REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos prezidento žmona Katerina Juščenko padėkojo Lietuvai už paramą siekiant, kad sovietmečiu šalyje kilęs badas būtų pripažintas ukrainiečių tautos genocidu, praneša BNS.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį Vokietijos Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės parlamente atidarydama didžiajam badmečiui skirtą parodą, pirmoji Ukrainos šalies ponia teigė, kad Lietuva yra viena iš daugiau kaip dvidešimt šalių, palaikančių Ukrainos pastangas siekti, kad prieš Antrąjį pasaulinį karą Ukrainoje kilęs badas tarptautinės bendruomenės būtų pripažintas genocidu, pranešė URM.

REKLAMA

Didžiajam badmečiui skirta paroda, kurioje pasakojama apie organizuotą ukrainiečių tautos naikinimą, demonstruojamos nuotraukos, atsiminimai ir rašytiniai šaltiniai, šiemet pavasarį buvo parodyta Vilniuje. Pirmą kartą ji surengta Briuselyje 2007 metais, vėliau aplankė Berlyną, Ženevą, Vašingtoną ir Londoną.

Sovietinio totalitarinio režimo metais Ukraina patyrė tris sunkius badmečius: 1921-1923 metais, 1932-1933 metais, 1946-1947 metais, tačiau antrasis buvo pats didžiausias.

REKLAMA
REKLAMA

Didysis Ukrainos badas - holodomoras - prasidėjo 1932-ųjų balandį ir truko iki 1933-iųjų lapkričio. Šiuo laikotarpiu sovietų valdžia nustatė praktiškai neįgyvendinamus grūdų paruošų planus, buvo siekiama, kad valstiečiams visai neliktų ko valgyti. 1932 metų pabaigoje ištisi Ukrainos kaimai ir rajonai buvo paversti izoliuotais badaujančiais getais.

Per šiuos 17 mėnesių Ukrainoje žuvo keli milijonai žmonių. Tikslus aukų skaičius nežinomas iki šiol, nes po kelerių metų vykusio Sovietų Sąjungos gyventojų surašymo duomenys Ukrainoje buvo suklastoti. Istorikų vertinimu, 1933-iųjų pavasarį Ukrainoje kas minutę iš bado mirdavo 17 žmonių, tūkstantis žmonių kas valandą, 25 tūkstančiai - kas dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Badas apėmė beveik visą dabartinės Ukrainos teritoriją. Jo išvengė tik dabartinės Vakarų Ukrainos, tuo metu įėjusios į Lenkijos sudėtį, gyventojai. Šie įvykiai Ukrainoje pirmąsyk teisiškai įvertinti tik 20 amžiaus devintajame dešimtmetyje: Ukrainos išeivijos pastangomis sukurta JAV Kongreso komisija 1986 metais mirtį iš bado 1932-1933 m. Ukrainoje pavadino genocidu.

2006 metais Ukrainos parlamentas priėmė įstatymą, kuriuo holodomoras pripažintas ukrainiečių tautos genocidu. Ukrainos holodomorą pripažįsta ir vis daugiau pasaulio valstybių. Atitinkamus aktus jau priėmė 17 valstybių, tarp jų ir Lietuvos Seimas, kuris 2005 metais priimtu pareiškimu pripažino, kad 1932-1933 metais Stalino totalitarinio komunistinis režimas vykdė sąmoningą, kruopščiai suplanuotą ukrainiečių tautos genocidą.

Ukrainos prezidentas 2008-uosius paskelbė Ukrainos 1932-1933 m. holodomoro aukų atminimo metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų