REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tūkstančiai lietuvių sugužėjo į prasidėjusią kasmetinę knygų mugę. Daugelis pripažįsta – knygos pabrango, bet joms pinigų vis tiek negaila. Ypatingi mugės akcentai – 700-asis Vilniaus jubiliejus ir kraujuojančios Ukrainos karo metinės. Tad tarp įvairių leidyklų stendų vis šmėžuoja mėlynai geltonos dvispalvės.

Tūkstančiai lietuvių sugužėjo į prasidėjusią kasmetinę knygų mugę. Daugelis pripažįsta – knygos pabrango, bet joms pinigų vis tiek negaila. Ypatingi mugės akcentai – 700-asis Vilniaus jubiliejus ir kraujuojančios Ukrainos karo metinės. Tad tarp įvairių leidyklų stendų vis šmėžuoja mėlynai geltonos dvispalvės.

REKLAMA

O apie laisvės ir tautiškumo svarbą primena kai kas dar: mugėje pristatytas naujai perleistas pirmasis tautinis lietuvių mėnraštis „Aušra“, kuris kadaise tūkstančių lietuvių širdyse žiebė meilę tėvynei.

Kasmetinėje knygų mugėje pristatytas ypatingas leidinys – pirmasis lietuvių tautinis mėnraštis „Aušra“. Leidinys, kuris kadaise telkė lietuvius ir žiebė jų širdyse tautiškumą.

„Aušrą“ Jonas Basanavičius ir jo bendražygiai slaptai leido 19 amžiaus pabaigoje, spaudos draudimo laikotarpiu, kai Rusijos valdžia siekė lietuvius surusinti. Tad mėnraštis išeidavo nedideliu pavidalu, kad tilptų į vokelį. Ką prigaudavo žandarai – tremdavo į Sibirą ir kalindavo. Tačiau, nepaisant to, laisvės ir pripažinimo ištroškę lietuviai rizikavo. Slaptai platindavo mėnraštį. „Aušra“ kas mėnesį išeidavo vieno tūkstančio egzempliorių tiražu. Ir taip kūrėsi lietuvių kalba ir žiebėsi meilė tėvynei.

REKLAMA
REKLAMA

„Beveik kiekviename numeryje kalba keičiasi ir čia spausdinami ne tik pirmieji Maironio, Kudirkos tekstai, bet ir dirba būsimasis kalbininkas Jonas Jablonskis, kuris paskui sunormino kalbą“, – kalba lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorė Aušra Martšiūtė-Linartienė. „Aušra“ man yra manifestas ir paminklas tėvynės meilės, 19 amžiaus pabaigoje, kai buvo labai sunku, kai buvo juoda naktis ir atrodė, kad Lietuvos valstybingumo aušra niekada neišauš. „Aušra“ nutiesė kelią į tą aušrą“, – sako respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.

REKLAMA

Ir ne tik tai knygų mugėje primena meilės tėvynei ir kovų už laisvę svarbą. Karo Ukrainoje kontekste šiandien ypatingas dėmesys ukrainiečių kūrėjams ir autoriams: „Ševčenkos ieškojau, jo pirmo leidinio poezijos, ir žinau, kad yra naujas. Visada labai įdomu, nes ukrainiečiai visad visai kitu kampu parodo LDK istoriją.“

Štai ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen rodo naująjį pirkinį: „Autorė apie kurią kalbėjau – Oksana Sabuško, ir tikrai manau, kad čia praktiškai kiekviename stende galima rasti kažką įdomaus, tik kad būtų laiko skaityt.“

REKLAMA
REKLAMA

„Yra toks papildomas susidomėjimas ukrainiečių autoriais, man tai įdomu, o šiaip pasižvalgysiu dar“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Papildyti savo biblioteką naujomis knygomis nori ir krašto apsaugos ministras. Sako, kad šiandien ten žvalgysis dviejų žanrų knygų.

„Perku arba reikalingas man istorines knygas, ar detektyvus“, – sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

O ir prezidentui Gitanui Nausėdai knygų mugė – ypatinga šventė. Dar prieš tapdamas prezidentu Nausėda deklaravo savo meilę knygoms, pasakodavo, kaip jam patinka skaityti, kad turi retų knygų kolekciją ir kada nors norėtų išleisti knygą apie savo gimtąjį miestą – Klaipėdą. Prezidentas sako, kad blogų knygų nėra, esą svarbu, kad skaitytojas būtų geras ir gebėtų kritiškai mąstyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu kritiškas skaitytojas, skaito visokias knygas, jis visada atsirinks“, – teigia G. Nausėda.

Prekiaujama ir neseniai išleista Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygą „Pranešėjas ir Prezidentas“.

Joje autoriai kalba apie galimai neteisėtas valstybės saugumo departamento veiklas, duomenų rinkimą apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu ir nemažai dėmesio skiria paties Nausėdos rinkiminei kampanijai bei prezidentavimo laikotarpiui. Prezidentas paklaustas, ką apie tai mano, vožteli, kad pasakų neskaito.

„Aš pastaruosius 20 metų pasakų nebeskaitau. Kažkada savo dukrom skaitydavau, dabar neskaitau, todėl galiu pasakyti, kas ten yra parašyta. Bet palieku tai skaitytojams, tegul jie skaito, daro savo išvadas“, – teigia G. Nausėda.

REKLAMA

O į mugę sugužėję žmonės nuo pat ryto šurmuliuoja, ieško mylimų autorių knygų ar naujovių, kai kas turi progą pasikalbėti su autoriais ar gauti autografą. Kas jau susikrovę dešimtis knygų, kas dar tik ieško, ką norėtų nusipirkti:

„Turėjome sąrašą, bet dar ne viską suradome. Vat ir mergaitės išsirinko knygas, visko daug, džiugu.“

„Pirmą kartą mugėj esu. Pirkau knygą sesei ir kartu pirkom vieną, angliška knyga. Siaubo, fantastinė gal netgi.“

„Kadangi esu ir mama, turiu savo vaikų, tai labiau vaikams literatūrą grožinę.“

„Įvairių knygų skaitovas esu. Šiandien tikrai manau rasiu, turiu mėgstamų leidyklų.“

„Paskaičiau, kad bestseleris – „Tarakonai galvoje“, tai sudomino, paskaitysiu, įdomu.“

O kainų, nors ir pakilusių, lietuviai nebijo. Už knygas kloti pasiryžę, kad ir kiek už jas leidėjai beprašytų:

REKLAMA

„Nestebina, žinom, kiek šiandien ta knyga kainuoja, ir, jei ji nauja, tokia kaina ir turėtų būt.“

„Kainos manau, kas ieško išpardavimų, ras ir pigiau, o kas nori naujienų – tenka mokėti tokią kainą, kokia uždėta.“

„Kainos nėra labai aukštos, sakyčiau, normalios.“

„Pakilę, bet yra ką nusipirkti ir normaliom kainom.“

„Kai kurių taip. Bet renkuosi kokybę prastesnę, bet vidus geras, tai yra pasirinkimas ir pigesnių įsigyt.“

Knygų mugė truks 4 dienas. Lankytojų laukia apie 200 mugės dalyvių, o apsilankyti mugės svečiai galės 500 skirtingų renginių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų