REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kasmet daugelis abiturientų suka galvas, kokias studijas pasirinkti ir kokia kryptimi pasukti savo gyvenimą. Kol vieniems apsisprendimą palengvina senos svajonės, talentai, šeima ar draugai, kiti apsisprendžia išgirdę ministro pažadą, kad jų studijos bus finansuojamos. Vis dėlto panašu, kad tai tebuvo pažadas, nes ministro žodžiais patikėję pirmakursiai už studijas tebemoka patys.

Kasmet daugelis abiturientų suka galvas, kokias studijas pasirinkti ir kokia kryptimi pasukti savo gyvenimą. Kol vieniems apsisprendimą palengvina senos svajonės, talentai, šeima ar draugai, kiti apsisprendžia išgirdę ministro pažadą, kad jų studijos bus finansuojamos. Vis dėlto panašu, kad tai tebuvo pažadas, nes ministro žodžiais patikėję pirmakursiai už studijas tebemoka patys.

REKLAMA

Į portalą tv3.lt kreipėsi pirmakursio studento motina, teigianti, kad buvusio ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus pažadai studentams suklaidino jos sūnų ir privertė jį grimzti skolose. 

Apsisprendimą lėmė ministro pažadas

Dėl ministro pažado finansuoti „tiksliukų“ studijas Jolantos sūnus pasirinko studijuoti programavimą Kauno technologijos universitete.

V. Sinkevičius griauna studentų gyvenimus nevykdydamas savo pažadų. 2019 m. balandžio 15 d. visais žiniasklaidos kanalais pats ministras pranešė, kad jo ministerija finansuos studijas visiems tiksliųjų mokslų studentams, nepatekusiems į valstybės finansuojamas vietas. Deja, tai tik buvo tušti pažadai, kurie skaudžiai palietė jautrią socialinę grupę – studentus. Mano sūnus prarado metus laiko bei įklimpo į skolas, sumokėdamas už studijas, kurias žadėjo finansuoti ministras“, – tv3.lt pasakojo studento mama Jolanta.

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš sūnui pasirašant studijų sutartį su universitetu, moteris kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, norėdama įsitikinti, ar studijų kaina tikrai bus padengta.

REKLAMA

„Mane patikino, kad studijos tikrai bus finansuojamos, nes toks priimtas ministro sprendimas, tačiau dar rengiami dokumentai ir tik spalio mėnesį bus viskas paruošta. Taip pat sakė sekti ekonomikos ir inovacijų ministerijos svetainę, kurioje bus paskelbtos visos naujienos, susijusios su nemokamomis studijomis. Deja, bet vis dar jokių naujienų nėra paskelbta. Už studijų pirmą semestrą sūnus jau sumokėjo“, – laiške ministerijai rašė Jolanta.

Galiausiai moteris sužinojo, kad žadėtam studijų finansavimui paprasčiausiai neužtenka lėšų.

„Kai gavau atsakymus, manau, kad jau viskas. Sakė, kad jokio teisės akto nebuvo, tai buvo tik žodžiai, buvo geri norai ir, deja, nepasiteisino“, – pasakojo Jolanta.

REKLAMA
REKLAMA

Jaukas „tiksliukams“

Ir iš tiesų, praėjusį balandį ekonomikos ir švietimo ministrai žadėjo, kad valstybė 2019 metais finansuos mokslus visiems į tiksliųjų mokslų studijų programas universitetuose ar kolegijose įstojusiems žmonėms. Kaip tąkart aiškino švietimo ir mokslo ministras Algirdas Monkevičius, finansavimas numatytas kai kurių socialinių ir humanitarinių mokslų studijų vietų sąskaita.

„Tai būtų signalas abiturientams ir kitiems stoti į tas programas, kurių labai reikia šiuolaikinei Lietuvos pramonei ir verslui“, – žurnalistams balandį sakė A. Monkevičius.

Savo ruožtu ekonomikos ir inovacijų ministras V. Sinkevičius pažadėjo, kad jo ministerija finansuos matematikos, informacinių technologijų, inžinerijos studijas visiems, įstojusiesiems virš Vyriausybės patvirtintos ribos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ministerija skirs papildomą finansavimą minėtoms studijų programoms. Tai yra tiems moksleiviams, kurie stos ir viršys (Vyriausybės nustatomą) kvotą, mes finansuosime jų studijas. Matematika, fizika, elektronikos inžinerija, mechanikos inžinerija, bioinžinerija, biotechnologijos ir informacinės technologijos yra ekonomikos ateitis ir tai dar kartą turi būti užtvirtinta“, – tvirtino V. Sinkevičius.

Tiesa, virš Vyriausybės kvotos į tiksliųjų mokslų studijų programas įstoję žmonės turėjo sudaryti trišalę sutartį su Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei universitetu ar kolegija. O, kaip teigė švietimo ir mokslo ministras, pagal šią tvarką įstoję studentai turės kelerius metus po studijų „atidirbti“ pagal specialybę.

REKLAMA

Balandį V. Sinkevičius sakė negalintis prognozuoti, kiek jo pasiūlyta iniciatyva papildomai kainuos, tačiau tvirtino turintis rezervų padengti visas papildomas išlaidas.

Norintiems vietų pakako

Ekonomikos ir inovacijų ministerija pripažįsta, kad šiuo metu Lietuvoje trūksta informacinių technologijų specialistų. Skaičiuojama, kad per ateinančius trejus metus šalies įmonėms papildomai reikės daugiau kaip 10 tūkst. įvairių informacinių ir ryšių technologijų specialistų. 

„Atsižvelgiant į tai, ieškoma įvairių būdų, kaip tokios srities specialistų parengti kuo daugiau, kaip juos išlaikyti. Dėl to buvo ieškota ir galimybių šalies aukštosiose mokyklose finansuoti informacinių technologijų krypties specialistų studijas“, – atsakyme tv3.lt rašė ministerija.

REKLAMA

Ministerija taip pat pamena, kad buvo numačiusi galimą finansavimą tų studentų, kurie atitinka visus nustatytus reikalavimus, stojant į valstybės finansuojamą vietą, kai jiems valstybės finansuojamų vietų nepakanka. 

„Šiuo atveju visiems norintiems studijuoti ir atitikusiems visus kriterijus valstybės finansuojamų vietų pakako“, – patikino ministerija.

Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti duomenimis, į IT krypties studijas šalies universitetuose 2019 m. liko 288, kolegijose – 735 laisvos valstybės finansuojamos vietos (kartu su fiziniais, inžinerijos ir technologijų mokslais).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų