkle „X“ parašė Marta Kos, pavartojusi Ukrainos nacionalinio antikorupcijos biuro (NABU) pavadinimo santrumpą.
M. Kos pažymėjo, kad šios tarnybos ir antikorupcinės prokuratūros nepriklausomybė yra „būtina Ukrainos kelio į Europos Sąjungą (ES) sąlyga“.
Zelenskis: tikslas – pašalinti Rusijos įtaką
Tuo tarpu, anot V. Zelenskio, tai daroma siekiant pašalinti Rusijos įtaką kovos su korupcija institucijose ir užtikrinti griežtesnę priežiūrą.
Tačiau Ukrainos nacionalinio antikorupcijos biuro (NABU) vidaus šaltiniai teigia, kad tikroji priežastis buvo užkirsti kelią korupcijos bylai prieš Timurą Mindičą, pagrindinį V. Zelenskio finansinį sąjungininką.
Jo ryšiai driekiasi į visas politines ir verslo sritis, susijusias su žydų bendruomene Ukrainoje, rašo „Clash Report“.
Ukrainos parlamentas anksčiau antradienį patvirtino įstatymo pataisas, prezidento skiriamam generaliniam prokurorui suteikiančias naujų įgaliojimų dėl Ukrainos nacionalinio antikorupcijos biuro (NABU) atliekamų tyrimų ir Specialiosios antikorupcinės prokuratūros (SAP) bylų.
Tačiau, pasak opozicijos įstatymų leidėjų ir stebėtojų, jos iš esmės naikina dviejų pagrindinių šalies kovos su korupcija institucijų nepriklausomybę.
NABU nustato ir tiria korupcijos atvejus valstybės institucijose, o SAP vykdo baudžiamąjį persekiojimą dėl korupcijos.
Per pastarąjį dešimtmetį narystės ES siekianti Ukraina sugriežtino kovos su korupcija priemones, tačiau korupcijos skandalai tebekamuoja šalį net ir po Rusijos invazijos.
Ką keičia naujasis įstatymas?
Pagal naująjį įstatymą generalinis prokuroras turi įgaliojimus duoti nurodymus dėl NABU atliekamų tyrimų arba net atimti juos iš agentūros. Jis taip pat leistų generaliniam prokurorui perduoti SAP įgaliojimus kitiems prokurorams.
Be kitų naujų įgaliojimų, generalinis prokuroras tam tikrais atvejais taip pat galėtų nutraukti NABU tyrimus.
Per pastarąjį dešimtmetį narystės ES siekianti Ukraina sugriežtino kovos su korupcija priemones, tačiau korupcijos skandalai tebekamuoja šalį net ir po Rusijos invazijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!